| GeorgianaDragus a întrebat:

Chiar am nevoie de un sfat si sper sa fiti dispusi sa ma ajutati cu unul.
Nici nu stiu de unde sa incep.
Sunt o fire foarte timida, nu ma pot integra in nici un grup, dar nici singura nu pot. De cate ori imi dau seama ca un amic / o amica e cu doua fete, si nu da doi bani pe mine, ma descurajez foarte repede. Exista 3-4 persoane (nu mai multe..chiar le pot numara pe degete.sad ) pe care le cunosc de cand eram la gradinita, acum am 16 ani, si care chiar sunt acolo pentru mine.Carema ajutacu sfaturi si nu ma judeca, si ma inteleg si ma iarta cand gresesc. Stiu ca ar trebui sa ma inconjor de persoane care chiar ma fac sa zambesc, dar nu pot.Sunt super afectata cand aflu ca cineva nu ma suporta sau ii este ciuda pe mine. Ma simt in plus peste tot. Ce sa fac? Sunt atat de rusinoasa si de copila pe langa ceilalti. Toti s-au mai maturizat, vorbesc altfel, dar eu? Habar n-am ce sa zic cand discutam ceva serios, rad isteric la orice prostie. Nu stiu sa ma facplacuta. Nu stiu ce sa vorbesc cu persoanele de langa mine. Nu mai pot sad. Incep sa ma urasc... Cum sa fac sa nu mai pun atat de mult la suflet, sa nu mai fiu rusinoasa si cum sa ma maturizez, sa nu mai vorbesc ca o copila de 12 ani. :-

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Asta este firea ta, trebuie sa inveti sa traiesti cu tine, sa te accepti, doar cand te vei accepta si nu te vei mai judeca atat de drastic, poti sa te schimbi.Nu ai de ce sa iti fie rusine de nieni, fi relaxata, pana la urma tot oameni sunt toti.Ca sa te maturizezi:citeste carti de auto-dezvoltare...si carti in general, consulta dictionarul -dex si de sinonime pentru a-ti dezvolta vocabularul.Nu fi isterica-razi usor, finut, zambeste, trebuie sa te controlezi, practica in casa singura in fata oglinzii si cu cei de incredere.Gandeste-te cat de relaxata esti in prezenta familiei si incearca sa fi la fel cu cei de varsta ta.Succes.Si stai linistita..maturitatea vine de la sine, iti trebuie putina experienta de viata.