| anamariavasile123 a întrebat:

acum 3luni eu si iubitul meu am facut petting mai exact si a atins penisul de clitorisul meu, dar fara ejaculare iar inainte.de asta urinase si isi facuse baie, eu atunci eram in perioada fertila.si m am speriat foarte tare, de atunci am avut mestruatii asa cum trebuie cu spm si dureri de mijloc cum am de fiecare data.Luna trecuta inainte de menstruatie cu o saptamana am avut un spotting si am facut un test de sarcina care a iesit negativ.acum ma dore sanul stang, este vreo posibilitate sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In intrebarea ta la un moment dat afirmi ca : ""de atunci am avut menstruatii asa cum trebuie cu spm si dureri de mijloc cum am de fiecare data"". Stiind astea iti pot raspunde ca : "" Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultimele tale menstruatii au fost la fel/comparabile cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu s-au putut confunda cu simple sangerari si considerate ca fiind menstruatii false, peste o sarcina ipotetica formatai in urma cu 3 luni. Testul de sarcina negativ precum si menstruatiile consecutive exclud orice posibilitate de sarcina. Te poti linisti in totalitate. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Da

| Lace a răspuns:

Bună!
Nu te înspăimânta, nu ai cum să fii însărcinată doar dintr-atat. happy

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu ai cum sa fii gravida.