| Cameliaaaa a întrebat:

Buna,TPU. Am aproape 20 de ani si spre nenorocul meu, sufar din nou. Am avut timp de 2 ani si 2 luni un prieten,de aceeasi varsta. Ne-am despartit azi si am sufletul sfasiat,deoarece era ce aveam mai bun si am strans foarte multe amintiri impreuna. Ne completam reciproc,radeam impreuna cum nu radea nimeni,ne jucam,ne iubeam,ne spuneam totul,vorbeam despre orice,nu aveam inhibitii,eram sinceri(cel putin eu),fideli,ne doream unul pe altul,ne aveam grija,faceam totul impreuna. Am trecut impreuna prin momente grele,am trecut impreuna peste hopurile si etapele vietii(de la liceu la facultate,ocazia luarii permisului,la facultate,serviciu). am trecut impreuna de la adolescenta la maturitate.
Cand ne-am cunoscut,eram atat de indragostiti unul de altul,incat am hotarat sa ne lasam prietenii si sa fim doar noi doi,sa ne distram doar noi doi,sa facem totul impreuna.(stiu,veti spune ca a fost o greseala asta)A fost relatia perfecta,va jur. Ne intelegeam perfect. e adevarat ca au fost si certuri,insa ne iubeam si mereu ne intorceam unul la altul. Certurile marunte s-au adunat si au incoltit in suflet. L-am ajutat sa invete in liceu,il ajutam cat puteam de mult,l-am ajutat sa ia Bacul,l-am indemnat numai eu stiu cat sa invete,l-am indemmat sa mearga la facultate,s-a lasat de facultate pentru ca nu ii placea si s-a angajat. am fost foarte fericita pentru el. daca nu llua bacul,nu se putea angaja. insa in ultimele doua saptamani s-a schimbat total. vrea libertate,spune ca e tanar si vrea sa isi traiasca viata,spune ca nu subtem casatoriti si ca nu avem nici copil,deci nu subtem cu nimic legati unul de altul.mi-a spus ca pentru el sunt un nimic,ca el vrea distractie. Toate astea din cauza prietenilor lui. Ca sa fiu sincera,nu ii suport. Nu ii suport pentru ca sunt niste vagabonzi,nu are ce invata nimic de la ei,ba din contra. Ei mereu l-au schimbat si parca l-au intors impotriva mea. Eu am incercat sa il aduc pe drumul bun si sa il fac sa isi realizeze un viitor,iar ei nu il ajutau cu nimic. Ei stricau totul. Ei aduceau tigari si bautura si il indemnau la rele. Ma doare foarte tare ca vrea asta. Aveam vise impreuna si nu mai e omul ce l-am cunoscut. Nu mai e sensibil,visator,nu ii mai pasa de mine,de noi,e indiferent,arunca vorbe grele si nepasatoare,este pentru ei. Azi l-am pus sa aleaga intre mine si ei. I-a ales pe ei. Ne-am despartit pentru ei. M-a lasat pe mine pentru ei. Nu i-am gresit cu nimic si a avut tot ce isi putea dori un barbat. Am scris prea mult si sper ca nu am deranjat cu asta. Am vrut sa ma descarc. Ce sa fac sa trec peste tot? Simt ca sunt singura pe lume, desi familia imi e aproape.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Puisor tu cauti un barbat cu capu pe umeri un familist convins.Nu ai ce sa faci cu o japita.Eu personal caut femei ca tine, sunt satul de impuscate de genu care vor distractii.Vezi tu se spune ca un baiat nu stie ce vrea de la viata, pe cand un barbat stie cu exactitate ce vrea de la viata.Un baiat isi face planuri deo seara 2, pe cand un barbat face planuri de durata care le 'atinge' in timp.AI umblat cu un baietel care se pare ca prefera prieteni in locul tau.Imi pare rau pentru el, in 3 4 ani te va cauta.

| LoveSleep a răspuns:

El are perfectă dreptate. E tânăr și vrea să se distreze. Relația voastră a fost mult prea "strictă", s-a plictisit omu', n-ai ce să-i faci.
Faptul că s-a distanțat brusc de tine e destul de clar. Mai mult ca sigur și-a găsit o altă prietenă.
Cu ea face sex, cu tine dragoste.
Cu ea iese în club, cu tine învață.

Cred c-ar trebui să mă opresc aici.
De trecut', o să treci peste într-un târziu, stai linistită.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Dar ce esti tu, mama tuturor ranitilor? Tu ai avut cu el o relatie de tip parinte-copil, nu iubit-iubita. O relatie de tip iubit-iubita, arata cu totul altfel decat ceea ce ai avut tu. Nu mai incerca să-i schimbi pe ceilalti, fiindca n-o sa reusesti. Fiecare are modul lui de gandire. In loc s-o faci pe zana cea buna, mai bine ti-ai cauta un om cu care sa te potrivesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai sufocat pe fraier pana i-a dat sangele pe nas. "Relatia ta perfecta" pentru el a fost un chin, l-ai facut sa renunte la absolut orice factor exterior ca sa iti traiesti relatia ta de vis neintelegand ca iubirea inseamna libertate si nu dominare. L-ai batut la cap pe orice tema pana a renuntat la retaliere si s-a supus neconditionat. Tu aveai nevoie de dedicatie totala intr-o relatie si l-ai obligat si pe el sa renunte la tot pentru tine. Evident ca a rabufnit la un moment dat si a ales sa-si traiasca viata. Din punctul tau de vedere relatia voastra era de vis, din punctul meu de vedere (probabil si al prietenului tau din moment ce a ales sa-si ia talpasita) era un calvar. De asemenea, sa-l pui sa aleaga intre tine si prieteni e cel mai egoist gest, dupa ce ca l-ai dominat toata relatia ajungi sa il si santajezi sentimental, din egoism pur. Daca are un gram de minte respectivul va sta cat mai departe de tine, in viitor. Nu te mai amagi ca ai fost jumatatea perfecta, ai fost ca un tiran care vrea totul pentru el, doar mimand ca ii pasa ce vrea si celalalt. Repet, adevarata iubire se bazeaza pe libertate si devotament, "iubirea" voastra s-a bazat pe santaj si dominare. Probabil prietenul tau a fost un daramat care a prins ocazia de a face sex, motiv pentru care te-a lasat sa stergi cu el pe jos atat timp.

Ca sa iti mai spun una tare, in realitate nu faptul ca bagabontii il indemnau la rele era cea mai mare problema a ta ci faptul ca si altcineva iti putea manipula jucaria preferata. In sufletul tau erai mai mult geloasa pe ei decat iti faceai griji pentru jumatatea ta fara pic de discernamant.

Oamenii nu sunt jucariile tale, daca nu esti atent la nevoile lor macar gaseste o metoda infailibila de a-i controla. Santajul sentimental functioneaza doar pe perioade determinate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

S-a schimbat si aia este. nu controlezi cum e omul. ci care e omul care iti va fi partener. stai mai aproape de ceilalti amici ca sa nu te simti singura. si fa-ti activitati incat sa nu ai timp liber sa te gandesti la el degeaba.

| IoanaPsy a răspuns:

E greu de acceptat, mai ales la varsta ta. Adevarul este ca relatiile inchegate in liceu si la inceputul tineretii nu dureaza in timp. Fiecare se maturizeaza in ritmuri diferite, evoluati diferit. E firesc ca oamenii sa se schimbe, nimeni nu ramane la fel ca in liceu. Nu esti singura pe lume si vei cunoaste pe altcineva daca iti vei permite acest lucru. Face parte din procesul de maturizare. Acum e momentul sa te concentrezi pe tine, sa faci ce iti place, sa inveti ceva nou, sa iti redescoperi hobby-urile, sa te dezvolti personal, sa cunosti oameni noi si sa lasi trecutul acolo unde ii este locul, in trecut. Chiar tu ai spus ca s-a schimbat. Mai mult ca sigur si tu te-ai schimbat. Ceea ce, repet, e firesc. Plange cat ai nevoie, apoi concentreaza-te pe tine. Esti foarte tanara si cu siguranta vei gasi persoana potrivita.

| GameFace a răspuns:

Se va intoarce 100% lasa sa treaca timpu, prieteni adevarati nu exista, toti il vor lasa la un moment...dar cand se va intoarce va fi prea tirziu