| andreea263 a întrebat:

Buna TPU am si eu o int. Cand fac dragoste cu iubitul meu ma doare forte tare cand o baga dupa ce se termina actul sexual ma ustura rau si ma daore puteti sa imi spunet si mie care esti motivu? Va multumes funda

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala. Repejor du-te la ginecolog, optim ar fi sa ajungi in maxim 48 de ore de la prima aparitie a durerii/usturimii sau cat mai repede dupa aceea. Vei primi tratament atat pentr tine cat si pentru el.

| Picasso a răspuns:

Neata,
Nu stiu, insa inainte, zi sa iti ofere putina "umezeala" inainte sa te penetreze, ma refer sa ....intelegi tu!

| Purec a răspuns:

Posibil si chestia cu infectia, dar eu totusi cred ca problema nu este una infectioasa si tine mai mult de psihicul tau. Nu stiu ce varsta ai, dar presupun ca nu esti prea mare, si astfel de probleme pot aparea s

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile/usturimile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Usturimea poate avea mai multe cauze:
1. Ai alergie la prezervativ (se mai intampla; unii oameni au probleme cu prezervativele)
2. Nu te exciti suficient (daca nu esti bine lubrifiata, sigur ca te ustura).
3. Ai o infectie vaginala
4. S-ar putea sa mai dureze pana ce vaginul tau va deveni suficient de elastic, ca sa nu mai ai durere. Vaginul e un muschi care trebuie "antrenat". E normal sa te doara, daca tu pana acum 3 luni, n-ai mai folosit acest muschi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu e de la infectie poate nu esti suficient de excitata si lubrifierea insuficienta poate sa fie un motiv. Dar depinde si de cand e problema. Daca e de putin timp, daca intretii cu el de putin timp relatii sexuale, daca a aparut dintr-o data. Mai multe detalii. thinking

| Vektor a răspuns:

La urmatorul contact sexual incercati sa folositi un lubrefiant(durex play, etc). se pun 1-2-3 picaturi pe prezervatriv dupa ce a fost pus pe penis si eventual 1-2 picaturi pe pasarica. daca si dupa folosirea lubrefiantului te doare, ustura s-ar putea sa fie una din cauzele enumerate de colegii de forum.

have fun!

| DulceLup a răspuns:

De cat timp faci sex? Cand ai facut prima oara dragoste?

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Ar trebui mai intai sa excluzi varianta unei infectii, deci fa un drum la ginecolog.
Apoi, poarta o discutie cu prietenul tau.
Poate ca pur si simplu nu exista suficient preludiu.
Barbatii se incalzesc mult mai repede decat femeile, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa si treaca la treaba la fel de repede.
Asadar comunicare, preludiu si eventual lubrifiant, doar dupa ce ati exclus varianta unei infectii locale.

| andreea263 explică:

Acum 3 luni am început viata sexual. Am 18 ani am uitat sa va zis