| alexandra0611 a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani si ma simt pregatita sa o fac cu iubitul meu, dar nu stiu cum sa o fac adica mi rusine sa incep eu... vreau sa inceapa el... dar nu cred ca o sa o fac (el a m facut-o dar zice ca cu mn vrea sa fie din dragoste dar dupa ce tot vb zice ca o sa o faca cand sunt eu pretita dar imi e rusine sa ii zic ca sunt)
Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Iti e greu sa ii spui? nu trebuie sa fie ceva planificat, lasa totul sa vine de la sine, intr-o seara cand veniti din oras ii zici sa mergeti la el sau il inviti la tine(depinde unde se poate) isi da si el seama si usor, usor va puneti pe treaba

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

E clar nu esti pregatita, daca incepi asa o sa fie o partida de sex demna de un film horror, baiatul daca e destept isi va da seama de asta si te va parasi pentru una experimentata, accepta adevarul nu esti pregatita si e pacat sa isi piarda timpul cu tine, mai bine despartete de el ca numai il incurci

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere "dilema" pe care o ai, este evident că NU eşti "pregătită" să-ţi începi viaţa sexuală!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cati ani are iubitul tau? sunteti de o varsta? te intreb deoarece ma simt dator sa te anunt ca sexul nu este o joaca de copii,este un lucru serios care se practica de oameni un pic mai maturi care stiu ce, cum, cat, cand, se poate face fara a se ajunge la urmari nedorite.Din nesiguranta ta am dedus ca nici el nu este mai breaz asa ca te sfatuiesc sa mai astepti 1-2 ani ori sa o faci cu un expert si neaparat folosind un mijloc de protectie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca el ti-a spus ca te asteapta sa faca sex cu tine pana vei fi pregatita, atunci tu de ce il fortezi? Cred ca in momentul de fata el considera ca nu esti pregatita pentru a face sex.

| minrest a răspuns:

Alexandra, la chestia asta toate costurile sunt la tine, si pudoarea ranita, si rusinea, si riscul sa te lase, si riscul de sarcina, de boala, supararea parintilor, etc. Iar placerea la el, 80%( sau 100%). Ce-ar fi sa fii si tu pregatita peste vreo doi ani. Sa ti-o dau pe fata, noi barbatii ne saturam de o femeie dupa vreo zece contacte sexuale( daca ne place femeia, odata de doua ori am face-o cam cu oricine) Eu zic sa astepti pana afli ce e sexul asta, caci acum se cunoaste ca nu stii, deci nu esti pregatita. Succes.

| NecroIonutz a răspuns:

In timp ce sunteti singuri pe o canapea ii spui "Sunt pregatita." Atat

| Chiriac_Ionel_1972 a răspuns:

Ii spui asa:ua uiti care-i treaba eu sunt virgina si rusinoasa te dezbraci usor si ii vei capta privirea asupra siluetei tale si al sanilor daca ai bineinteles si gata el preia operatiunea si gata NOAPTE FIERBINTE e usor bafta

| piratul a răspuns:

Daca el ar fi fost vreun "gigolo" cu experienta sigur tu nu ai mai fi pus aceasta intrebare aici.Pe de alta parte, el considera ca inca nu esti pregatita de acea te asteapta pe tine sa faci primul pas. Acum depinde de tine nu asculta pe nimeni chibziueste bine ce faci... daca esti sigura ca o sa fie o relatie de durata bazata pe iubire si respect nu doar pe sex si daca ai incredere in el, atunci e ok spune-i ca esti pregatita.

| 2749764830 a răspuns:

Deci incepe tu. Spune-i ca te simti pregatita ca esti sigura ca vrei sa faci asta... sti tu. Problema este ca tu esti minora iar daca el este major ii este frica sa nu intre la puscarie. Acuma sa fim seriosi cat crezi ca ar rezista?! Daca tu chiar te simti pregatita 100% fa-o. El sigur nu o sa te refuze daca esti atragatoare. Dar fi sigura, pentru ca astfel o sa regreti. Succes!

| mistikfalls a răspuns:

Ești proastă. Mie îmi pare rău si o sami para toată viață ca am inceput tot dela 16 ani.si nu fi sigura ca vetifi pe veci împreună. țineți virginitate. Si trăiește l maxim fara s gindesti la nimic. Așteaptă dragostea adevărata dar nu ficțiunea.ai imaginație la 16 ani