| IsabellePetre a întrebat:

Am si eu o intrebare, cam jenanta. Am 11 ani si jumatate si m-am indragostit de prietenul surorii mele. Are aproape 20 de ani. El cred ca stie desi nu i-am spus inca. O data eram singura acasa si eram tare zapacita si fericita. Iubitul meu ascuns o cauta pe sora mea si m-a gasit numai pe mine. Peste trei zile era ziua mea si atunci m-a luat si m-a strans in brate si m-a sarutat pe gura. Recunosc ca am simtit ca ma pipaie si pe fund si pe sani iar mie mi-a placut mult. Niste fete la scoala mi-au spus ca daca vreau sa-l castig trebuie sa-l las sa faca mai mult. Voi ce ma sfatuiti? Ce inseamna asta mai mult? O sa se supere sora mea daca afla? Recunosc ca sunt tentata pentru ca-l iubesc nebuneste.

38 răspunsuri:
| ALGator a răspuns (pentru IsabellePetre):

"nu-i normal sa fiu atat de atrasa"
Auzi, nu poate spune nimeni ca nu e normal atita vreme cit sintem fiinte biologice. Dar nu e normal sa planuiesti un "atentat" asa cu singe rece.
In ce priveste cititul, n-as zice ca trebuie sa citesti doar ce e "adresat virstei tale". Adica ce, Harry Potter? Scotoceste prin carti si vei gasi raspunsurile care sa te intareasca.
Daca tot ai atitea energie si impulsuri, dimpotriva, cauta un raspuns in literatura inteligenta, in filsofie. Exista 1000 si unul de lucruri minunate (grele sau usoare) pe care le poti face la virsta ta, in afara de jocul cu papusi pe care ti-l recomanda unii si de "joaca" cu focul. Lucruri care te pot mentine fericita fara niciun fel de risc. De ce tocmai ASTA? Da mai bine de lucru "diavolului" din tine cu activitati din care sa nu rezulte distrugeri. Scrie o nuvela - nu un jurnal - inspirata din trairile tale si trimite-o la o revista literara. Nu reproduci cazul tau, ci imaginezi un scenariu. Si dupa ce o scrii, mai scrie inca una.
Si de ce tocmai acest individ lipsit de instinct de conservare? Tu se vede ca ai potential, peste citiva ani cind vei fi la majorat viata va fi la picioarele tale. De ce sa dai cu piciorul acum pentru niste maruntis?
Apropo, scopul principal al studiilor pe care spui ca-l desfasori cu succes nu e sa iti umple mintea cu gigabytes ci sa te faca sa fii mai inteleapta in intelegerea lumii (stiu ca aproape toti profesorii "uita" sa va invete tocmai acest lucuru).

| IsabellePetre explică (pentru ALGator):

Multumesc mult pentru sfaturi.
Sunt constienta ca sunt prea mica si ca ar trebui sa-mi canalizez "energia" spre ceva adecvat varstei mele. Dar si spre activitati ce ar trebui sa-mi cladeasca viitorul.
Insa, de ce Dumnezeu ne inzestreaza cu atatea sentimente si trairi launtrice? De ce ne da inainte de vreme, atatea framantar, i care constat (colegele mele nu le au) ca ma rascolesc profund si dureros? Am pacatuit grav si asta este un fel de pedeapsa? Simt ca desi trupul imi este in concordanta cu varsta mea biologica, intensitatea trairilor si sentimentelor este poate la nivelul anilor surorii mele.

| ALGator a răspuns (pentru IsabellePetre):

"Am pacatuit grav si asta este un fel de pedeapsa"
Nu ai pacatuit cu nimic. Astea sint diferente individuale. Cu virsta se niveleaza, dar poanta ar fi fost daca puteai scoate ceva din asta si acum.
Daca ar exista Dumnezeu, s-ar putea spune ca asta, "intensitatea trairilor si sentimentelor" e mai curind un dar divin care insa deocamdata pare mai mult sa te incurce.

P.S. Nu am spus sa-ti "canalizezi" energia (asta e un cliseu) ci sa gasesti un mod mai putin distructiv de a te bucura de ea.

| anamary a răspuns:

Draga mea,iti inteleg atractia pentru baiatul acela,mai ales ca esti la pubertate,corpul ti se schimba, hormonii iti iau razna si un val de emotii da peste tine la varsta asta.Dar, cel mai probabil, tu doar crezi ca acel barbat este interesat de tine.
Hai s-o luam logic:este o diferenta de varsta mult prea mare. Iubitul surorii tale este probabil la facultate sau angajat, tu nici macar nu esti la liceu.Ideea este ca tu si acel baiat aveti idealuri diferite, sunteti in etape ale vietii diferite.El a terminat o scoala, tu daca printr-o MINUNE vei fi cu el o vei da incolo de scoala.
La varsta ta nu intra in discutie iubitii. 11 ani inseamna prieteni, hobbyuri, scoala si obiective in viitor(cariera). Iasi cu COPII de varsta ta ca voi cei de la 11 ani COPII va numiti.El e adult si nu cred ca va renunta vreodata la sora ta sau la alta fata de varsta lui pentru tine. Si acum serios...cand "te-a sarutat" ...era ZIUA TA! Si mami tau si tati tau happy si surioara ta probabil ca te-au luat in brate.Baiatul acela incearca sa se inteleaga bine cu toti membrii familiei tale, ca sa le demonstreze parintilor tai ca este un barbat ok, un tip demn de sora ta. NU ITI FACE AVANSURI, E DOAR POLITICOS.

| Ionut2010vali a răspuns:

Da in tine ca surdu in tobe

| Florian_Claudiu_1997 a răspuns:

Ai o imaginatie bogata

| NeganMyLove a răspuns:

Whaaaaat? Asta nu este deloooc adevărat! Este dintr-un film care se numește "To all the boys I have ever loved" sau ceva de genu!
Moooorrrrr

| Irjehdhehe a răspuns:

Bună! Ştiu că te întreb după mult timp şi probabil nu o să-mi răspunzi. Dar... acum cum eşti? Adică ai rămas cu el sau ai renunţat?