| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.m-am masturbat intr-o seara si mi-am bagat degetul vreo 5/6 cm de cateva ori. Urmatoarele 2 zile mi-a curs un lichid rosu brun. Ma tem sa nu ma fi dizvirginat deoarece mama a obs asta si crede ca am avut vreun contact sexual si vrea sa mergem la control. Faza e ca eu am probleme si cu ovarele si ma gandesc ca e posibil sa fi racit deoarece ma doare partea de jos a abdomenului si putin in zona rinichilor. M-am dizvirginat sau e doar o raceala? Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te linistesti definitiv si sa nu-ti faci griji deoarece prin introducerea unui degetel in vagin nu s-a intamplat absolut nimic. Acea scurgere de care amintesti probabil a fost o ramasita a menstruatiei precedente. Trebuie sa stii pentru viitor caci chiar daca mama ta te-ar duce la un control ginecologic in urma respectivei consultatii, subliniez se poate face doar vizual, medicul ginecolog poate constata stare de integritate a himenului si in functie de aspectul si starea acesteia se poate exprima doar daca s-a produs sau nu deforarea. Niciodata si niciun medic ginecolog nu poate confirma daca ai facut sau nu sex real/adevarat si nici daca te-ai masturbat mai ales in situatia in care himenul vaginului tau nu mai este intact din punct de vedere fizic. Deci o astfel de consultatie si constatare nu este concludenta si nici suficienta pentru ca medicul sa se pronunte daca s-a produs o penetrare a vaginului, si de asemenea nimeni si niciodata nu poate preciza in ce moment s-ar fi produs/petrecut deflorarea deoarece despre penetrare nici nu poate fi vorba(in cazul in care persoana consultata nu mai este virgina) deoarece patrunderea penisului in vagin nu lasa absolut nicio urma. In concluzie, niciodata un medic ginecolog nu se poate pronunta in privinta virginitatii tale, astfel ca nu se va hazarda sa se pronunte intro asemenea problema. Daca vei ajunge vreodata sa fii consultata, vei putea foarte linistita si degajata in timpul consultatiei.Te poti duce fara teama. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric te-ai ranit, posibil dezvirginat, pentru ca prezenta sangelui nu avea de unde sa fie, altfel decat bagatul degetelor.
Cat priveste raceala, nu ai de ce sa sangerezi. Daca cele care au infectie spun ca "au racit" o spun ca sa inchida gura lumii. Adevarul este ca, nici o raceala de pe fata pamantului nu produce sangerari!

| Emilian65 a răspuns:

De dezvirginat nu te-ai dezvirginat, dar cu siguranta ca ti s-a rupt himenul. Dezvirginarea se produce in urma unui contact sexual normal, cu un baiat.