| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt tot eu poate va par cam prostuta dar vreau sa stiu mai multe.In timpul menstruatiei am dureri cumplite de burta, cap si spate iau o gramada de medicamente dar nu apare niciun rezultat.Va rog sa-mi dati un sfat ce pot face cu aceste dureri cumplite nu mai suport.Va pooooooop

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci la ginecolog.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Anticonceptionalele reduc durerile menstruale. Poti merge la ginecolog sa-ti prescrie anticonceptionale. Dar ai grija ca au multe reactii adverse si nu tocmai placute. Poti lua calmante in timpul menstruatiei, cum ar fi nurofen forte/ketonal sau... cel mai puternic dintre toate: Aulin. Multa sanatate!

| Linda a răspuns:

La mine algocalminul functioneaza. (Bunica-mea nu voia sa ma lase sa iau, si eu aveam dureri cumplite ininte de casatorie, ca spunea ca ce fel de femeie este aceea care nu "rabda" acele dureri.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai ai incercat si cu aulin sau ketonal... oricum du-te la un ginecolog Poate ai ceva chisturi ovariene si in acest caz exista tratament.

| dy a răspuns:

Ce varsta ai? De cat timp ai dureri in timpul ciclului? Ai avut vreo sarcina sau avort recent? Ai luat ceva? Incearca cu supozitoare cu antiinflamatoare (ex. Voltaren, Indometacid, Fenilbutazona). Pune-ti pe burta jos o sticla cu apa calda. Daca nu-ti trece va trebui sa faci o ecografie pelvina sau macar un consult ginecologic! Sanatate!

| samantha_4979 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu un doctor? Incearca mai intai cu medicul de familie, care iti va da un sfat!
In timpul menstruatiei sunt multe sintomei, depinde de femeie. SI eu am dureri de spate, mai ales vara, cand e cald afara simt ca mor, dar eu mananc un pic de ciocolata si parca imi atenueaza putin durerea!
Sau poate ai racit la ovare; ca fata trebuie sa ai un pic grija de corp!

| selena_2212 a răspuns:

Un nurofen pentru dureri, daca nu merge fugutza la ginecolog! bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita, nu ne pari. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pari prostutza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În urma unui consult ginecologic poţi ştii exact care este cauza acestor dureri "cumplite".
Dacă durerile nu cedează la administrarea de calmante, antiinflamatoare, problema poate consta în poziţia colului uterin.
Poţi face un ecograf pelvian care evidenţiază aparatul genital. Acesta din urmă poate fi retrovers (retroversie uterină), mai exact este înclinat spre spate, spre osul sacral. Poziţia normală a uterului este înclinată spre faţă, deasupra vezicii urinare. Retroversia uterină este una din cauzele menstruaţie dureroase. În termen medical poartă denumirea de dismenoree.
Iţi ofer şi un link cu informaţii privind organele genitale feminine: http://www.seximus.ro/articole/vagin_uter_ovare.php.
Tot pe acest site: www.seximus.ro găseşti absolut orice în legătură cu viaţa sexuală, anatomia omului, etc.
Pa, pa.