| anonim_4396 a întrebat:

am mai pus o intrebare de genu, acum dau mai multe detalii: am 12 ani 61 kg. 1, 60 inaltime. am mai luat anticonceptionale anul trecut (primul semestru din clasa 4), primul ciclu a fost in martie 2012. Ciclul mi-a intarziat o saptamana (nu am avut contacte sexuale). Cand eram mai mica o fata mai mare mi-a explicat totul(sperma etc.). Acum cateva saptamani cand m-am pus in apa sa fac baie am vazut un lichid alb-transparent.
Ma doare in jur la buric, mama stie, am programare pe 28 mai la endocrinolog, iau calciu, magneziu (pentru ca a zis doctorul ca am putin calciu si magneziu.
Poate fi o dereglare hormonala? (cand ies afara stau pe bordura si povestesc cu niste copii mai mici ca mine)

Daca vreti sa scrieti rautati mai bine nu va obositi.

Funda

7 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Este o varsta prea frageda pentru a lua anticonceptionale
trebuie sa iti fie date de un medic ginecolog dupa o serie de analize

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele sunt periculoase pentru organism si nu pot fi luate decat pe o durata limitata de timp. Poate ca ar fi bine sa mai mergi si la alti medici, sa vezi si alte pareri.

| VerdeLila a răspuns:

Dar de ce iei anticonceptionale?
Probabil ai racit la ovare daca stai pe ciment.

| VisionsofaGod a răspuns:

Anticonceptionalele au efecte diverse de la persoana la persoana. Folosorea lor pentru durate lungi poate deregla ciclul, starea emotionala, luarea in greutate si crestea sanilor etc. Totul tine de organismul tau. Incearca si alte anticonceptionale pana cand gasesti unele care sa nu aiba efecte atat de severe.
Anticonceptionalele pentru asta sunt facute, sa iti deregleze hormonii ca sa nu ramai insarcinata.
Acel lichid alb-transparent este lubrifiant secretat de catre organismul tau. Este secretat inainte de sex deci ori te-ai excitat foarte mult ori anticonceptionalele sunt de vina. Daca e prima optiune, nu iti face griji. Succes la endocrinolog!

| DianaPetre a răspuns:

Nu mi s-a mai oprit ciclul (hemoragie)