| O734615555 a întrebat:

Buna TPU.

Credeti ca homosexualitatea este o boala? Eu sunt atras de la 12 ani de barbati, cu toate ca inca nu am avut o relatie sexuala cu nimeni...

Am incercat sa fac sa imi placa fetele insa din punct de vedere sexual nu ma intereseaza.Mai mult de atat imi este scarba sa ma gandesc ca as face sex cu o fata.

Nici daca as vedea postere cu cele mai "bunoace tipe" goale, nu as acea absolut deloc erectie.

In rest sunt o persoana normala, nu ma imbrac colorat sau cu haine stramte si nu am gesturi... Sunt dezorientat si nu stiu ce voi face cu viata mea... Apreciez orice sfat cu bunsimt.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţi-am mai explicat, nu eşti bolnav (cum speculează unii din ignoranţă sau/şi răutate), ai doar o orientare sexuală mai rară, diferită faţă de orientarea majorităţii.
Acest lucru nu este un motiv ca să te simţi defect/anormal, ca să te complexezi. Eşti ceva mai special, atât.

| RxTx a răspuns:

Pe timpul lui ceausescu ceri care erau homosexuali erau executati omorati impuscati in piata publica.
Acum vad ca s-a dat voie sa pacatuiesti cu cine vrei cum vrei.
Asta inseamna democratie.

Din punct de vedere Biblic este un pacat capital ca si cand ai fi omorat pe cineva pentru ca toate pacatele sunt egale.

Dar din punct de vedere al democratiei ti-am spus ca poti sa faci ce vrei.

Din pnctul meu de vedere : Sunt atat de multe femei frumoase si singure care asteapta sa fie... in cat nu stiu ce mai astepti.

| love96 a răspuns (pentru RxTx):

Ce vina are o persoana ca ii plac persoanele de același sex. Toată lumea trebuie sa fie de acord cu ce face majoritatea si sa nu facă nimic diferit? Fiecare face ce vrea si ce simte si asta nu e un motiv pentru a fi judecat sau chiar omorât. Traim in secolul 21 si nu cred ca ar mai trebui sa existe asemenea Concepții.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu trebuie sa incerci absolut nimic din ceea ce nu simti ca ti-ar folosi. Esti inca prea mic, stiu ca pubertatea incepe pe la 12 ani si atunci apar si instinctele sexuale, daca tu te simti atras de baieti e optiunea ta si nu-ti poate comanda nimeni sa simti altfel

Nu e nici pe departe o boala. Poate fi cel mult considerat un comportament sexual deviat de la comportamentul de baza necesar procreerii. Unii l-ar numit pe acesta din urma normal dar eu cred ca normalul, atat timp cat nu intervine asupra libertatii altor persoane, e ceva pe care fiecare din noi il simte in mod diferit.

Pentru tine de exemplu va fi normal sa te simti atras de baieti fiindca asta e realitatea ta, nu poti sa te obligi sa simti altceva.

Poate in viitor vei ramane cu atractia exclusiva fata de barbati poate ca vei intalni si fete care sa te faca sa reactionezi pozitiv, important e sa nu fortezi lucrurile in nici una dintre directii. Si sper ca de experiente sexuale sa te apuci dupa 16 ani.

| mihai69 a răspuns:

Homosexualitatea NU e o boală, indiferent de ceea ce cred eu sau alții de pe aici sau aiurea. E doar o orientare sexuală.
Ce vei face cu viața ta, depinde doar de tine. Ca idee, sfatul meu ar fi să-ți vezi de școală, să tragi tare încât să poți deveni autonom (să te poți întreține singur) și apoi (sau în același timp) vei avea ocazia și să te ocupi de partea erotică a vieții tale. Cu siguranță vei întâlni și pe alții ca tine.

| neutrino a răspuns:

Mergi cu taticu' la un medic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai linistit ca NU!
Este o orintare sexuala.
Fiind in minoritate, si deci mai putini sunteti priviti cu suspiciune de unii semeni!
Nu pune la suflet toate rautatile esti absolut normal.
Traieste-ti viata asa cum doresti si simta-te bine in pielea ta.

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum naiba sa fie normal daca e atras de persoane de acelasi sex. Daca era normal, atunci ar fi putut avea un copil impreuna fara sa-l adopte! Nu e normal, dar nici de batjocorit nu e cazul...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aXy99):

Cand vei creste ( si la minte ), vei intelege!
Trebuie sa aratam TOLERANTA fata de cei care sunt diferiti de noi! Sunt persoane publice care si-au recunoscut orientarea sexuala, dar asta nu-i face mai putini apreciati de cei din jurul lor, pentru ca sunt apreciati pentru ceea ce fac.

Si sunt cupluri hetero care adoppta copii...
Noapte buna!

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu am spus de normalitate, nu de toleranta. Nu este normal, daca era normal, atunci Dumnezeu sau oricine ne-o fi creat, bacteria din care am evoluat, cum vrei tu s-o iei, ne-ar fi facut/ evoluat in asa fel incat sa putem asigura perpetuarea speciei si intre cei de acelasi sex. Acest lucru nefiind posibil, mi se pare logic ca NU e normal sa fi homosexual. Nu am spus ca am ceva cu aceste persoane, nu sunt homofob, dar nu este nici normal. Daca vom mai tolera multe lucruri, o sa ajungem la un haos total...

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Trebuie sa aratam TOLERANTA fata de cei care sunt DIFERITI de noi!" Sunt de acord, dar NU daca esti diferit ca asa vrei tu. In caz ca asa te-ai nascut sau ca asa ai devenit din vina altuia ori dar daca ai vreo boala, e de inteles, atunci da, meriti toleranta si ajutor, dar asa? Oricum n-am nimic cu el, e viata lui, face ce vrea cu ea, dar nu se pune vorba de NORMALITATE.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aXy99):

Normalitatea si toleranta merg(uneori) impreuna!
,, Normalul ''meu inseamna,, anormalul '' tau si invers!
Mie de exemplu nu mi se par firesti relatiile intre o copila de 14 -15

ani si un tip de peste 20 ...Sau faci sex neprotejat voit apoi sa iei acea pilula Mi se pare total aiurea.
Aceste persoane sunt o minoritate si va avea cine sa asigure perpetuarea speciei!

Ok, ti-am inteles optiunea, ce ai propune sa facem cu asfel de oameni '

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Baga nasu in toba de esapament si fa aerosol.

| Alcyon a răspuns:

Poate ca pur si simplu asa te-ai nascut. Nu cred c-ar trebui sa te stresezi din cauza asta. E-adevarat, iti va fi mai greu sa-ti gasesti un partener, fiindca 90% din oameni sunt hetero. Dar cine stie...

| grab a răspuns:

Mergi si tu la un psiholog sa discutii chestiile astea. foarte important, psihologul sa nu fie gay.
nu e neaparat un dereglaj mare atata timp cat pastrezi decenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa gasesti sursa neintelegerii tale descoperind enigmele subconstientului. Un bioenergetician ar face minuni si ai reusi sa te regasesti, sedinte la psihoterapeut cu care sa discuti cele mai mari temeri/angoase etc, incearca o regresie cu recomandarea unui bioenergetician.Doar asa vei reusi sa deslusesti misterul prin care treci, sa fii sfatuit corespunzator de persoane calificate care stiu ce fac. Toate cele bune.

| Andreutza098 a răspuns:

Bună! S-a dovedit științific că homosexualitatea este o boală, mai exact este considerată o boală mintală.
Nu te judec pentru faptul că ești homosexual. Există niște soluții limitate de tratament cu efecte minime.Te-aș sfătui să încerci să-ți schimbi orientarea pentru că îți dai seama că nu aduce beneficii, dar asta deja depinde de tine.
Succese!

| 4cidr41n a răspuns:

Homosexualitatea este o boala asa cum ochii verzi sunt o boala. Oricine iti spune altceva este rau intentionat si/sau prost informat. Homosexualii sunt persoane normale. Transexualii la fel. Normal este ceva relativ. Sfatul meu este sa nu te raportezi la alte persoane sau la asteparile lor. Vei esua si e o risipa de energie. Sunt convins ca exista in Romania multe persoane care fac parte din LGBTQ (myself included) dar comunitatea insa e aproape inexistenta. Daca nimeni nu stie ca esti gay... nici ei nu vor sti ca existi dar sfatul meu este sa te accepti pe tine mai intai asa cum esti. Respecta-te pe tine si fi mandru de tine.

| RobertoTo a răspuns:

In primul rand nu esti vinovat ca esti gay si nu cred ca este o boala dar am auzit ca daca chiar vrei poti sa renunti la atractia pentru acelasi sex cu ajutoru psihologului si eu sunt gay la fel ca tine foarte discret si trec neopservat fara sa dau banueli ca sunt gay si nu as vrea sa renunt la sexualitatea me nici daca ar fi un tratament miraculos care m-ar schimba peste noapte

| amisoranitza a răspuns:

Bineinteles ca nu este o boala. Stai linistit. Asa esti tu, nu iti plac femeile. Nu este nicio problema. Adica eu una, nu am nimic impotriva celor cu orientare diferita. Doar pentru ca iti plac barbatii, nu inseamna ca trebuie sa te imbraci colorat si asa. Tu esti la fel ca ceilalti, doar ca nu iti plac fetele

| 123Bog a răspuns:

S-a dovedit prin diferite studii ca homosexualtatea nu este o boala mintala, ci un fel de anomalie ereditara care apare pe cromozomul angrycromozomul feminin).
De altfel, homosexualitatea s-a descoperit la peste 2000 de specii diferite printre care si omul.
Incearca sa iti pastrezi comportamentul normal.In Romania este greu sa fi acceptat de societate, fiind diferit.
Personal, nu condamn...nu sunt Dumnezeu. Celor care sunt rautaciosi le spun doar ca Biblia Ortodoxa ne invata ca in fata lui Dumnezeu,sunte toti egali.
Si da,studiez psihologia, iar "boala psihica" de care unii vorbesc apare din cauza ca adesea, oamenii homosexuali, fie ei femei sa barbati cedeaza psihic, fiind nevoiti mereu sa joace doua roluri; cel in care se simt bine si cel pe care societatea le-o cere.

Ai grija de tine.