| SomePrettehGurl a întrebat:

Buna TPU.

Acesta nu este contul meu ci al surorii mele care m-a sfatuit sa cer sfaturi pe-aici. Eu am 23 de ani iar iubita mea are 21. Suntem impreuna de un an jumate. La inceput nu puneam suflet in relatia asta insa ea a pus si devenise sufocanta. Ma suna in fiecare zi sa vada pe unde sunt, ce mai fac. Imi trimitea mesaje in fiecare dimineata cu " Buna dimineata iubitul meu" si noaptea ma suna sa imi zica noapte buna. Mi se parea ca devine obsedata de mine si i-am spus sa nu mai fie asa pentru ca ma plictiseste, ea insa a continuat. Dupa 2-3 luni a incetat sa mai fie asa sufocanta, insa relatia noastra a devenit monotona. Ea era cea care ma suna sa mergem sa iesim undeva la un suc, la orice iesire cu prietenii ea era sufletul distractiei, sa zic asa. Fara ea toata lumea se plictisea. Acum nu mai e asa....nu ma mai suna..nu mai trimite mesaje dimineata..nu imi mai zice noapte buna seara...ce s-a intamplat? Oare si-a gasit pe altcineva? Oare s-a plictisit de mine? De ce nu mai e asa dulce cu mine cum era inainte? Nu mai e interesata, cel putin asa o simt eu. Ce am facut eu gresit? Cum as putea sa repar asta. De jumate de an suntem asa. Nu vreau sa ne despartim vreau sa rezolvam problema asta sa distrugem zidul asta dintre noi.

8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu poti decat sa ai o discutie cu ea.
Poate ca nu ai gresit cu nimic, oamenii se mai schimba, sentimentele mai trec.

| Alcyon a răspuns:

Nu mai aveti 15 ani. Vorbeste cu ea si vezi de ce s-a racit fata de tine. Raspunsul nu este pe acest forum, fiindca noi n-avem de unde sa stim ce s-a intamplat exact intre voi doi.

| Suck a răspuns:

Odata ce o relatie ajunge la monotonie inseamna ca tinde la despartire, nu ai fost atent cu ea, ai facut pe indiferentul, incearca sa fi tu sufletul distractiei, invit-o peste tot, ofera-i atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum observi i-a luat 2-3 luni sa se departeze de tine.Totusi,ai putea schimba asta prin comportamentul tau. Fa ce facea ea atunci cand te sufoca. Fa-o sa te sufoce iar. Nu e sigur daca merge dar e singura metoda prin care cred eu, ca poti incerca. Daca nu functioneaza si nu iti mai da atentie deloc cred ca nu mai are de gand sa stea alaturi de tine. Oricum daca zici ca nu e nimic serios, interesele tale intr-o relatie par a fi altele.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Probabil s-a saturat sa fie sufocanta happy
Asa cum ai incercat sa rezolvi problema atunci, printr-o discutie sincera, asa trebuie sa procedezi si acum. Comunicarea e cheia! Explica-i ce simti, intreab-o daca mai simte ceva, ce anume s-a schimbat si de ce. Oamenii chiar pot rezolva foarte multe, daca pur si simplu si-ar deschide sufletul, in fata celor dragi si de incredere. Succes!

| UnBaiat439 a răspuns:

Pai tu i-ai spus sa nu mai fie asa "sufocanta" si uite ca ti-a indeplinit dorinta. Ai putea sa iti ceri scuze. Sau sa incepi sa faci tu ce facea ea : sa ii trimiti mesaje, sa o chemi in oras, sa o suni de noapte buna si asa mai departe. Poate si un trandafir o data cand iesiti...winking
P.S.: Tot timpul, chiar daca nu e vina ta e bine sa iti ceri scuze laughing

| ForWhat a răspuns:

Prietena ta seamana mult cu mine. La inceputul relatiei cu prietenul meu eram si eu la fel de "sufocanta" pana intr-o zi cand am vazut ca el nu-mi raspunde cu aceeasi moneda. Mi-a zis ca nu e genul si ca nu poate fi cum sunt eu. Am renuntat sa-i dau sms-uri siropoase si sa-l rog sa iasa afara cu mine. De acum ies singura si ii raspund scurt si la obiect. Acum el e cel care a devenit mai dragut cu mine iar eu mai rece. Dar asta nu inseamna ca nu-l iubesc sau ca mi-am gasit pe altcineva. Asta inseamna ca m-am dat dupa el. Nu cred ca lucrurile vor fi ca la inceput dar incearca sa o suni tu si sa-i dai sms-uri dragute. La un moment dat va aprecia gestul si va vedea schimbareabig grin

| SySwOw a răspuns:

Pai vere zici ca era stresanta cand facea lucrurile alea, acu nu.ti convine ca nu mai face, pana la urma ce vr? Daca fetei ii era drag de tine si iti zicea buna dimineata si noapte buna.ce era rau in asta, e normal sa faca asta daca sunteti linistita, iti zic un lucru nu e suparata sau ca nu mai vr sa fie cu tine doar ca "te asculta" deci nu o lasa du-te la ea spune-i ca iti placea mai mult cum era inainte si vb cu ea ca si asta e un element de baza intr-o relatie Comunicarea, hai fugi la eawinking