| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena care are si ea cont dar ii este rusine sa scrie(nu pot intelege dc) dar sa masturbat (si-a bagat obiecte in *****) si ar vrea sa stie daca ar merge la un doctor atunci sar putea onserva?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu a fost prea violenta si nu se duce imediat dupa, nu. Dar problema e de ce a trebuit sa faca asta, cand la fete masturbarea este preponderent exterioara, adica clitoridiana?!

| darrio2007 a răspuns:

Sa se observe ce? Ce si-a bagat? Daca vede vreo gradina de zarzavaturi inauntru, da. Observă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Conserva?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca masturbarea a fost facuta cu atentie si este sigura/convinsa ca himenul a ramas/este intact, atunci se poate afirma ca nimeni, nici chiar medicul ginecolog nu poate conchide, sau sa confirme precis/sigur daca in vaginul respectiv a fost sau nu introdus vreodata degetul sau un alt obiect. In concluzie se poate prezenta la vizita medicala/ginecologica fara teama. big grin

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă a reușit să se defloreze (să rupă himenul) - medicul poate doar să constate asta. Nu va ști niciodată CUM s-a produs acel incident; de fapt, dacă rana nu e recentă, nici nu ar putea spune dacă nu a fost așa din naștere.
Poate merge la ginecolog fără grijă.
Oricum, ăla a mai văzut mii de vagine și nu e treaba lui și ce anume a trecut pe acolo!

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Prietenul meu spune sa iți scriu ție pentru a-i spune ei ca ori ce penetrare cu ori ce fel de obiect care nu e un pai de grâu, se poate observa la medicul specialist. Acum depinde si de doctor. La oftalmologie nu se vede ce si-a bagat in ****

| armand69 a răspuns:

Da-ne si nou idul ei, poate o putem ajuta