| CaTaLiNuTzAaA a întrebat:

Dimineata cand m-am trezit in chiloti am vazut un lichid alb care mirosea neplacut.Acum cam 3 zile era tot acelasi lichid alb doar ca nu mirosea de loc.Stiti de la ce e:-s?

Răspuns Câştigător
| nicoletaxD a răspuns:

Avand in vedere ca ai 11 ani, cred ca e ceva normal.
Acel lichid alb inseamna ca corpul tau merge bine, ca te dezvolti corect, si iti spun asta din propria experienta.
Iti du un sfat: spune-i mamei tale, ea o sa confirme ca nu e nimic gravwinking

De asemenea, as dori sa pun la indoiala raspunsurile in care este mentionat faptul ca este vorba de o infectie. Boala care a fost mentionata se manifesta printr-un licid usor-galbui sau cafeniu(in cazuri f.rare), asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Pentru a evita neplacerile ce ti le poate provoca mirosul si lengeria uda, foloseste absorbante pentru fiecare zi (din alea subtiri)
Sper ca am fost de folos! Daca mai ai intrebari, nu ezita sa scrii pe privat!

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru nicoletaxD):

Merci:*Insfarsit cineva care chiar m-a ajutathappy

| MissDyDee a răspuns (pentru nicoletaxD):

rolling on the floor.daca e galbui deja e gravlaughing.e alb..crede.ma ca eu am asa ceva si e ALB! ..asa ca misca-te la doctor cat mai curand daca nu vrei sa ajungi sa-ti curga branza din vagin!happy

| Azµre a răspuns (pentru nicoletaxD):

NU MAMA CONFIRMA CA NU E NIMIC GRAV CI MEDICUL!
Daca corpul tau scoate un lichid alb/branzit sa-i spui lu popa ca e normal!

| nicoletaxD a răspuns (pentru MissDyDee):

Am si eu asa ceva. Crede-ma, e doar o secretie vaginala, in nici un caz o infectie, si spun asta pentru ca am fost la medic, el mi-a spus ca multe femei au asa ceva, si nu e nimic grav, e doar o modalitate a corpului de a se pregati pentru o eventuala sarcina, sau pentru urmarile faptului ca n-ai avut-o (ciclul menstrual).

| nicoletaxD a răspuns (pentru Azµre):

Desigur ca medicul! dar nu e oare mama cea care te duce la doctor? Vreau sa spun ca, la 11 ani, cea mai buna prietena trebuie sa fie mama, iar ceea ce are fata care a scris mesajul se transmite ereditar, asa ca mama ei ar trebui sa stiewinking

| Azµre a răspuns (pentru nicoletaxD):

Medicul tau ginecolog e tampit! Sau confuzi oalele! Citez un user de mai sus : "Secretia vaginala este normal sa existe, dar intr-o cantitate moderata, lipsita de miros neplacut, si de culoare alb-transparent"

| nicoletaxD a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Spune-i totusi mamei tale, ea va sti ce e bine pentru tine happy

| MissDyDee a răspuns (pentru nicoletaxD):

Mda! si eu am fost tot la medic si mi.a dat Ginie-L daca ai auzit si Tantum Rosa sa fac spalaturi vaginale si cand i.am zis ca toata lumea mi.a zis ca e normal s.a uitat la mine si a inceput sa rada si pe urma a tipat la mine si mi.a zis daca mie mi se pare ca asta e normal inseamna ca sunt prea proasta! exact asta mi.a zis! Astfel de secretii mi.a spus ca apar doar daca esti insarcinata sau daca ai vreo infectie! Daca tu consideri ca sa te faci fleasca pe chiloti inseamna a fi normala foarte bine nu ai decat sa ramai normala cum esti si acum! Mai consulta o alta parere de doctor si daca iti zice tot ca e normal inseamna ca eu si doctoru' meu suntem cretini!

| nicoletaxD a răspuns (pentru Azµre):

In primele zile e normal sa fie mai abundenta (si nu, nu incurc nimic). Dupa cateva saptamini e mai moderata.

| Azµre a răspuns (pentru nicoletaxD):

Ce sa stie? nu e specialist! Scurgerea abundenta poate aparea si in urma unei raceli, o scurge banala cum spui tu! trebuie tratata. Ti-am dat un reply mai sus daca vrei sa intelegi bine daca nu iar bine. Problema este ca trebuie sa consulte un medic nu pe maicasa! Maicasa poate sa zica mama nu e nimie e normal si mai tarziu sa aiba de suferit din cauza asta! ce-o fi atat de complicat?

| mihaMGB a răspuns (pentru nicoletaxD):

Scumpa, fata a sustinut ca are miros neplacut sau asta nu ai vazut! abundenta abundenta, ok, la fiecare femeie curge o cantitate diferita, dar un miros neplacut semnaleaza o infectie. Daca esti in necunostinta de cauza, nu mai da sfaturi care pot afecta sanatatea unei persoane mai naiva sau necunoscatoare.

| nicoletaxD a răspuns (pentru Azµre):

Am inteles deja. Problema e ca acest lichid poate avea diferite nuante. Daca e vorba de un alb-transparent(galbui la uscare) e vorba doar de o scurgere banala. Atat timp cat devine inchisa la culoare ( de un alb vizibil/lipicios) e vorba de o infectie.De asemenea sunt de parere ca, pentru a fi mai sigura, trebuie sa consulte un doctor, dar nu poate face asta singura, are nevoie de sustinere din partea mamei sale, care va alege specialistul ce o va consulta.

Sunt de parerea ca nu ar trebui sa deschidem o dezbatere pe aceasta tema. Am dorit doar sa ajut, atata tot, mi-am expus parerea, poate am gresit niste nuante, insa de asta TPU e un forum, ca mai multi sa ajunga la un raspuns corect, care sa ajute persoana ce are o problema. Sper ca m-am facut inteleasa.

| Azµre a răspuns (pentru nicoletaxD):

Da eu ce am spus fetito? n-am zis sa ii zica mamei si apoi sa mearga la medic! Si tu ar fi trebuit sa o trimiti la medic nu sa zici sa stea linistita. un consult din cand in cand nu strica!

| Azµre a răspuns (pentru mihaMGB):

E greu nu or sa inteleaga niciodata. Sunt lucruri cu care nu te joci, de aceea sunt medici la care sa apelezi, userul a venit cu intrebarea noi i-am dat rezolvare intr-o oarecare masura + trimiterea la medic acum fiecare face ce vrea.

| mihaMGB a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Draga catalinutza, daca tu crezi ca a alege sfatul cel mai convenabil si alasa totul asa cum e este solutia, inseamna ca esti prostuta, fara sa te jicnesc.Sincer! Suntem aici persoane informate, sau patite, in orice caz mult mai in masura decat alti copilasi care au raspuns pe aici sa iti dam un sfat rational si corect.Nu inteleg cu ce te-a ajutat nicoletaxD!? Doar te-a linistit si ti-a spus ce ai dorit sa auzi.Si u sunt femeie, nu fetita ca tine, femeie deja in toata firea, si eu am avut parte de prima mea secretie vaginala si de prima menstruatie, si in orice caz inainte de menstruatie nu mi-a curs nici o cantitate abundenta de secretie, si in primul rand secretia mea nu a mirosit niciodata cat timp nu am avut probleme! Am avut si eu candida din cauza unui tratament injectabil cu antibiotice indelungat, si prietena mea a luat de la mine prin simplul fapt ca mi-a imprumutat o pereche de pantaloni pe care ii purtasem si nu i-am spalat inainte sa-i ia ea.Amandoua am avut parte pentru inceput de o secretie abundenta,initial de aceeasi culoare,apoi s-a schimbat mirosul,eu am mers la timp la doctor si m-am tratat, prietena mea a amanat putin si au aparut si usturimile, mancarimile, mici bubite in zona genitala, a lasat situatia sa se agraveze si desi s-a tratat, periodic ii reapare. Esti inconstienta copila draga daca te lasi asa doar de frica/lene/etc de a merge la un doctor.NU este ceva normal sa iti miroasa secretia.In primul rand gandeste-te ca va ajunge sa miroasa mai urat si sa se simta, daca cineva va sta cu capul in poala ta cu siguranta va crede mai degraba ca nu te speli decat ca ai o problema si nu te duce capul sa o rezolvi.Copilelor,daca tot nu sunteti in masura sa acceptati un sfat coerent, de ce dracu mai postati intrebari aici? Vorbiti cu voi in oglinda si asigurati-va singure ca totul este ok! Macar asa nu mancati timpul prostilor care incearca sa va ajute! eu zic sa stai draga mea asa, sa lasi sa "puta" pe romaneste, sa te coci toata in interior, ca poate asa te inveti mintehappy

| MissDyDee a răspuns (pentru mihaMGB):

Hey ti-am mai vazut raspunsuri la alte intrebari si imi place foarte tare cum gandesti! esti singura persoana din tot forumul asta care stie ce dumnezeu vorbeste..as vrea sa vorbesc in particular cu tine daca se poate... daca da poate imi dai un mesaj cu idul tau..mersi frumoshappy

| mihaMGB a răspuns (pentru Azµre):

Ce-i drept, cat te duce capul atat faci. Avand in vedere ca are 13 ani e de inteles ca prefera raspunsurile favorabile care-i gadila aparatul auditiv si care-i linistesc preocuparile bine intemeiate.Ma rog, din partea mea sa stea amandoua asa cu boala la **** daca asa doresc, eu i-am dat un sfat, ea este cea mai in masura sa hotarasca daca il asculta sau il ignorahappy

| mihaMGB a răspuns (pentru MissDyDee):

Multumesc frumos. Apreciez cand vad un om care gandeste de altfel, spre deosebire de multi care ma oripileaza cu intrebarile si raspunsurile lor pe aicihappy Iti trimit un mesaj cu id-ul meu draga meahappySi ne auzim in particular. pupici

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru mihaMGB):

Dar cu ce am gresit eu? Sincer acumsadSi nu nu e adevarat ce ai zis nu am bagat in seama doar cele care imi comvin am fost la doctor si cum am zis a zis ca e normal doar ca exista si mici sanse ale une infectiistraight face

| Azµre a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Cum ai fost la doctor asa repede? si un doctor nu o sa iti zica ca e de la menstruatie sau o infectie o sa-ti zica ori una ori alta si o sa-ti dea un tratament daca el are suspiciune! si la ce doctor ai fost tu? de familie sa inteleg laughing ca ginecolog nici vorba, te-a cautat pe tine la pasarica ca sa-ti spuna cu exactitate ce ai?

| MissDyDee a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

raised eyebrows..de ce eu am impresia ca minti?! Niciodata nu o sa iti zica un doctor ca exista sanse mici ale unei infectii.cel mult daca nu e sigur iti da tratament ca sa fie sigur in caz de ceva..nu te lasa asa in durerea ta! tu ai fost la ginecolog nu cred! poate la medicul de familie ai fost!

| Azµre a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Si nu ti-a dat niciun tratament nimic special? daca zici ca ai fost si te-a controlat acolo si a vazut si etc.

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru Azµre):

Va jur ca mi-a zis sa beau ceva mai multa apa si maine sa mai merg odata la el.

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru MissDyDee):

Mda cei drept am fost la medicul de familie si a zis ca maine sa ma mai duc o data la el si a zis ca daca va fi infectie ma va trimite la un ginecolog.

| MissDyDee a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

rolling on the floor..si tu ai impresia ca medicul de familie e capabil sa puna un diagnostic in astfel de cazuri?!rolling on the floor. daca asta inseamna mers la doctor la tine bravo! a merge la doctor inseamna a merge la consult de specialitate!

| mihaMGB a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Singurul lucru cu care gresesti este faptul ca nu asculti un sfat matur si pertinent.Se intampla tuturor femeilor sa aiba probleme ginecologice, dar le trateaza. Daca medicul tau a zis ca e normal inseamna ca nu e bun de nimic, mergi al unul mai bun, care sa iti faca niste teste ale secretiei ceva, si sa iti prescrie un tratament pentru ca ai o problema ginecologica asta e sigur.

48 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Depinde cati ani ai, daca nu ti-a venit menstruatia de acum... probabil va veni acusica... E un lichid din vagin, probabil ai fost excitata in noaptea aiahee hee

| mihaMGB a răspuns:

Foarte posibil sa te fi ales cu vreo ciuperc/micoza de pe vreo toaleta sau in urma unui tratament cu antibiotice.Un medic ginecolog te va ajuta sa rezolvi situatia, vorbeste cu mama ta, si mergeti impreuna la un control, repejor, pana nu se ajunge la ceva mai rau.Nu te lua dupa comentariile gen:te-ai excitat sau prostii de genul, chiar daca suna mai convenabil.Secretia vaginala este normal sa existe, dar intr-o cantitate moderata, lipsita de miros neplacut, si de culoare alb-transparent.In cazul in care secretia ta difera de cea descrisa de mine inseamna ca s-a instalat o problema, asa ca rezolv-o happy

| Azµre a răspuns (pentru mihaMGB):

Las-o ca deja s-a luat dupa astfel de comentarii. Ceea ce are nu e normal!

| Criiistinutsa a răspuns:

Cred ca e secretia vaginala:d

| LaCrIsHoR a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.
Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Alte simptome care insotesc acest tip de secretie:

cresterea semnificativa a cantitatii de secretie;
senzatia de mancarime sau usturime;
usturime, durere la urinare;
prezenta sangelui, in afara perioadei menstruale.
Sper ca te-ai lamurit.:*

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Trebuie sangele schimbat.

| Azµre a răspuns:

Da spune-i mamei tale sa va duceti la medicul ginecolog. Ceea ce ai tu se cheama candidoza, acum este doar un lichid alb urat mirosito mai tarziu netratata aceasta infectie, lichidul acela se va branzi, isi va schimba culoare va mirosi de 100 de ori mai rau si mai mult de atat o sa ajungi sa ai mancarimi, apoi usturimi vaginale si nu e placut deloc. Fiindca esti mica ai 13 ani spune-i mamei tale duceti0va la medic. Candidoza apare datorita tratamentului cu antibiotice odata aparuta netratata poate deveni cronica si atunci de fiecare data cand vei lua antibiotice va reaparea si tot asa. Tratamentul o sa fie simplu pentru tine decat spalat cu bicarbonat la pasarica, irigator nu cred ca o sa iti dea pentur ca esti virgina si esti mica. o sa iti mai dea niste pastile, ovule nu sunt sigur ca iti va da nu stiu esti prea mica, medicul stie cel mai bine. Intre timp evita sa te speli la pasarica cu un sapun oarecare ci sa sa te speli cu unul care are ph neutru. Spune-i mamei nu lasa asa! Multe fete zic ca nu e nimic e normal sa stii ca nu este!

| Azµre a răspuns:

Citez:
"Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita, laptoasa, grunjoasa, branzoasa sau apoasa si culoare alb-galbui, gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava."

| Azµre a răspuns:

Dar tu nu ai nimic de spus? Ai pus intrebarea ti-ai primit raspunsul nici macar un multumesc sau macar sa participi in discutie nu vrei?

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru Azµre):

Scuze dar sincer nu mai inteleg nimic si nu stiu ce sa zicstraight faceNu sunt un gen de fata vulgara sau altele doar ca nu stiu ce sa zicstraight faceAud ca ba e infectie ba e menstruatia si sincer nu mai inteleg nimicsad

| Azµre a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Cum nu din atatea comentarii date de catre noi nu intelegi nimic? Un lucru comun in toate! MERGI LA DOCTOR! ii spui mamei si va duceti la doctor!

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru Azµre):

Am fost...Si a zis ca e de la menstruatie dar si o posibila infectie si mi-a zis sa beau ceva mai multa apa ca de obicei

| MissDyDee a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Doamne doamne tu chiar n.ai inteles nimic copilo! Du-te la doctorrr! Asta trebuie sa intelegi tu!

| CaTaLiNuTzAaA explică (pentru MissDyDee):

Am fost.

| mihaMGB a răspuns (pentru CaTaLiNuTzAaA):

Scumpa,nu e menstruatia de vina, intelegi? Fetele care iti dau raspunsuri prostesti pe aici o fac din lipsa de cunostinta de cauza si din dorinta de a'si demonstra asa zisele "cunostinte".La ginecolog sunt sigura ca nu ai fost, nu imi e greu sa imi dau seama, stiu ca te simti jenata dar nu ai de ce.Este ceva normal la o fata/femeie.toate avem parte de probleme dar cele mai inteligente dintre noi nu amana si nu presupun nimic, ci merg direct si trateaza problema ca atare.Asta trebuie si tu sa faci.

| Crucified a răspuns:

Pai eu am asa de cand m-am nascut. ajutor! este normal asa ceva? crying

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai se numeste ejaculare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eo chestie speiala ca sa teo pui sti tu unde...

| knoxfcsb a răspuns:

Cred ca ai fost excitatahee hee

| Marius_Florea_1990 a răspuns:

Dar ti-ai schimbat chilotii in aceasta perioada? cred ca e acelasi lichid dar s-a imputit dupa trei zile laughing))9

| Sorinel2586 a răspuns:

Daca miroase, poti sa ai o infectie xD nu te speria, daca se mai intampla intreab-o pe mama ta sigur stie poate te duce la un doctor xD. dar nu cred ca ai ceva. poate e semn ca o sa-ti vina menstruatia

| crazyrazvan a răspuns:

Nu e nimic grav ar trebui sa te bucuri