| Anonim111118 a întrebat:

Bună TPU, am si eu o nelamurire
Cum se calculează luniile de sarcina pe săptămânii? Am 17 săptămânii, unele mamici imi spun ca am 4 luni si o săptămână iar altele 5 luni. cum vine asta?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru calcularea corecta a varstei sarcinii precum si data probabila la care se va naste viitorul copil, se foloseste ca reper data exacta a ultimei menstruatii. Altfel spus, medicii iau in calcul data de incepere a ultimei menstruatii si astfel reusesc sa stabileasca saptamanile de sarcina in care te afli. Data probabila a nasterii se va produce in a 42 de saptamana la data ultimei menstruatii. Insa in realitate, numai circa 5% dintre copii s-au nascut data probabila a nasterii astfel calculate. S-a dovedit faptul ca cei mai multi copii se nasc in perioada de 2 saptamani inainte - 2 saptamani dupa, fata de acea data ''precis''calculata si cu toate ca pot exista asemenea diferente, se considera ca se nasc la termen, ca sunt sanatosi si perfect normali din acest punct de vedere. In concluzie numari cate zile au trecut de la data la care ti-a inceput ultima menstruatie, imparti la 7 si obtii rezultatul corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Au dreptate cele care iti spun ca esti in a 5-a luna.

| Anonim111118 explică:

Up