| Oanna96 a întrebat:

Buna TPU.Am o mare problema.Nu am pofta sexuala, nu simt acea senzatie sa o fac sau sa-mi simt iubitul.Nu este vreo problema de atractie, am avut aceasta problema si la restul relatiilor chiar daca sentimentul de dragoste era foarte puternic.Ma simt foarte prost fata de el, mai ales cand imi spune ca ma vrea iar eu raman indiferenta.Mi-e indiferent daca o facem sau nu, pot sa stau foarte mult fara.Niciodata nu iau initiativa si ajung cu greu la orgasm.Tin sa mentionez ca prima experienta sexuala nu a fost la nivelul asteptarilor mele, iubitul meu de atunci nestiind cu ce se mananca treaba. Poate este si asta o cauza.Ma excit, chiar foarte mult dar sentimentul acela puternic de dorinta dabia de este observat.La nivel cerebral totul ramane la fel.Chiar si in astfel de momente gandesc logic, mi-e frica sa nu fac greseli si pur si simplu nu pot fii luata de val.Credeti ca pur si simplu am probleme cu libidou sau sa ma fie si altceva? Va rog sa ma ajutati, cu orice puteti.Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ok, pai daca nu a fost dintotdeauna aceasta problema ci a fost dobandita pe parcurs ma gandesc ca este clar o problema legata de ce s`a intamplat prima oara.Asteptarile tale erau mari, iar experienta a fost total diferita fata de ce credeau ca se va intampla.Aceast lucru ti-a creat frica de a nu fi gresit tu cu ceva de s`a intamplat asa, frica care acum este in subconstient si duce la o diminuare a stimulilor (normal ca nimeni nu vrea sa repete o experienta dureroasa si neplacuta) iar de fiecare data cand urmeaza sa se repete el scoate la suprafata sentimenul respectiv care iti inhiba orice dorinta de a face asta.Din ce spui tu, imi lasi impresia ca esti o persoana care gandeste/analizeaza un pic cam mult ceea ce se petrece in jurul tau (de unde si jena sa discuti cu medicul despre asa ceva).Ce trebuie sa-ti intre bine in cap acum, este ca tu nu ai gresit cu absolut nimic legat de ceea ce s`a intamplat (poate doar o alegere gresita in materie de partener, dar asta ni se poate intampla tuturor la inceput pentru ca "love sucks" uneori), deci gandul ca tu faci ceva gresit nu are nici o baza solida ci este doar in mintea ta.In relatia actuala probabil iar nu exista o buna comunicare intre tine si partener fata de ce va place fiecaruia, asta fiind alta posibila problema.Trebuie sa inveti sa te relaxezi (cauta exercitii de relaxare, le repeti de 2-3 ori pe zi), sa ai mai multa incredere in tine legat de tot ce ti se intampla in viata si sa dai mai multa prioritate sentimentelor/senzatiilor in detrimentul gandirii. Exista si o posibilitate sa fie legata si de perceptia a ce inseamna dragoste in mintea ta, dar lasam asta la o parte momentan.
Cat despre doctori, poti consulta un psiholog si nu ai de ce sa te temi. Orice problema ai avea, am siguranta ca poate fi rezolvata.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de faptul ca ai un libidou scazut, dobandit genetic, din nastere si din acest motiv nu se poate interveni decat doar ameliora (probabil) prin participarea la sedinte psihoterapeutice. Probabil ca te-ar ajuta insa doar in cazul in care ai incredere in astfel de terapii. Te sfatuiesc sa incerci/incercati. Multa sanatate!

| Oanna96 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu cred ca este dobamdit genetic.Am discutat problema mea cu mama iar la ea nu se prezinta.Are o viata sexuala foarte activa

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oanna96):

Calitatile dar si defectele nu se transmit intotdeauna de la mama direct la fiica. Este admis faptul ca unele aspecte de natura genetica pot sa apara la un urmas mai indepartat, nepot sau chiar stranepot.

| Oana92 a răspuns:

Ai incercat sa mergi la un terapeut? S-ar putea sa iti gasesti acolo rezolvarea...

| WaterDrop a răspuns:

Prima experienta posibil sa fi fost declansatorul acestei probleme, urmata de alte stari care au aparut pe parcurs.Depresie? Probleme hormonale? Stres? Ai/aveai des fantezii legate de actul sexual? Ai mentionat ca iti este frica sa nu gresesti. Teama este iar un inhibator. Banuiesc ca nu ai consultat inca nici un doctor.Fa niste analize (si pentru hormoni) ca sa fie excluse posibilele cauze somatice. Daca tine de psihic trebuie identificata cauza exacta.

| Oanna96 explică (pentru WaterDrop):

Nu,inca nu am consultat medic tot din teama rezultatelor si imi este si jena sa ma duc cu o astfel de problema.Inainte priveam sexul ca pe ceva frumos, gen wow dar prima experienta mi-a schimbat total ideea.Sunt de fel mai stresata din cauza problemelor inconjuratoare, probabil este si asta o cauza. Referitor la medic.Pot sa ma duc la orice medic sau exista medic special pentru astfel de ramura?

| Oanna96 explică (pentru WaterDrop):

Iti multumesc foarte mult.O sa-ti urmez sfatul si o sa merg la un medic.

| WaterDrop a răspuns (pentru Oanna96):

Cu foarte placere.

| WaterDrop a răspuns (pentru Oanna96):

Ok, pai daca nu a fost dintotdeauna aceasta problema ci a fost dobandita pe parcurs ma gandesc ca este clar o problema legata de ce s`a intamplat prima oara.Asteptarile tale erau mari, iar experienta a fost total diferita fata de ce credeau ca se va intampla.Aceast lucru ti-a creat frica de a nu fi gresit tu cu ceva de s`a intamplat asa, frica care acum este in subconstient si duce la o diminuare a stimulilor (normal ca nimeni nu vrea sa repete o experienta dureroasa si neplacuta) iar de fiecare data cand urmeaza sa se repete el scoate la suprafata sentimenul respectiv care iti inhiba orice dorinta de a face asta.Din ce spui tu, imi lasi impresia ca esti o persoana care gandeste/analizeaza un pic cam mult ceea ce se petrece in jurul tau (de unde si jena sa discuti cu medicul despre asa ceva).Ce trebuie sa-ti intre bine in cap acum, este ca tu nu ai gresit cu absolut nimic legat de ceea ce s`a intamplat (poate doar o alegere gresita in materie de partener, dar asta ni se poate intampla tuturor la inceput pentru ca "love sucks" uneori), deci gandul ca tu faci ceva gresit nu are nici o baza solida ci este doar in mintea ta.In relatia actuala probabil iar nu exista o buna comunicare intre tine si partener fata de ce va place fiecaruia, asta fiind alta posibila problema.Trebuie sa inveti sa te relaxezi (cauta exercitii de relaxare, le repeti de 2-3 ori pe zi), sa ai mai multa incredere in tine legat de tot ce ti se intampla in viata si sa dai mai multa prioritate sentimentelor/senzatiilor in detrimentul gandirii. Exista si o posibilitate sa fie legata si de perceptia a ce inseamna dragoste in mintea ta, dar lasam asta la o parte momentan.
Cat despre doctori, poti consulta un psiholog si nu ai de ce sa te temi. Orice problema ai avea, am siguranta ca poate fi rezolvata.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu încearcă poziţia potrivită. Nu o are suficient pe placul tău. Mai caută poate vei găsi un bărbat care să te satisfacă. Dacă nu, mergi la medic.

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Poate fi din cauza ca nu ai intalnit persoana potrivita.De ce ai facut sex cu iubitul tau? Ca ti-a zis ca ar vrea? Ca sa faci sex trebuie ca baiatul sa te faca sa il doresti extrem de tare nu doar asa, pentru ca trebuie.Probabil este si vina lui.