| LOADING █████████99% a întrebat:

TPU! Am avut acum o zi un contact sexual si ma asteptam sa imi vina ciclul deoarece am ciclu neregulat si începuseră sa si faca apariția mici dureri de burta. Dupa contact, mi am pus un absorbant si mai tarziu, am observat pe el o scurgere închisă dar mai decolorata decat in mod normal la ciclu, de atunci, nimic altceva... dureri de burta nu am deloc. Menționez ca nu ne am protejat si nu a ejaculat in mine. Credeți ca din cauza asta se poate sa întârzie?
P.s ultima menstruație am avut o luna trecută pe 15
Multumesc!

3 răspunsuri:
| LOADING █████████99% explică:

Asta ar trebui sa fie a 2 a menstruație de la începutul vieții intime

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat nu se poate folosi termenul de INTARZIERE deoarece lipseste reperul fix fata de care sa te raportezi, adica data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii deoarece acest lucru este posibil doar in cazul unui CICLU MENSTRUAL REGULAT. Lungimea unui ciclu menstrual neregulat nu poate fi determinat si din acest motiv d.p.d.v. medical este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul cel mai scurt de 21 de zile cat si unul de 42 sau 63 de zile. Deoarece nu se poate determina perioada fertila rezulta ca femeile cu un astfel de c.m. sunt "condamnate" sa intretina mereu contacte sexuale protejate pentru a preveni posibilitatea de a se forma o sarcina nedorita. In cazul in care diferentele de lungime a c.m. nu sunt mult prea mari/diferite si respecta un anumit "tipar", atunci se pot aprecia ultimele 3-5 zile ale ciclului respectiv (probabile dar incerte de fapt) in care formarea unei sarcini cel putin teoretic este imposibila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta si acum data de 15 februarie si vezi daca iti vine sau nu menstruatia.