| 111_9849 a întrebat:

chisturile ovariene pot genera un abdomen tare si umflat? cu dureri p picior si in spate, plus durere la palpare in dreapta jos, in zona unde se face operatia d apendicita? mersi:*

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Chisturile nu dor dar pot exercita compresie pe organele vecine si simti o durere ce radiaza pe picior sau in spate. Ceea ce spui tu poate fi si o anexita sau apendicita, asa ca mergi la un medic internist!

| Lolly184 a răspuns:

Da, chisturile ovariene pot face ce ai zis tu mai sus, dar nu sunt singurele care pot face asta, si atunci cand ai apendicita se poate sa ai dureri foarte mari in dreapta jos care se intind pe picior. Cel mai bine ar fi sa mergi sa faci o ecografie, si sa fii sigura.nimeni de aici nu iti poate spune sigur ce ai. Si apendicita poate avea simptome asemanatoare.acum ar fi mai bine daca ai merge la doctor, cat de curand poti. Sper ca te-am ajutat, si ai grija de tine :*