Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cam jenanta...
Am un profesor care cred ca ma place...el e casatorit si are 2 copii.
Sunt la liceu si anul trecut m-am inscris intr-o asociatie de voluntariat din care face si el parte. Vara trecuta am iesi intr-o excursie si am vorbit foarte mult unul cu altul (atat de mult incat o tipa de prin zona ne-a intrebat daca suntem rude) si am realizat ca el flirteaza cu mine.
Cauta in permanenta sa fie aproape de mine, de fiecare data cand face o gluma se uita la mine sa vada daca rad, l-am surprins privindu-ma atent in tipul orei, cand a trebuit sa ma asculte din lectie m-a intrebat daca am invatat in fata clase si am zis ca da si a zis ca ma crede si ca imi dadea 10 oricum.
La inceput nu ma imbratisa si era mai retras cand ne vedeam la voluntariat dar incet incet a prins curaj si ma inbratiseaza cand ne vedem.
Colega de banca a observat ca suntem mai apropiati.
La voluntari el este vicepresedinte si este cel mai bun prieten cu presedintele (sa zicem x ) insusi.
Pe cand plecam din excursie am auzit o scurta conversatie intre astia 2 in care x il intreba care e treaba cu mine.

Infine, treaba este ca de cateva saptamani ma tot streseaza cu faptul ca cica o femeia l-a sunta intr-o seara si l-a intrebat daca eu eram acolo si daca poate sa vorbeasca cu mine.
M-a intrebat cine e tipa si i-am spus sincer ca habar nu am si ca mi se pare aiurea ca cineva sa ma caute la telefonul unui profesor.
Saptamana trecuta o tipa care mi-a dat add pe facebook de 2 ani (de cand am inceput liceu) mi-a postat pe wall ceva in genul : "cand ai de gand sa-l lasi in pace pe sotul meu".
Mentionez ca tipa imi daduse add cu mult timp in urma si nu i-am urmarit niciodata activitatea.
Am luat toata faza in gluma. Am intrat pe profilul tipei sa vad daca o cunosc dar avea doar o poza neclara la profil si ceva date completate aiurea si vreo 20 de prieteni...
Am zis ca e ciudat si i-am dat block.
Tipa imi postase aia pe wall sambata dimineata.
Starea e fost postata la ora 4 dimineata si a stat acolo pana la ora 7 cand m-am trezit si am sters-o si i-am dat block tipei.

Miercuri vine profu' la mine si imi zice ca trebuie sa vorbim ceva in particular.
Ma intalnesc pe strada intamplator cu el dupa ore si mi s-a parut ca se comporta ciudat: m-a intrebat daca imi este frig si a dat sa ma ia in brate dar m-am eschivat dupa care m-a intrebat de ce merg asa de repede si daca vreau sa fug de el si unde ma grabesc... Nu am stiut ce reactie sa am asa ca m-am retras si am tacut in timp ce el se uita la mine zambind.
Dupa cateva secunde de mers m-a intrebat cine era tipa care imi scrisese sambata dimineata pe facebook.
Am ramas consternata. L-am intrebat de unde stie deoarece el nu are facebook "oficial". Mi-a raspuns razand ca el stie tot.
Mi-a spus ca stie ca e aceiasi tipa care il sunase si pe el atunci.
Eu i-am mai spus odata ca habarn nu am cine l-a sunat si daca l-a sunat si cine e tipa dar parca mi s-a aprins un clopotel; am zis in gluma ca poate are legatura cu el...
El a inceput sa rada cam aiurea si in timp ce radea a zis ca nu are cum sa aiba legatura cu el si ca daca ar avea lgatura cu el atunci AR FI TREBUIT SA IMI SCRIE O FEMEIE PE FB...

Dupa ce am ajuns acasa mi-am dat seama ca sansele ca el sa fi fost pe fb sambata intre 4 si 7 dimineata si nu doar pe fb ci si pe profilul meu ca sa surprinda toata faza aia erau groaznic de mici mai ales ca nu are fb...

Acum sunt in proportie de 99% sigura ca el era tipa care imi scrisese...
Mama stie ca i-am povestit si ei totul.
Nu vreau raspunsuri gen muta-te in Alaska sau du-te la alta scoala...

VOI CE PARERE AVETI?
CUM AR TREBUI SA MA PORT IN CONTINUARE FATA DE EL?
SUNT TOTAL DEBUSOLATA...
Dau fuda...

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te potolesti si tu - care ai observat ca atunci "cand il atingi, chiar si din intamplare, sare ca ars"(parca asa spuneai intr-o postare anterioara! big grin)-, dar si el!
Iti place "joaca" de-a soarecele si pisica si daca adaug la asta si o parte a nickname-ului tau (si nu ma refer la cea cu Nietzsche!), constat ca aveti amandoi o parte de vina!

Adopta o atitudine serioasa si ignora-l! Un om matur va intelege din atitudinea ta ca nu e cazul sa intinda coarda!

25 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cat de 'belita' e treaba. Scapa de el, ignora-l spune-i ca are 2 copii sa isi vada de ei. SPunei ca ramaneti prieteni si doar atat.Amenita-l ca te duci la sotie si punct. Spune-i ca nu vrei sa ii spargi casa si etc.Pe scurt, e simpla treaba din punctul meu de vedere. Spune-i ca intre voi nu poate fi mai mult decat o simpla relatie de 'colegialitate' ori 'elev - profesor si profesor - elev. Spune-i ca iti pare rau daca i-ai dat anumite 'semne' ca nu asta ai vrut si ca iti pare rau.Dar evident din cate inteleg, si tie iti cam place lucrul asta, eu stiu un lucru.Cand un om e deranjat de cineva/ceva rupe legatura cu el/ea happy Si Punct. Demonstreaza-ti tie ca nu esti genu de pustoaica usuratica care pune botu la vrajeala unui vulpoi batranhee hee

| BiuL a răspuns:

Sa fii foarte diplomata si politicoasa si sa il tratezi ca pe oricare profesor. Pastreaza distanta cum faci cu ceilalti, buna ziua si la revedere, nu ai ce vorbi cu el in timpul liber. Eu in locul tau as renunta si la voluntariat. Daca intreaba de ce ii spui ca te-ai apucat de sala nu mai ai timp si la revedere. Nu mai stai la discutii cu el, nu ai vorbi prostii d-astea, cine o postat pe fb, cine a sunat, zici ca el e copil de liceu. Il ignori, daca intreaba ce spui nu stiu, ma scuzati sunt in intarziere, ma asteapta mama, la revedere. Si pe strada nu stai la discutii cu el. E profesor, nu prieten, nu ar trebui sa il intereseze asa mult viata ta privata. Daca mai patesti ceva de genu cu fb, stergi, dai block si nu ii zici lui absolut nimic, daca te ia la discutii, tu nu stii despre ce e vorba si nu ai timp acuma de discutii. Politicoasa dar distanta si ferma pe pozitii! Nu te lasa atrasa in jocul asta periculos.

| SkyPilot a răspuns:

Taie relatia asta de la radacina. Nu mai vorbesti cu el, nu mai participi la voluntariat, nu mai mergi in excursii, nu ii dai explicatii. Nu este de joaca. As zice ca el este implicat in acele mesaje cu fb, alta explicatie n-am. A pus ochii pe tine din prima, de asta te-a adaugat. Un profil fals e foarte usor de facut. Daca el zice ca nu are fb, nu inseamna ca nu poate avea un profil fals. Individul asta mi se pare pervers si foarte periculos. Si chiar as zice sa pleci la alta scoala.

| Lawliet14 a răspuns:

Esti falsa! M-am prins din comentariu. Dar iti dau eu un sfat: INCETEZI ORICE ACTIVITATE CU EL IMPREUNA! Decat la ore, pentru ca acolo trebuie sa te prezinti. Daca ia legatura cu tine, ii spui sa te lase in pace pentru ca stiu si parintii tai iar altfel mergi la directiune. Daca te neindreptateste la ore, atunci discuti cu diriginta, exista si varianta directorului! Meriti si doua palme ca sa te trezesti.

| Teardrop a răspuns:

Măi, dacă diferenţa de vârstă nu e mare, nu e imoral faptul că el îi profesor şi tu eşti elevă, e SUTĂ LA SUTĂ IMORAL că e însurat şi cu doi copii şi se ţine după eleve -.-

| puppetmaster a răspuns:

Dupa parerea mea, ar trebui sa il eviti cat poti tu de mult, sa ai grija sa nu fi singura cu el si eventual sa te retragi din acel club deoarece mie mi se pare cam ciudata treaba cu el si presedintele clubului, si in general sa ai mare grija cu el si sa incerci sa fi singura cat mai putin timp ca el sa nu te poata aborda(repet, asta este parerea mea)succes cu rezolvarea problemei tale!

| Lorde92 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, ea v-a vorbi cu el si ii va spune sa te lase in pace nici nu da bine ca tu sa fii privita ca "ai o relatie cu un profesor". Nu crezi ca sotia lui ti-a scris? Are si doi copii, vezi sa nu-ti vina si copii lui pe tine asa cum a facut(probabil) mama lor, cea mai buna solutie e sa te muti intr-o alta clasa su scoala.

| NietzscheDesteptSiNarcisistSunt a răspuns (pentru Lorde92):

Nu mi-a scris sotia lui. Copiii lui sunt prea mici ca sa scrie pe fb...

| Rauldor a răspuns:

Nu te lăsa folosită. Dacă el este însurat, şi îţi este şi profesor, plus că sunteţi la în acelaşi cerc de voluntariat, dacă toate acestea îţi provoacă jenă, şi nu te simţi confortabil, ocoleşte-l, pentru a nu suferi mai târziu. Dacă totuşi accepţi o relaţie cu el, ceea ce nu este voie şi este interzis, eşti în stare să accepţi consecinţele oricare ar fi ele? Aşteaptă până mai creşti, caută-ţi prieteni de aceeaşi vârstă, nu da curs unori evenimente nedorite. Poate că nu spui întregul adevăr, dar nici asta nu contează, încerc să te înţeleg. Oricum ar fi, nu te lăsa intimidată de el în nici un fel şi nu-l lăsa să te şantajeze emoţional.În dragostea este nevoie de doi, iar dacă îi dai curs, ştii ce urmează.

| Benito2014 a răspuns:

Eu zic sa-ti vezi de tineretea ta. Oricum in afara de o aventura, nu are ce sa iasa. Pune-te in locul sotiei lui : TI-AR CONVENI?

| luri a răspuns:

Lasa-l in pace! E casatorit, ce vrei? Daca afla sotia lui si nu intelege ca nu e nimic intre voi si se despart, si o sa sufere copii?

| ProudArriane a răspuns:

Ignora-l. Nu poti face altceva decat sa il ignori. Daca si tu il placi, cel mai bine ar fi sa porti o discutie cu el pe tema asta (avand in vedere ca a devenit atat de apropiat cu tine). Insa, crede-ma cel mai bine e sa il ignori. Esti minora, gandeste-te ce o sa zica colegii: "Uite-o si p'asta, ii da profu' note mari ca are o relatie cu el"... Gaseste-ti un prieten de varsta ta, sau cel putin stai intr-un grup in care sunt mai multi baieti. Este bine sa ai un amic baiat, o sa para ca nu ii raspunzi la atingeri si toate celelalte chestii daca il ignori si stai pe langa un baiat, o sa creada ca e ceva mai mult intre tine si respectivul. Probabil o sa renunte. Daca nu renunta, asta e alta problema mai mare, atunci trebuie neaparat sa lasi rusinea la o parte si sa discuti cu parintii si cu directorii. Altfel, ar putea deveni o relatie toxica. Spui ca a devenit familiar cu tine. Sa nu se ajunga mai departe (gandindu-ma la ce e mai rau), avand in vedere ca te atinge, cu siguranta vrea ceva de la tine.
Asa ca, sfatul meu este sa rupi orice legatura cu acest om.

| bybybby a răspuns:

Totusi o chestie nu ne-ai spus, tu ce sentimente ai pentru el?

| Łéñà a răspuns:

Poate că ai dat fundă, dar vreau şi eu să răspund.Deci,anul trecut, am avut o fază cu proful de istorie.Am făcut praf la test, şi el mi-a dat 10. A doua oară, am făcut praf intenţionat să văd ce face, şi tot 10 am primit -.-. Şi când l-am întrebat "Profu, de ce nu ne daţi testele să le vedem şi noi?" El "Nu vi le dau, tu stai liniştită, oricum ai luat 10" Şi când face o glumă, mereu se uită la mine să vadă dacă râd o.o Uneori când trec pe lângă spatele lui în oră să duc ceva la coşul de gunoi când sunt de servici sau să şterg tabla, se uită după mine ciudat...o.o Eu încerc să îl ignor, că na, doar e căsătorit şi are şi un copil.

| Ralucutzadulcica1999AnimeRaluADELARaluAde1999 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, iar mai apoi sa discuti si cu el, sa-i spui ca n-ai de gand sa continui asta si sa iasa o relatie, si nu-i spune absolut deloc ca ai pe altcineva sau ca nu-l placi, va deveni gelos.

| AyllaRe a răspuns:

Sa stai departe de el

| Stoessel_Martina_1989 a răspuns:

SIMPLU. IGNORA-L. CAND VREA SA TE IA IN BRATE ÎI ZICI CA AI TREABA SI PLECI. ASTA-I UN PEDOFIL. UN NEBUN. SI MUTA-TE DE LA SC. DUPA CUM VAD SC TA ANGASEAZA PROFI NEBUNI SI E PERICULOS.

| Geoo999 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te duci cu mama ta si sa vorbiti, sa-i explice ca nu poate avea vreo legatura cu tine. Poate asa te lasa in pace

| Piscotell2001 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa discuti cu el si sa ii spui ca voi nu puteti chiar deloc sa averti o relatie si ii poti spune sa te lase in pace. Nu stiu asta e parerea mea acum tu alegi ce sa faci!

| anonim20841234 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai. Cine stie... poate e pedofil sau poate esti tu prea paranoia. Daca se comporta mai frumos cu tine nu inseamna ca ''te iubeste''. Poate esti doar preferata lui.Eu zic sa il eviti din ce in ce mai mult. DAca vezi ca se uita la tine, tu intoarce-te, nu te uita la el, sau, pleaca.

| youmakemesmilee a răspuns:

Zii sa-ti dea pace dar daca nu merge spune-le parintilor tai si ei se vor duce la directoare si se vor plinge. Eu asa as face happy happy happy

| Chiricheu a răspuns:

Sinucide-te! laughing Glumeam ...nu chiar laughing

| Lucky11 a răspuns:

Lasal in pace, icnoral, ce dracu e bolnav? Sa-s vada de viata si copii lui! Ce are cu tine! T-Doamne

| Frozen22 a răspuns:

Eu Cred ca ar trebui sa-l intrebi daca el era tipa de pe FB succes in continuare sper sa te ajute...happy

| Gradino a răspuns:

Eu zic sa-l ignori si sa-l ameninti cu politia daca nu te lasa in pace. Asta desigur doar daca tu ai initiativa. Daca nu succes cu noul tau iubit.winking