| guiwenneth a întrebat:

Buna TPUhappy Am o problema.Imi place de un baiat si vreau sa scap de sentimentul asta pana nu devine mai rau.Cel mai bun sfat primeste funda happy

Răspuns Câştigător
| CristinaSNC a răspuns:

Hei am citit ce s-a scris pe aici si sa iti zic ceva asemanator din experienta mea si dupa poate te mai gandesti daca dai frau liber sentimentelor sau nu.
Deci la fel ma intelegeam super cu un baiat, eram apropiati, gen cei mai buni prieteni, incepusem sa am sentimente pentru el si nu voiam sa ii spun deoarece ma consideram inferioara lui, habar nu am de ce, ma gandeam ca mai mult intre noi nu are cum sa fie, ca el e mai frumos ca mine si nu ar vrea sa fie vazut cu mine ca iubiti. In fine, ce gandire proasta aveam. Intr-o zi supriza laughing imi spune ca lui ii place de mine si ca vrea sa fim impreuna :O am ramas socata si din cauza gandirii mele proaste l-am refuzat :O sad. Dupa treaba asta am continuat sa mai vorbim dar usor el s-a indepartat si acum nu mai vorbim. Ne mai aruncam priviri cand ne vedem dar si alea discrete.
In fine ce am vrut eu sa iti arat prin povestea mea este asta : trebuie sa lasi sentimentele sa iasa la iveala, poate si el simte la fel, poate astfel se va naste cea mai frumoasa poveste de dragost din viata ta, de ce nu vezi si partea frumosa? De ce sa regreti mai tarziu ca nu ai incercat.
Din experienta mea stiu ca sentimentul ala de "placut" nu dispare asa usor, o sa ajungi sa il placi din ce in ce mai mult, de ce sa il vezi cu alta peste ceva timp, cand poate sa fie de mana cu tine?
Parerea mea, sper ca te-am ajutat happy!

| guiwenneth explică (pentru CristinaSNC):

Vai iti multumesc nespus de mult pentru ca mi-ai impartasit din intamplarile tale si sunt sincer recunoscatoare pentru sfat dar am o maaaare problema.Mi-e frica si rusine si exact ca si tine ma simt inferioara lui si mi-e pur si simplu frica sa reactionez cumva fiindca nu mi-a mai placut de nimeni pana acum.

| IonutCG90 a răspuns (pentru guiwenneth):

"nu mi-a mai placut de nimeni pana acum." Ți-e frică de necunoscut. E UMAN. Dar crezi cumva că trebuie să-ți placă de altcineva in afara de el? Crezi ca o femeie/fata pentru a gasi iubirea adevarata trebuie sa treaca prin bratele a 100 de barbati? Nu, un BĂRBAT e sunficient. Dacă simți că e un băiat/bărbat care merită și aia simți se pare, te apropii de el, arată-i. O să vezi c-o să fie bine.

| CristinaSNC a răspuns (pentru guiwenneth):

Te rog nu face acceasi greseala pe care am facut-o si eu, daca iti este rusine sa ii zici ca il placi, sunei mai subtil, nu stiu, din cand in cand mai fai cate un compliment, mai spune-i sa iesiti si poate se prinde ca il placiwinking Nu te mai simti inferioara, cum am facut eu, pentru ca exista riscul sa il pierzi si sa iti para rau...

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg de ce sentimentele ca iubirea sunt rele poate imi explicitu?

| guiwenneth explică (pentru RAY):

Ei bine la inceput imi placea de el ca prieten. apoi am inceput sa-mi dau seama ca ma gandeam mai tot timpul la el.Eu merg la sala si acolo l-am cunoscut.E doar cu un an mai mare decat mine, e bine crescut si amuzant si putin copilaros ca si mine si ma inteleg super cu el.Problema mea este ca sunt foarte sigura ca nu am cum sa fiu impreuna cu el si asta ma doare.As fi profund recunoscatore daca mi-ar spune cineva cum as putea sa nu-mi mai placa de el fiindca nu-mi aduce niciun beneficiu decat durere.

| RAY a răspuns (pentru guiwenneth):

Nu-mi plac oamenii cu o gandire negativa, nu ai cum sa cunosti viitorul e imposibil asa ceva, daca te intelegi cu el, il iubesti de ce sa nu fi cu el? apropo uitate la un drum lung film, dragostea cere mereu sacrifici, nu poti sa faci sa nu isi placa de cineva, sincer cred ca gandesti prea negativ, macar incerca

| LoveSleep a răspuns:

Dacă tu crezi c-o să-l uiți după ce-o să-ți dăm noi 2, 3 sfaturi te înșeli.
N-ai cum. Atâta timp cât lucrurile între voi n-o să se clarifice, orice vei face, va fi în zadar pentru că ideea "Ce-ar fi fost dacă" o să te violeze pe dinăuntru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti decisa sa nu incerci. In opinia mea gresesti, dar in fine tu cunosti mai bine situatia. Ideea e ca mai devreme sau mai tarziu vei trece si printr-o experienta negativa si vei suferi din dragoste oricat ai vrea sa eviti, e normal si din astfel de experiente vei avea de invatat pentru a stii cum sa te comporti pe viitor.

| IonutCG90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toți învață din propriile greșeliwinking. În sensul că, nu e nevoie neaapărată ca toată lumea să dea cu capul într-un zid ca să înțeleagă legea gravitației. SUnt oameni care se nasc cu o conștiință. SUnt oameni care învăță din greșelile altora. Sunt rari, dar sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. ai dreptate IonutCG90. Putini, dar sunt. Bravo lorhappy

| IonutCG90 a răspuns:

Bună. Depinde de vârstele voastre, depinde de ce vă doriți. Totuși te sfătuiesc dacă-mi permiți, să-i spui/arăți ce simți/ce vrei pentru că nu există "devine mai rău" decât atunci când ți în tine un asemenea sentiment. Multe fete suferă în asemenea mod, văd un băiat pe care-l plac, băiatul acela e mai gentilom, sau poate mai rușinos de fel și ele ajung in anturaje negative pe mana unora care nu le merita si acel baiat poate ar fi putut sa-i fie un bun umăr pe care să sprijine capul. Așa că nu nu ține în tine, spune-i, arată-i ce simți/ce dorești.

| guiwenneth explică (pentru IonutCG90):

Nu potlaughing).as vrea dar nu pot.am doar 17 ani si nu am mai iubit pe nimeni pana acum.nici nu stiu ce si cum sa fac.si sunt suta la suta sigura ca el nu e interesat(e cu un an mai mare decat mine)crede-ma e cel mai bine pentru mine daca doar trec peste fiindca altfel nu stiu ce as face daca as incerca si lucrurile ar merge anapoda.presupun ca ar fi de o mie de ori mai rau decat e acum.dar iti multumesc pentru sfat.happy

| IonutCG90 a răspuns (pentru guiwenneth):

Mulți înăinte. Te-aș ruga să nu faci asta. Dacă, crezi că merită și chiar ți la el(il iubesti) nu pierde ocazia. Am citit destule "oracole"/plansete ale unor fete care ori atunci pe moment ori dupa ani si ani au regretat enorm. Nu ai ce pierde, absolut delochappy. Curaj donșoară. Nu are cum să fie de 1000 de ori mai anapoda că pari o fată isteață. Cunoaște-l bine dar spune-i ce simți. Nu pierzi nimichappy. Sa ma scuzi ca mi-am permis. Cu plăcere, oricândhappy.

| BalaurulRoman a răspuns:

Nu risti nu castigi si punct...