| SimonaAdina a întrebat:

Am nevoie de ajutor, si pentru ca stiu ca in voi pot sa am incredere am sa va spun problema mea.Nu este o problema foarte grava in comparatie cu altele, dar pentru mine este foarte dureroasa.Am sa incep prin a va spune ca am un iubit pe care il iubesc foarte mult, totul bine si frumos pana au aflat parintii mei care nu sunt de acord cu el, el mi-a dovedit de multe ori ca ma iubeste dar tot odata ma si dezamagit ca orce alt baiat. Dar cel mai tare m-a durut este faptul ca mi-a spus ca el nu vrea sa vb cu parintii mei, si daca lar invita ei acasa la noi ar refuza. El stie ca m-am despartit de fostul meu pr tot din aceas cauza, nu stiu ce sa mai cred. Oare mi-a spus asta tocmai sa ne desprtim? voi ce credeti? va rog sa ma scuzati pentru greselile gramaticale dar nu sunt intr-o dispozitie tocmai potrivita pentru a scrie corect.

Răspuns Câştigător
| Lovely a răspuns:

In primul rand imi pare rau ca treci prin asa ceva, uneori viata nu e corecta si ne pune la incercare. Oricum poate ar trebui sa vorbesti si tu cu parintii tai sa le explici esti o adolescenta(cred) si ca ai acum ai inceput si tu sa fii atrasa de anumite persoane. Spunele ce baiatul cu care esti nu este un caracter rau, si pot avea incredere in el. Comunucarea e cel mai important lucru aici.
Legat de prietenul tau : poate ii este jena, teama, rusine sa dea ochii cu parintii tai pentru ca stie ca il vor respinge. Pune-te in locul lui si gandeste-te tu cum ai reactiona?
Daca il iubesti asa cum zici eu zic ca merita s alupti pentru el.La urma urmei asta inseamna viata : suisuri si coborasuri. Vei vedea ca mai tarziu aceasta va deveni o amintire frumoasa! ai grija de tine!>big grin

9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Pana la urma... de ce a spus asta conteaza cel mai putin acum. Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu el si sa-l convingi sa vina sa vorbeasca, cu parintii tai -evident daca ei il invita- Nu are nimic de pierdut si in fond, daca o sa-l cunoasca poate parintii tai vor fi de acord ca tu sa fi cu el. Doar tu il poti convinge. happy
xoxo

| Castiel a răspuns:

Ok te inteleg, dar totusi sunt cateva intrebarii ce varsta aveti? El ce gen este? sentimentalist sau mai porc? in fond ce parinti tai nu sunt de acord cu el presupun ca este genul ala mai dur/porcusor nu? Pai eu zic sa ii spui ca daca nu vine sa vorbeasca cu ei ii dai papuci (daca te iubeste normal ca accepta si oricum nu ul pui sa urce munti alpi pentru tine) daca te va refuza nu cred ca merita adica macar atata lucru sa faca si el cum am mai zis nu e cine stie ce sarcina si daca iti da papuci nu te-a iubit a fost actor bun! Sorry dar cam asa sta situatia din ce ai spus cand o persoana te iubeste face orice (in fine eu nu as face chiar orice adica daca m-ai pune sa-ti fiu sclav nu dar la o chestie de vorbire cu parinti pentru a continua relatia cu persoana pe care o iubesc NORMAL CA O FAC!)
Opinia mea este ca nu te iubeste cu adevarat poate iubeste corpul tau la asta te-ai gandit?!

| SimonaAdina explică:

Va multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat! Intr-un fel sau altul fiecare aveti dreptate.

| Ciprian a răspuns:

Nu ti-a spus asta pentru ca ar vrea sa va despartiti, ci pentru simplul motiv ca este stresat. Iti spun ca si eu am trecut prin asa ceva, si eu am fost pus in fata unei asemenea situatii si nu a fost usor. Deloc! Este foarte greu sa-ti convingi parintii de un anumit lucru. Si chiar daca reusesti, ei chiar mai au unele dubii. Sper ca te-am ajutat (intr-un fel). O zi buna!

| stef87 a răspuns:

Nu a spus asta pentru ca vreti sa va despartiti, ci pentru ca e imatur si nu stie cum sa trateze o asemenea situatie (intalnirea cu socrii mici). Daca tineti atat de mult unul la altul nu ar trebui sa conteze decat ce credeti voi, dar oare sunteti capabili sa va luati viata in carca, sa nu mai depindeti de parinti?

| DeEAஐ a răspuns:

In ziua de azi stim cu toi ca e mare lucru sa te pui de acord cu parintii in orice situatie si mai ales in cele in care ei sunt convinsi ca sunt singuri care au dreptate! astfel nu mai accepta nici un fel de argument, nici o explicatie din partea noastra! de asemenea sunt de acord cu ei! chiar daca noi nu constientizam instinctele lor nu ii inseala! daca parintii tai nu il vor in preajma ta inseamna ca il si cunosc...nu? daca nu atunci esti indreptatita sa le ceri sa te ascule ei primii! cu privire la iubitul tau sunt sigur ca nu isi doreste sa iti intalneasca parintii din mai multe motive cum ar fi faptul ca ii este teama, tema ca astfel si-ar insusi mai multe responsabilitati cu referire la tine! astfel iti poti da seama ca nu are intentii foarte serioase cu tine, deci...nu merita sa te indurerezi prea mult! si daca doar din cauza ca u iti doresti sa iti cunoasca parintii insinueaza sa va despartiti, cu atat mai bine!

| Twp3w a răspuns:

Skumpa mea nu mai fi asa de suparata si nu te mai dispera asa ca nu rezolvi nimic! Timpul le rezolva pe toate! Deci te inteleg ca tu il iubesti pe el si cred ca si el la fel ca tine si chestia cu, ca ar refuza daca la-r chema ar fi spus-o din faptul ca era prea norvos pe parintii tai ca nu este de acord cu relatia voastra! Makar la-i intrebat sa vezi dc o zis lucrul scesta? Convinge-l si daca va accepta pana la urma te iubeste cu adevarat si nu vrea sa se desparta de tine daca nu a fost un pretext ca sa se desparta de tine dar sper sa nu fie cazu...Am trecut si eu prin asta si stiu cum este dar trebuie sa-l convingi din fericire la mine a fost din cauza nerviilor si supararilor ca nu era de acord dar pana la urma totul a iesit ok! Sper ca si la tine va fi asa, multa bafta :X... Funditssa?:*

| StillLoveU a răspuns:

Buna
imi pare rau pentru asta dar eu cred ca ai dreptate intr-un fel si dk nu vrea sa se desparta de tine poate nu vrea sa se implice prea mult in relatie asta insemnand sa iti cunosca parinti. poate i se pare totul prea oficial. si cred ca ar fi mai bine sa vorbiti sincer despre asta si sa iti spuna ce vrea de fapt. spune-i ca nu ii corect fata de tine si ca vrei sa stii daca mai continuati sau sa puneti punct chiar daca nu ii usor.
bafta :*

| Blue17 a răspuns:

Eu nu as crede ca vrea sa va despartiti...pentru ca daca te iubeste cu adevarat asta ar trebui sa fie un fleac! Eu zic sa nu iti faci griji si daca va fi sa fie prebabil o va spune... fara aluzii!happy