| Daiana90 a întrebat:

sunt intr-o mare dilema.Colegul meu de clasa a aflat ca il plac, de fapt dinc cauza prietenei mele (care ii da de inteles tot timpul) stiu mai multi.Ideea este ca el nu face nimic.Se uita la mine dar nu zice nimic, nu face nimic, abia daca vorbim.As zice ca nu ii pasa(sau poate doar mi se pare mie). Nu imi pot da seama daca ma place si chiar daca m-ar place nu e genul care sa recunoasca asta si sa zica la cineva. Ce sa fac?
Cum aflu daca vrea sau nu ceva cu mine? Sunt sigura ca daca m-as duce la el si l-as intreba (in prmul rand m-as simti eu prost) m-ar refuza si as intra in depresia ca mi s-a mai intamplat sa fiu refuzata si sa intru in pamant de rusinesad. L-au mai intrebat asa la abureala daca se combina cu mine si a zis nu.Era la misto, in gluma dar nu stiu ce sa zic...straight face

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Mai asteapta. Poate acum e in perioada in care te studiaza, sa vada daca iti place de el
2) Daca e timid, si nu va face nimic, priveste la el cind te urmareste, dar nu oricum, ci cu un zimbet, arunca-i o privire prietenoasa. Comunicarea e mai mult, mult mai mult decit niste cuvinte. O privire, un gest, un zimbet, spun uneori mai mult decit zeci de cuvinte. Foloseste-te de asta. Invata cum sa comunici cu ele.
3)De ce sa intri in pamint de rusine daca vei fi refuzata in cazul in care i-ai spune? Suntem oameni. Fata de celelalte fiinte de pe planeta, avem marea sansa de a comunica prin cuvinte, de a ne face pe deplin inteles prin ele. Nu vad de ce ar fi o problema sa ii spui. Refuzul, in cazul in care nu te place, ar fi normal. Si nu ar trebui sa iti fie rusine de asta. Oricum, cei ce nu te plac sunt mult mai multi decit cei care te vor place vreodatahappy.
4) Un sfat: iesi pe undeva cu citiva prieteni, si invita-l si pe el la acea iesire. Si, cind ii faci invitatia, vezi cum reactioneaza. Daca vrea, e probabil sa vina, mai ales ca stie de la altii ca tu il placi. Daca nu vrea, iti va spune asta, si cred ca vei putea fi sigura ca nu vrea nimic (daca te place, va cauta sa fie mereu in preajma ta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La abureala... dar tu ai fost serioasa... asa a interpretat si el propunerea. nu este interesat... probabil nu vrea sa fie cu o colega de clasa tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io zic ca mai bine te orientezi pe altcineva, daca i-ar placea de tine ar veni la tine sa vorbitzi, ti-ar da de intzeles asta.probabil se uita la tine fara sa zica nimic fiindca stie ca tu ehsti cea care il place pe el.straight face

| Dicanho10 a răspuns:

Unii baieti sunt timizi si va trebui ca fata sa faca primul pas, pana la urma nu e nici o crima sa-i spui ca il placi si daca vrea sa va cunoasteti mai bine cat timp sunteti impreuna. Intotdeauna e bine sa fi directa si indrazneata.