| scorpiaX a întrebat:

am o problema destul de ciudata...

daca am intretinut relatii sexuale protejate si am fost la ovulatie.

prezervativul a fost in regula, partenerul a spus ca nu s-a spart prezervativul si s-a terminat afara.

este riscul sa raman insarcinata?

mai are rostul sa iau pastila de a 2. a zi? tinand cont ca nu s-au implinit nici 24 de ore de la actul sexual savarşit.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul protejeaza foarte bine, chiar daca esti la ovulatie. terminand afara, a redus un pic protectia oferita de prezervativ si deci nu ati beneficiat de intreaga lui protectie. insa riscul de sarcina este prea mic si pastila de a doua zi nu are nici un rost (nu va anula riscul de sarcina si nici nu il va reducxe semnificativ). data viitoare folositi corect prezervativul (adica intrerupeti penetrarea dupa ejaculare) si vei sta mult mai linistita, fiindca riscul de sarcina, in aceste conditii, este infim

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles care-i problema ciudata?!
Sa faci sex nu-i ciudat, dimpotriva este ceva normal atat fiziologic cat si psihologic. Acum depinde cati ani aveti si la ce riscuri va supuneti.
Daca ati pus prezervativul de la inceput, dinainte sa-l introduca in vagin si nu l-a scos decat dupa terminare, atunci nu etse nici un rosc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in situatia descrisa este de maxim 2-3%, din moment ce prezervativul ofera protectie de 97-98%. Pastila contraceptiva de a 2-a zi se administreaza doar in cazul in care probabilitatea de sarcina depaseste procentul de 90% si este determinat de un medic ginecolog. In orice alt context/situatie, folosirea pastilei contraceptive reprezenta un gest ILOGIC si INUTIL, dar daca totusi este folosita reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE din partea persoanei respective. Acea pastila reprezinta o "bomba" hormonala cu efecte adverse deosebite cu efect indelungat ce se poate manifesta si 9-12 luni, in nici un caz o tableta dulce si inofensiva de mentosan. Multa sanatate

| neutrino a răspuns:

Daca este asa cum spui tu, atunci nu are rost sa-ti faci griji. Imi permit totusi sa-ti dau un sfat: niciodata sa nu ai incredere in ceea ce-ti spune partenerul de sex!

| Sbkseby a răspuns:

Nu!