| SPYKER a întrebat:

Buna TPU
Am 18 ani si iubitul meu tot atat suntem impreuna de aproape 10 luni.
credeti ca este normal sa ne vedem doar la scoala? si sa vorbim doar pe facebook?
El vrea sa facem mai multe chestii..cum ar fi sa ne vedem si dupa ore... spune ca vrea mai multa intimitate...sa stam mai mult timp impreuna doar noi 2..nu cu o scoala intreaga
mi-a propus sa o facem...
Dar eu nu prea vreau multe chestii din ce imi propune...
Este normal? credeti ca imi va da papucii?
As vrea niste sfaturi..multumesc!

10 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

De 10 luni sunteti impreuna in ce sens? Ca te tot vrajeste prin curtea scolii si pe facebook sa ti-o traga? Sau mai sunt si alte motive? Din partea ta poate mai sunt si altele, dar esti sigura ca si din partea lui sunt motive intemeiate? Sigur stii ce fel de persoana este? Poate tocmai asta trebuie sa aflii, cum se comporta, cum gandeste si in alte situatii decat cele din scoala.
Pentru ca daca tot ce vrea e sex, nu merita, o sa regreti mai incolo, o sa te simti fraierita!
Nu stiu cine te obliga sa faci ce vrea el, sa i te oferi ca obiect! Plimbare prin oras suna ok, cunosti omu, poate vrea sa discutati diverse, dar va trebui sa fii foarte atenta ce urmareste!

| SPYKER explică (pentru stef87):

Nu este o relatie doar pe fb..am facut si revelionul impreuna..paritintii mei il cunosc..doar ca sunt foarte timida cand vine vorba de "intimitate"
si nu stiu ce sa fac...

| stef87 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca relatia aia la care visezi, pe termen lung, nu se obtine asa, batand din palme! Inseamna timp petrecut impreuna, inseamna cunoasterea celuilalt, inseamna o reciprocitate destul de complexa ( de obicei e ceva de genu sa va vedeti amandoi unul pe altu atat copil/ adolescent, iubit si parinte/protector din toate posturile ). Nu asta vesize de fapt, sa ai un baiat care sa stie cum sa se comporte cu tine si cand ai ciclu si cand alergi ca nebuna prin ploaie etc? Lucrurile astea nu vin asa, dintr-o data, ca iti place de cineva pe care il vezi undeva, ci TREBUIE SA COMUNICI CU EL.
Tie nu iti e frica sa comunici, tie iti e frica sa nu fie un esec! Asta pentru ca fraieru a pus si presiune pe tine zicand ca vrea sa ti-o traga. E normal pentru varsta lui sa nu stie cum sa abordeze o fata, poate e cazul sa iei taurul de coarne si sa vezi ca nu ai nimic de pierdut. Din contra, daca nu actionezi, o sa ramai cu regretu ca de ce nu ai facut-o, iar acea timiditate si frica a ta de a incerca va fi si mai mare.
Mergi, vorbeste cu el! Daca simti ca depaseste limita si vrea doar sex, spune-i cum vezi lucrurile, ca mai intai vrei sa cunosti omu ca gandire, nu sa te foloseasca drept obiect! Iti zice pa, ai avut doar de castigat, in sensul ca a muscat o momeala si si-a dat arama pe fata - un om care tine cu adevarat la tine si te-ar merita, ar stii cum sa te abordeze incat sa nu ai nicio temere...

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa va mai vedeti si altfel decat la scoala.Doar de asta va intitulati iubiti.Nu spun ca trebuie sa ii si pici la pat. O faci doar cand consideri ca esti pregatită.Dar la un suc, o cafea, o plimbare in parc numai voi doi este chiar indicat.Acum pareti doar niste colegi (amici) care schimba cateva cuvinte.Da, e posibil sa iti dea papucii. Vrea mult mai mult de la o relatie. Ceea ce eu vad un lucru normal la el.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o relatie atipica care nu poate fi numita relatie de cuplu. De nici un fel de fapt. Fara contact direct nu va rezista prea mult.

| SPYKER explică (pentru corbulalbrosu):

Ne vedem aproape in fiecare zi...parintii mei il cunosc
Doar ca il imi cere anumite chestii si eu sunt foarte timida cand vine vorba de sex

| Emilian65 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat nu ar trebui sa-ti dea papucii. Dar, daca urmareste numai sexul, cu siguranta ca in curand iti va da papucii.

| OMFGConrad a răspuns:

Eu zic să nu te grăbeşti. Te va aştepta dacă chiar ține la tine, dacă nu şi nu, dă-i tu papucii lui, îți vrea doar corpul. Însă, e normal să vrea să vă vedeți doar voi doi, în intimitatea voastră.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Da. Îți va da papucii! Pentru ca nu aveți plăceri comune. Nu este un lucru rău. El va cauta pe cineva cu care sa facă sex si cu care sa petreacă timp in intimitate, iar tu vei găsi pe cineva care dorește sa vorbească doar pe FB si sa se vadă doar la scoală. Ambii veți fi mai fericiți.

| mitzumic a răspuns:

Poate lui nu ii prea place sa stea cu tine si cu mai multe persoane...
Eu cred ca este ceva normal sa stați numai voi doi... dar daca nu ai incredere si il crezi si de alte lucruri ( cred că şti la ce mă refer ) ....Nu fă asta şi poartă o discuți mai importanta cu el daca este relația puțin tulburată. Eu ce sa mai zic... sper că te-am ajutat şi....pa.