| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema am 17 ani si nu am avut nici un prieten pana acum dar am 5 lumi am cunoscut un baiat pe net si ne intelegem foarte bine si vrei sa ne intalnim iar eu le-am zis parintilor mei si ei nu ma lasa pentru ca cred ca este periculos, da este dar o fac pe riscul meu, deci va rog cum pot sa ii fac sa vada ca nu au dreptate si ca totul o sa fie bine? Iar voi ce credeti despre relatiilne pe internet? Adica am vazut multa lumea ca s-au cunoscut pe net si nu este deloc ciudat.

Multumesc,

Funda

Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Unii parinti sunt mai duri, dar fiindca vor sa te protejeze sau deoarece nu discutati peste 10 minute zilnic. Incearca sa le explici ca poti sa o faci singura si mentine cu ei o legatura mai stransa, sunt unicii pe care ii ai! Bafta! Funda?winking

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiind minora, prima data va veti intalni oricum in prezenta unuia din parintii tai, nu cred ca te gandesti macar la alta varianta. oricum, el nu va accepta sub nici o forma sa se intalneasca cu o minora cunoscuta pe net altfel decat acasa la ea, cu parintii ei de fata. In conditiile astea, riscul este mai redus. daca cumva el are cea mai mica tendinta de a accepta sa se intalneasca cu tine in alte conditii (adica fara parinte), fugi de el cat poti, e clar ca nu are ganduri curate. Nici un om normal cat de cat la minte nu ar lua macar in considerare optiunea de a intalni o minora cunoscuta doar pe net in absenta parintilor ei, e o idiotenie prea mare (si sunt convinsa ca tu ai mai multa minte de atat). Discuta asa cu parintii tai, spune-le ca el nu accepta sub nici o forma sa va intalniti in alta parte, doar la tine acasa si doar cu cel putin unul de fata, adica in conditii absolut normale, in care riscul este mic si controlabil. Astfel, nu vei avea probleme, el va sti ca esti fata serioasa si nu una stransa de pe centura si parintii tai vor intelege ca au o fata inteligenta si responsabila, n acre pot avea incredere fiindca are discernamant si il aplica

suntserios
| suntserios a răspuns:

"deci va rog cum pot sa ii fac sa vada ca nu au dreptate si ca totul o sa fie bine?"

si de ce esti tu asa convinsa ca tu ai dreptate? ma rog in afara de faptul ca esti tanara, naiva si crezi ca tot ce zboara se mananca.

| neutrino a răspuns:

Ciudat nu mai este, tot la fel face si el!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dar eu vreau sa stiu cum sa fac sa parintii mei sa ma lase sa fiu cu el

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-le ca vii acasa cu el.

| Emilian65 a răspuns:

Mai fetito, mai intai invata sa scrii corect, pentru ca nu am inteles nimic din ce ai scris tu.

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa te intalnesti cu el intr-un loc public gen cafenea, restaurant, teatru, mall etc. Nu accepta sa te duci in locuri izolate cu persoane straine. Asta unu la mana. Doi la mana, nu-ti face planuri de dinainte. Una e pe internet, alta e in realitate. Iti spune o femeie care s-a intalnit cu multe persoane de pe net. Unii-s ok, altii in schimb cam au probleme cu capul. Trebuie sa ai grija ce faci, ca nu stii peste cine poti sa dai. In aparenta toti sunt de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti sa stii niciodata. poate sa fie unu de treaba sau sa te trezesti cu o trauma toata viata. parintii tai ca sunt maturi stiu ca nu e totul roz asa cum un copil tembel ca tine le vede pe toate cu curcubee si restul. chiar nu stiu ce sa zic. poate sa fie ceva bun, sau nu. cineva poate sa spuna dupa aici, vezi domne ca gresesc ca ce zic, dar daca am stii cate prostii de genul se intampla zilnic nu ar mai iesi nimeni din case.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca sunt o groaza de chistii si da e periculos dar daca nu riscam pana la urma fiecare persoana putem zice ca e periculoasa nu avem de unde sa stim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca pare ciudat dar poti sa te intalnesti cu tipul respectiv in prezenta parintilor.Asa e mai putin riscant. Daca intr-adevar baiatul e cumsecade atunci le va face o parere buna.Si nu cred ca relatiile pe internet sunt ceva ciudat chiar daca sunt anumite riscuri de care trebuie sa tinem cont.

| frostxtq a răspuns:

Sfatul meu este sa ii asculti pe parintii tai, nu ai de unde sa stii 100% ce fel de om este si poate se intampla lucruri nedorite daca te intalnesti numai tu cu el.

| TPUuser199 a răspuns:

Ai grija! Nu stii ce poate fi in capul indivizilor de pe facebook (presupun) si alte site-uri de socializare! Parintii tai incearca sa aiba grija de tine!

| verryhard a răspuns:

Hei ai 17 ani nu le mai zi parintilor tot ce faci serios acuma!

| anonim_4396 explică (pentru verryhard):

Da poate este cum spui tu, dar ce le poti zice daca vrei sa iesi afara si sa stai mai mult? sau sa zicem ca vrei sa mergi cu el undeva si stiu ca tu esti singura (pentru ca nu poti sa le zici ca esti cu prietenele pentru ca ar face crize ca suntem fete la ora aia pe strada. deci?

| verryhard a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-e frica asta e clar ..doar gandeste-te ce-o sa faci cand o sa fi singura? parinti nu te vor proteja mereu, si sunt sigur ca vei regreta daca nu vei iesi cu el tu faci cum vrei.doar ca sa stii seara tarziu, noapte nu prea umbla lume pentru ca toti is spalati pe creier si cred ca toti se *** in cur majoritatea is in baruri morti de beti ori acasa pe pc nai de ce sa iti faci grijibig grin