| xCaTax a întrebat:

Ce mai facetii?batting eyelashes
Deci am o poveste lunga si sper sa nu va plictisiti, si sa ma ajutati! :d
Totul incepe cam asa : sunt cu un baiat ( x ) de aproape 3 saptamani, cu care mi-am dorit de mult sa fiu si la inceputul relatiei eram in culmea fericirii deoarece era langa mine si la bine si la greu. Acum 4 zile, am avut o mica cearta cu niste baieti si mi-a fost frica... dar a fost cineva langa mine ( y care intamplator este si prietenul cel mai bun al lui x) care m-a tinut mereu in brate si mi-a zis ca nu o sa se intample nimic. Mie la inceputul lui septembrie mi-a placut foarte foarte mult de Y iar acum sentimentele au revenit... Acum nu stiu ce sa fac deoarece y mi-a spus ca ma iubeste si ca ar fi capabil sa ma astepte oricat e nevoie, dar stiu si ca X ma iubeste, pentru ca mi-a dovedit. Nu stiu ce sa fac! Sunt confuza. imi e frica sa ma despart de X deoarece tin la el, m-am obisnuit cu el, dar vreau sa fiu si cu Y. Multumesc pentru cei care ma ajuta! Va tzuc! kiss

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai cu X tau ca daca nu o sa faci pe cineva sa se simta prost.

| Luori a răspuns:

Inainte de a face o alegere, ar trebui sa fii cat mai sigura de sentimentele celor 2. Sa vezi daca-s sincere si de durata. Doar unul dintre cei 2 iti aduce fericirea pe care o vrei, caldura, intelegerea si sprijinul necesar. Y a fost prezent intr-un moment potrivit lui, in care tu erai slaba si aveai nevoie de sprijin. Intreaba-te ce ai fi simtit si cum ai fi reactionat daca in locul lui Y, ar fi fost prietenul tau actual.
Y chiar ii este asa "bun prieten" lui X, avand in vedere ca-i spune prietenei acestuia ca o iubeste si ca o asteapta, stiind ca prietenul lui tine la ea( tine )?! E-n stare sa il tradeze, cred ca ar trebui sa te gandesti la asta. Nu e sincer cu prietenul lui " cel mai bun " si poate ca nici cu tine. Cine stie, te poate "trada"( trada poate-i un cuvant prea mare aici ) si pe tine la fel de usor.
Fa alegerea nu care-i mai usoara, ci care-ti face cel mai bine acum, si pe viitor. Si nu te baza pe alegerile noastre, noi suntem in stare doar sa ne dam cu parerea, aducand cateva argumente, in schimb, tu esti cea care cunoaste mai bine ceea ce se intampla in tine.

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Esti sigura ca el spune ca tine la tine.si nu a vorbit pe la spatele tau cu x ca sa vada daca il iubesti cu adevarat? mai bine ramai cu x, pentru ca apoi o sa iti para rau ca te-ai despartit de el.

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Ia-i pe amandoi

| alliwtsa a răspuns:

Fa ce simti tu, dar daca tot mi-ai cerut sfatul...eu zic sa-i pui pe am2 la incercare si sa vezi care te merita mai mult si care e capabil sa aiba o relatie cu tine... pune in balanta calitatile si defectele lor si vezi care e genul tau.CU toate astea s-ar putea sa distrugi o prietenie frumoasa, asa ca daca ai tine la amandoi ai putea sa te dai la o parte din calea prieteniei lor.winking

| redrouje a răspuns:

Esti exact in situatia in care am fost eu acum 3 saptamani happy
Eu am facut o greseala ( din fericire recuperabila ) si m.am despartit de X cu care am stat 5 luni pentru Y de care mi.a placut inainte sa il cunosc pe X si sentimentele au revenit dupa 5 luni de stat impreuna cu X. Greseala mea a fost pentru ca dupa ce m.am desprtit am realizat cat tineam la X si ca as fi facut orice ca sa ma impac cu el si ca pe Y oricat l.as fi iubit nu l.ar fi inlocuit pe X. Asa ca am renuntat la Y si m.am intors la X. Alegere FOARTE BUNA!

Ce te sfatuiesc pe tine e sa incerci sa il consideri pe Y doar amic, si sa te concentrezi pe relatia cu X pentru ca asa e mai bine... nu face greseala pe care am facut.o eu pentru ca vei regreta singura.
Este greu sa il consideri doar amic, dar dupa un timp, o sa vezi cat va merita :X
Sper ca te.am ajutat.
Funda?batting eyelashes

| Annnnnnnao a răspuns:

Asa de repede au revenit sentimentele pentru Y? Parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu X deoarece daca l-ai lasa pentru Y, fiind si cel mai bun prieten al lui s-ar simti chiar foarte prost si ar crede ca nu l-ai iubit...

| alinanicoleta99 a răspuns:

Dragutza poveste... eu zic sa fii cu y

| GabrielaBoss a răspuns:

Raspunsul vine mereu din inima tawinking

| Eus_1317 a răspuns:

Parerea mea e: "sa nu dai vrabia din mana pentru cioara dupa gard" daca ma intelegi.parerea mea e sa ramai cu x pentru sti ca il iubesti iar y nu sti sigur fiindca nu ai fost cu el si poate sa gaseasca pe alta dar x stie ca te iubeste pe tine happy.

| maaaaaaaaaaaaaaaaary_8643 a răspuns:

Eu te sfatui sa ramii cu x asa ar fi mai bine iar daca relatia nu mai merge o sa va despartiti si fiecare ar merge pe drumul sau, dar vezi sa nu faci greseala mare tongue