| maria999 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 7 luni. Suntem din orase diferite si ne vedem destul de rar. El a inceput sa imi spuna ca nu se mai simte la fel de iubit ca inainte si simte ca nu mai tin la fel de mult la el,insa eu il iubesc foarte mult. Am inceput sa ne certam in fiecare zi el imi reproseaza mereu aceleasi lucruri si imi spune ca, crede ca sunt impreuna cu un alt baiat de la mine de la liceu, dar nu este adevarat. Incerc sa fac in asa fel incat sa fie totul bine, dar totul merge din ce in ce mai prost. Nu stiu ce sa cred oare s-a plictisit si daca s-ar fi plictisit de ce nu spune stop o data pentru totdeauna ci atunci cand eu il intreb daca vrea sa ne impacam imi spune ca da.....nu stiu ce sa mai fac. I-am spus sa-mi acorde o sansa sa-i arat ca nu e asa cum crede el si ca il iubesc cu adevarat.Dar cum sa fac asta cand e atat de gelos si are un orgoliu atat de mare. Chiar nu vreau sa-l pierd pentru ca tin mult la el si il iubesc doar ca si distanta e o problema la noi. Mi-as dori sa-i pot demostra cumva ca il iubesc cu adevarat. Ceva sfaturi? Mentionez ca nu ne putem vedea asa de des deoarece eu sunt minora ( am 16 ani, iar el 19). Sunt si constienta ca nu sta pentru mine ca sa faca ceva cu mine pentru ca in astea 2 luni am discutat despre acest subiect si este de acord cu mine ca este mult prea devreme pentru mine si ca nu ma simt pregatita. Tocmai de aceea il iubesc atat de mult ca nu ma forteaza cu ceva...Ce as putea sa fac ca sa salvez relatia?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu ai ce face, sunteti departe, oricum n-o sa fie nici prima nici ultima relatie pe care o s-o ai.

| Skilline2012 a răspuns:

O sa fiu direct. S-a plictisit si gaseste pretexte de genul cum ca tu ai fii cu alt baiat, pentru a nu te ranii la despartire. Ca sa salvezi relatia fa-i o surpriza.

| maria999 explică (pentru Skilline2012):

La asta m-am gandit si eu, dar e si mai aiurea dupa parerea mea sa spuna ca as fi cu altul mai bine mi-ar spune direct ce ar avea de zis.

| Leerix a răspuns:

El cauta motive de despartire, te face sa suferi degeaba, te face sa crezi ca tu esti vinovata si ca din cauza ta va fi despartirea, nu din cauza lui. El cu siguranta te considera doar o rezerva... din pacate, nu ii pasa deloc de tine. Iti dai seama ca el la 19 ani sigur are pe alta / altele acolo. Mai mult rau iti faci, incearca sa ii explici pentru ultima data ca tu il iubesti doar pe el, dar daca va cauta in continuare motive sa te acuze de diferite chestii false, e clara situatia. Desi este extrem de dureros, nu ai ce "relatie" sa salvezi... Daca te iubea cu adevarat, ii pasa in totalitate de tine, nu se purta ca un nesimtit. Desi e greu, cel mai bine ar fi sa te desparti de el, sa il "eliberezi", desi el cu siguranta este "liber" si acum, sper ca intelegi la ce ma refer. In viitor poate vei avea norocul sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca sincer si sa ai parte de o iubire reciproca! Data viitoare sa alegi pe cineva mai apropiat de varsta ta, din acelasi oras cu tine. Mult succes!

| McGog a răspuns:

Buna. Incearca sa ii acorzi mai multa atentie, sa il contactezi mai des si faceti tot posibilul sa va intalniti mult mai des ( o relatie la distanta nu prea tine ( 2/10 rezista ) ) Sfatul meu este sa incerci tot ce ti-am zis : "sa va intalniti mai des" " sa ii acorzi mai multa atentie" si sa incerci sa vorbesti deshis cu el despre relatia voasta, iar asta fara Retineri! Sa imi lasi un raspunswinking daca ai reusit sa faci cv