| Floricikpurpurie a întrebat:

De ceva timp imi curge din vagin un lichid alb!<
Nu stiu ce e cu el...
Imi puteti spune de ce imi curge si ce pot face sa nu nu mai curga?
Mentionez ca inca mai sunt virgina deci nu cred ca are legatura cu asta...
Funda.
P.S:

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Secretia vaginala normala

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Factori care pot schimba consistenta si aspectul secretiilor

ciclul menstrual;
stresul emotional;
sarcina;
produsele OTC (medicamente foarte cautate, care nu necesita prescriptie - analgezice/calmante, medicamente pentru dureri de stomac, arsuri gastrice) sau medicamentele hormonale;
excitarea sexuala;
alaptarea;
ovulatia;
regimul alimentar.

Alti factori care pot influenta negativ pH-ul vaginului si pot cauza infectii sunt: gelurile pentru igiena intima, sapunul, antibioticele, sarcina, diabetul sau existenta unei alte infectii.

Secretia vaginala anormala

Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Alte simptome care insotesc acest tip de secretie:

cresterea semnificativa a cantitatii de secretie;
senzatia de mancarime sau usturime;
usturime, durere la urinare;
prezenta sangelui, in afara perioadei menstruale.

Cauzele secretiilor vaginale anormale:

Vaginita;
Vaginoza bacteriana;
Cancer de col uterin;
Infectia cu Chlamydia;
Negi genitali;
Gonoree;
Menopauza;
Sarcina;
Menstruatia;
Starea de sanatate a femeii;
Infectii cu ciuperci levuriforme.

Secretiile vaginale sunt normale, daca se incadreaza in anumite limite si este foarte probabil sa te confrunti cel putin o data in viata cu acest tip de infectii. Cea mai frecvent intalnita este cunoscuta sub denumirea de vaginoza bacteriana (afectiune vaginala comuna determinata de inmultirea excesiva a bacteriilor saprofite din vagin). Alte infectii vaginale destul de des intalnite sunt: candidoza si tricomoniaza.

6 răspunsuri:
| BlitzLikeXd a răspuns:

Pai poate iti curge poate ai facut sex neprotejat cred

| unarab40 a răspuns:

Daca nu ai facut sex deloc si esti virgina inseamna ca ai o infectie poate,, se prinde usor de la hartii igienica uneori sau de la orice care poate fi in contact cu vulva, daca vrei mai explic, iar tratamentul e usor

| Adutzaa23 a răspuns:

Fugi fuga la medic, am avut si eu in aceasta iarna exact asa si mi-au gasit lichid in ovari....nu lasa de azi pe mine pentru-ca va deveni mai grav...mai ales ca esti virgina..succes)))

| CiuMaDanCiK a răspuns:

Probabil e o mica raceala a ovarilor, la mine asta des se intimpla pentru ca sufar de Kista la oavari insa in cazu tau nu e nimic grav tot ce trebuie e sa faci o dezinfectie in fiecare seara cu paca calduta si soda de bucatarie, SuCCes si ai grija de sanatatea ta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| bunicisibuni a răspuns:

E normal.Trebuie să îți vină ciclu.