| yoman13 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor, dar va rog sa-mi raspundeti doar daca sunteti convinsi ca ma puteti ajuta. Ideea e ca imi place mult o fata, ne-am cunoscut in iarna lui 2012, dar atunci ea avea iubit. Mentionez ca avem bunicii din acelasi sat, dar atat ea cat si eu mergem foarte rar acolo. Distanta dintre orasele noastre este de aprox. 60 de km. Revenind, un an de zile nu ne-am mai vazut pana in aceeasi zi de iarna(de colindet/pitarai) la tara, dar de data asta aveam eu iubita si nu prea am bagat-o in seama. Ei bine, acum mai mult de o luna am vazut-o de la distanta la tara intrand la o verisoara de a mea si crezand ca e la fel ca intotdeauna am mers sa le fac "o surpriza". Eu sunt cel ce a avut insa parte de surpriza, pentru ca am vazut-o total, dar total schimbata, mult mai matura, se mai ingrasase putin. Dupa cateva secunde de uluiala ne-am salutat si am aflat ca aveau de gand sa mearga la strand. Am luat bicicleta si am plecat dupa ele, ne-am distrat, a fost frumos, apoi ea mi-a baut sucul la plecare. Intotdeauna ne-am inteles foarte bine si am profitat de asta sa petrec cat mai mult timp cu ea in aceasta perioada. Ne vedeam in weekend-uri, mergeam la hora/discoteca/strand impreuna, radeam, ne simteam bine. Ideea e ca am avut de doua ori ocazia sa incerc sa o sarut, o data fiind si ametita si fiind doar noi doi, dar nu am vrut sa fac asta, am vrut sa ii arat ca o respect si nu sunt "mort" sa o sarut. Acum, dupa toata perioada asta, vorbim mai mult ce-i drept, eu o plac tot mai mult, iar ea stie asta, chiar daca nu i-am spus si nici ea nu m-a luat mai tare la intrebari. Ce nu inteleg eu... Daca nu m-ar place probabil ar incerca sa nu mai vorbeasca asa mult cu mine, sau sa fie mai seaca. Daca m-ar placea am vorbii despre o multime de chestii, am rade, am glumii, ne-am simtit bine. Ea insa combina aceste faze intre ele si eu, desi am avut intotdeauna o abilitate de a citi repede persoanele, pe ea nu o inteleg deloc. Nu stiu cand glumeste si cand vorbeste serios. Sunt genul de persoana care nu a trebuit sa alerge dupa fete pentru a fi cu ele si din contra, cand am facut-o, am terminat prin a fi ranit. Par uneori indiferent, dar chiar am sentimente fata de ea. Nu i-am spus nimic pentru ca nu sunt sigur ca ea merita sa lupt pentru ea, sau poate merita, dar nu imi demonstreaza. Mentionez ca ea are 17 ani, iar eu fac intr-o luna 18 ani, imi iau carnet-masina si as putea sa merg sa o vad, sa iesim, dar sunt a 12-a si nu vreau sa-mi iau din timpul pentru invatat pentru ceva ce s-ar putea sa se termine subit.

Dati-mi va rog frumos un sfat bun, sau spuneti-mi ce parere aveti. Dau FUNDA celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti place sau nu. Ea nu trebuie sa demonstreze ca merita sa lupti pentru ea.
Daca merita, cel mai bine este sa ii spui direct ca o placi si vezi daca te accepta sau nu. Nu ai nimic de pierdut. Apoi, daca te vrea, ar fi bine sa ii explici si faptul ca nu te prea descurci sa-ti dai seama cand glumeste si cand nu.

3 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Mmh, probabil asa este ea, mai indecisa sau nu stiu...
Oricum distanta/timpul schimba oamenii. N-ai stat langa ea sa vezi ce simte, cum si de ce plus ca ea a mai si crescut intre timp. Macar stii daca are pe cineva?!
Cu toate astea, as zice sa-ti iei inima in dinti si sa-i vorbesti. N-ai de pierdut nimic.

| yoman13 explică (pentru madyddd):

E singura, la fel ca mine.

| AnnY98 a răspuns:

BUNA! happy
Pai chestia ii ca TE PLACE SAU NU?
Oricum.ii nasoala faza cu distanta, pentru ca va vedeti la nu stiu cat timp.Iar timpul schimba o persoana.
Tu ar trebui sa ii zici, ce simnti pentru ea si sa astepti raspunsul ei happy
Bafta! happy