| fancyLadyGaga a întrebat:

Am o problema,astazi acum cateva minute am simtit o secretie dintr'o data. Si am realizat ca e o culoare de sange deschis, ciclul mi-a venit luna aceasta la inceput normal ca de fiecare data. Am citit pe un forum ca poate fi secretia de la mijlocul lunii fiindca sunt la ovulatie. Sa ma ingrijorez si sa merg la ginecolog daca problema persista? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate fi un spotting si va trebui sa ceri ajutorul medicului.
O perioada deosebit de stresanta poate declansa un spotting, anumite medicamente, polipi uterini, ovare polichistice, o tiroida cu probleme, diabetul, endometrioza, infecţii vaginale sau de vezica si nu continui ca sa nu te speriu de pomana!
Din cauza asta, e bine sa te prezinti la medic si sa vezi ce este cu tine, exact.

Ca sa intelegi mai bine despre ce poate fi vorba, te rog sa citesti materialul de mai jos, te va ajuta:

http://www.romedic.ro/spotting-sangerarile-intermenstruale-0P32650

Nu enevoie sa te sperii, ajunge sa mergi la medic, e singurul care poate descoperi cauza reala si tratamentul adecvat, daca va fi nevoie!
Si cu cat o faci mai repede, cu atat mai bine.
:)

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu ai specificat daca ai avut contact sexual neprotejat, si nu strica sa ceri parerea medicului de familie. poate fi o raceala/o infectie.
O zi bunahappy

| fancyLadyGaga explică (pentru caramela):

Nu. De fiecare data protejat si luna aceasta doar de 2 ori la inceput dupa ce mi-a trecut menstruatia. Multumesc happy

| caramela a răspuns (pentru fancyLadyGaga):

Totusi poti face un test de sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil să fie vorba de o sângerare care apare ( mai RAR ) în perioada ovulaţiei.
Totuşi, dacă situaţia persistă, atunci cauza este alta şi TREBUIE să mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.