| Aѕнℓєу♥ a întrebat:

Sunt un pic geloasa pentru ca fostul' meu prieten se da la cea mai buna prietena a mea.Adica,nu suport sa-mi vad fostul'[inca tinand la el] sa vad ca se tine cu alte fete de gat, le i'a in bratse.Ati fost in situatia mea?
Voi sunteti gelosi/geloase?

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In primul rand nu ai nici un drept asupra fostului prieten, asa ca invata-te cu gandul ca nu e nici un motiv sa faca ce vrei tu. Apoi, el se distreaza cum poate si il gadila la orgoliu sa vada ca inca iti pasa de el. Asta te face usor de manipulat. Orgoliul prea mare e usor de ranit. Stii care e partea care te avantajeaza? El flirteaza cu cine apuca fara sentiment, iar in momentul cand te va vedea sarutandu-te cu cineva care chiar iti va place cu adevarat va simti ca ce a facut el este o gluma.

| Dan a răspuns:

Ce ai draga? Nu vezi ca nu mai este la moda cu gelozia, vezi de drumul tau si gata!

| Mihaitsa22 a răspuns:

Eu cred ca fostul tau prieten incearca sa te faca pe tine geloasa, daca zici ca se da la cea mai buna prietena a ta.Parerea mea, trebuie sa fi atenta daca aceasta ii raspunde avansurilor. Daca da, inseamna ca nu ti-e prietena adevarata, deoarece dupa o despartire ea trebuie sa iti fie alaturi si nu sa te joace pe la spate.Si cu cine? Tocmai cu fostul... Dar zi-mi, el abordeaza alte fete numai cand e in prezenta ta, sau asa, tot timpul(adica asa e felul lui de a fi)? Mult succes:*

| Raluca_1748 a răspuns:

Nu m-am confruntat niciodata cu o situatie similara cu cea prezentata de tine si nici nu mi-as dori.
Sunt geloasa, dar pana la o limita, gelozia exagerata poate influenta negativ o relatie de iubire, poate duce si la despartire.
Cred ca ar fi bine sa-ti continui viata, ce a fost este de domeniul trecutului. Incearca sa fii apatica la orice fel de avans facut de catre fostul tau iubit prietenei tale actuale. Nu-mi spune ca nu poti, o sa-ti spun ca nu-ti doresti suficient de mult.

| Miha_4414 a răspuns:

Daca inca mai ti la el de ce nu incerci sa te impaci cu el?
Poate si el mai tine la tine si incearca doar sa te faca geloasa cu prietena ta.

Da si eu sunt foarte geloasa indiferent de cine este vorba happy conteaza doar daca tin la persoana respectiva

| any_5732 a răspuns:

Si eu am avut cam akeeasi situatie kel mai bine ar fi sa iti continui u viata si sa ii tratezi cu indiferenta si daca prietena ta accepta iti zic sa nu ii incredere in ea ...deki lasa ca o gasesti pe altul ...bafta!