| Just a kid a întrebat:

Buna TPU.am nevoie air de ajutorul vostru. m-am impacat iar cu el acum cam o luna, pana acum o saptamana sa purtat foarte frumos, neam inteles foarte bine, totul parea perefct.de o saptamana ne certam intruna, oricum pana ieri se purta frumos.de ieri nu stiu ce are.ne-am impacat ieri, am vorbit si am stabilit sa ne schimbam aman2 ca sa nu ne mai certam si sa ne intelegem iar bine.astazi...iar se poarta aiurea, prca nu iar pasa de nimic.recunosc ca acum o saptamana ne-am certat din cauza mea m-am suparat cam aiurea, si tot asa pana acu vreo 2 zile. mi-am cerut scuze si i-am zis ca ma schimb si ca va fi bine, dar vadca deja nu prea ii mai pasa. zice ca nu vrea sa ne despartim, ca ma iubeste, ca ii pasa de mine, da totusi nu se mai poarta frumos ca inainte. ce sa fac ca sa il conving sa isi revina, si cand e indiferent cu mine ce sa fac? pana acum ma enervam si ne desparteamstraight facestupid, stiu, da is foarte impulsiva, incerc sa ma schimb da n-am nici o idee cum sa reactionez cand vad ca nu are chef sa ne intalnim si inventeaza tot felul de scuze, sau cand zice ca ii e somn numai ca sa nu mai vorbim(noi seara vbm prin mesaje, si de obicei lamurim ce nea deranjat peste zi). chiar nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa ne despartim, da nu isi mai revine. ce sa fac? va rog cat mai multe sfaturisad

3 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna.
In primul rand intr-o relatie nu greseste unu, gresesc doi. Deci este si vina ta si vina lui.
Cand e indiferent, ce sa faci? Sa fi si tu indiferenta!

Sa`ti gasesti alta preocupare, eu de exemplu ma joc ceva, scriu pe forum`uri, ma uit la un film/serial.Sa mai uiti putin de el.

Il va durea indiferenta ta daca chiar te iubeste si te va cauta.
Poate nu minte, poate doar ii e somn.

Fi si tu intelegatoare, intreaba`l cand ti se pare ca "il deranjezi", intreaba`l "ai treaba? vrei sa te las?". Daca spune "Da", il intrebi ce treaba.

Incearca inainte sa te enervezi, sa gandesti ca ceea ce o sa spui o sa duca la inca o cearta, si ca astea distrug relatiile.Incearca sa-i vorbesti cu calm.[Eu dau sfaturi, dar si eu ma cert mereu laughing. Asta ca paranteza.oh go on ]

Inainte sa-l critici intr-o cearta pe el, gandeste`te ca si tu gresesti.Ca si tu ai defectele tale. Intr`o relatie nu e mereu totul roz.

Incearca sa te schimbi si tu, si sa se schimbe si el. Daca chiar va pasa de voi doi. Stiu ca e dificil pentru ca si eu trec oarecum prin certuri zilnice.

Sper ca te-am ajutat.Mult noroc in relatie si sa fii iubita :*.

| Zady a răspuns:

Poarta o discutie cu el.
spune-i ca intr-adevar ai gresit.propune-i sa stergeti totul cu buretele. si sa fiti iar ca la inceput, spune-i ca ti foarte mult la el si la relatie si nu vrei sa se termine totul insa daca si el vrea sa acelasi lucru sa isi dea interesul mai mult pentru ca nu e bine si chestiile astea intr-adevar duc la despartire.cat sa suporti si tu? incearca sper sa va rezolvati problemele

| 20.mvf a răspuns:

De ce nu incercati totusi sa va intelegeti, sa ascultati cu atentie ceea ce zice celalalt, si eventual sa-l intrebati ce-a vrut sa spuna mai exact. Pentru ca de obicei astfel de comportamente sunt generate cand unul dintre cei doi spune ceva ce probabil il deranjeaza, sau ceva care ar putea deranja pe celalalt. In acesta caz, inainte ca celalalt sa fie neghiob si sa inteleaga aiurea, ii trebuie explicat de asa si cum se poate repara asta. La fel si reciproca. Incearca sa lasi de la tine, sa fii intelegatoare, foarte intelegetoare, si sa ai rabdare sa ii explici acolo unde greseste, si de ce crezi ca greseste, si cum crezi ca nu mai poate gresit, pana intelege, si apoi va face si el la fel. Trebuie sa te exprimi, caci daca nu o faci, celalalt este deranjat, chiar dezamagit, pentru ca se asteapta la asa ceva, si daca nu primeste, sufera, si nu vrea sa sufere, si apoi apare astfel de comportament, cearta, etc... Exprima-te, spune tot, ce si cum. Succes.