| Pysycutzzata a întrebat:

Buna te poti dezvirgina cu degetele doar?, fara sa iti curga sange sau sa te doara deloc? cele mai bune explicatii funda

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde in special de grosimea himenului si de cat esti tu de incalzita.

| kirin a răspuns:

Normal ca nu.n-ai cum fara sa-ti curga sange si sa te doarahappy dar tu poti incercawinking bft.

| xBlackDreamx a răspuns:

Himenul este o membrana subtire care se afla la nivelul orificiului vaginal. Himenul acopera (partial) intrarea in vagin. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite.Deflorarea este penetrarea himenului. Practic se traduce prin ruperea sau destinderea himenului. Cand orificiul himenului este foarte ingust, introducerea penisului il rupe putin (ceea ce poate duce la pierderea unei mici cantitati de sange). Dar in cazul unui himen destins, penisul introdus cu blandete (si cu putin lubrifiant) poate sa produca distensie completa fara ruptura insotita de sangerare. Himenul se rupe definitiv numai in momentul primei nasteri din cauza dilatarii orificiului vaginal pentru scoaterea copilului.
si nu neaparat doar a penisului.ci si a degetului... sper ca te-am lamurit cu chestia asta.

| xBlackDreamx a răspuns:

Himenul este o membrana subtire care se afla la nivelul orificiului vaginal. Himenul acopera (partial) intrarea in vagin. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite.Himenul se ingroasa de-a lungul perioadei de pubertate. Orificiul despre care iti vorbeam, si care masoara intre 10 - 12 milimetri la fetita, atinge la pubertate 18 - 20 milimetri, ceea ce permite trecerea unui tampon sau a unui deget. Deflorarea este penetrarea himenului. Practic se traduce prin ruperea sau destinderea himenului. (deflorare=dezvirginare)
sper ca te-am putut lamuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este posibil, durerea va exista dar nu e neaparat sa curga sange la ruperea himenului.Sangerarea se produce atunci cand himenul nu e foarte elastic(elasticiatea difera de la o fata la alta).
Sfat: eu zic sa iti incepi viata sexuala la 16-17 ani si dezvirginarea tot acolo in cel mai rau caz 15 ani!
Fundahappy?