| anadana70 a întrebat:

Intrebarea mea este legata de o situatie destul de ciudata.Am cunoscut un baiat acum 2 luni, el perfect, om linistit 24 ani, lucreaza, facultate, toate bune si frumoase. Acum intervine intriga, mama lui. Mama lui o doamna care il suna de cel putin 3 ori cat sta cu mine(4-5 ore) sa-l intrebe ce facem unde suntem cat stam cum e vremea cate stele sunt pe cer, apoi il suna sa-l intrebe cand vine acasa, apoi iar il suna sa-i zica "maiii mamicaaa uite cat e ceasul e 12, hai mamica acasa". Cand am fost la ei a vorit 4 ore in continuu despre toata viata ei, cum l-a nascut cum a vrut ea sa se sinucida de 2 ori si toate detaliile pe care nu voiam sa le aud.Tin sa va spun ca in doua luni nu a fost zi in care sa iesim si sa nu sune de cel putin 3 ori.Am vorbit cu el si l-am intrebat: ce se intampla daca nu-i raspunzi la telefon? "pai face crize, daca ii raspund pe un ton normal "da mama" inchide telefonul si plange (ps:vorbeste cu mama lui foarte siropos si o alinta)M-am despartit de el tocmai din cauza asta pentru ca am proiectat relatia pe viitor. Credeti ca am gresit?

Răspuns Câştigător
| GgAnett a răspuns:

Ai procedat corect. Mamele soacre de genul acesta, ar incerca sa iti controleze viata daca te-ai lega de fiul ei. Ar fi ca si in adolescenta cand vrei sa faci tot ce iti vine in cap dar nu iti dau voie parintii pentru a te proteja, ei aici ar fi fost nu faci nimic fiindca nu vrea mama soacra, ar fi stat pe capul vostru, iar fiecare cuplu are nevoie de intimitatea sa. Iar daca el de buna voie nu este capabil sa ii explice mamei lui ca are o varsta si trebuie sa isi incepea o viata al lui pe cont propriu, nici tu nu ii poti cere. Poate va gasi pe cineva cine sa se inteleaga cu mama lui si cine sa nu aiba probleme in a fi mereu controlata. Tu din cate spui nu cred ca ai rezista. S-ar simti mereu tensiune in casa, si nu ar fi pace si liniste.

| anadana70 explică (pentru GgAnett):

Eu normal nu am dubii in decizia mea doar ca sunt persoane care spun:daca e iubire lucrurile astea nu conteaza...
Doar ca imi da tare de banuit ca il suna atat de mult, ma face sa ma simt oaia neagra cand ii spuna sa vina acasa...are loc de munca e om responsabil...de ce nu il lasa sa si aleaga la ce ora sa vina cu cina sa plece etc.
Il vede destul de matur sa se insoare dar il suna mai ceva cum ma suna mama la 14 ani. El ii raspunde la telefon cu "da frumusica". dava ai mai pomenit asa ceva

| GgAnett a răspuns (pentru anadana70):

Unele mame sunt foarte posesive, si mama prietenului meu e posesiva. Bine nu o duce in extreme, iferenta e ca el mai locuieste cu parintii si parintii lui sunt martori, pe cand eu sunt crestina la fel si familia mea, el nu a fost botezat. Suntem impreuna de aproape 3 ani de zile, petrece multe nopti la mine dar de multe ori nu ii da explicatii mamei care nu vrea sa auda de relatii extraconjugale fara sa fim casatoriti(de parca doar noaptea in pat s-ar putea intretine) ma rog ideea e ca eu i-am spus ca inteleg ca familia lui are alte principii si alte perspective, dar i-am spus nu poate deveni vesnic baiatul familiei si sa le faca el pe toate pentru el fiindca la un moment dat va veni timpul sa isi intemeieze o familie, am fost clara cu el si i-am spus ca eu sunt dispusa sa ma retraga daca el nu simte la fel si sa il las, doar ca eu nu sunt dispusa sa il astept cine stie cati ani pana se muta impreuna cu mine fiindca sunt pregatita sa-mi iau viata in piept cu sau fara el, a inteles, urmeaza sa ne mutam in vara impreuna. Cat despre mama lui, ea ma place mult, nu are nimic cu mine, dar are ea ideile ei in cap si nu vreau nici sa aibba o relatie proasta cu ea din cauza mea sau pentru mine. In unele cazuri iese chiar urat, dar si ea intelege ca fiul ei trebuie sa isi faca un viitor pe cont popriu nu sa ramana agatat de fusta ei, din cate ai povestit tu, mama fostului tau prieten pare exagerat de posesiva, si faptul ca ii plange la telefon si il face sa se simta vinovat e deja santaj emotional din partea mamei, eu te-am crescut mi-am dat viata pentru tine si tu nu ma bagi in seama. nu asa nu merge, vor mai fii pe parcurs probleme intre ei doi, si viitoarea "nora"

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu zic ca e buna decizia luata. Are 24 de ani nu mai are 15 ani. Nu-i normal sa intre atat de mult in viata lui. Cred ca si el s-a obisnuit asa si e greu sa se dezvete. Nu cred ca o sa ai o viata prea usoara in familia lui. Cel mai probabil daca v-ati casatorii, mama lui ar vrea sa stati acolo ceeaa ce nu-i deloc indicat in situatia asta.

| anadana70 explică (pentru Aasdfghj):

Ba chiar mama lui mi-a descris ca nimic nu se compara cu cafeaua de dimineata savurata intr-o familie mare. Ca ea si-a dorit foarte mult sa stea la socrii ei dar nu a putut ca statea si sora sotului ei care astepta un copil... Deci...laughing

| Aasdfghj a răspuns (pentru anadana70):

E grav. Fugi cat mai poti. laughing) E ok sa stai cu socrii atata timp cat fiecare isi vede de treaba lui altfel o sa ai probleme serioase in casnicie.

| Liviu a răspuns:

Vedeti voi, toti ati sfatuit-o acelasi lucru.Insa anadana70, stii ca e vorba aia "Numai mama sa nu fi" Oare ce o fi in sufletul bietei femei? Oare prin cate sacrifici a trecut sa isi creasca baiatul ca mai apoi sa il 'piarda' in favoarea altei 'femei'. Niciodata in lumea asta, nu o sa vezi o soacra multumita de alegerea fetei/baiatul ei.Ai incercat sa o inviti sa vorbesti doar cu ea la o cafea intre 4 ochii? CUm ai dat de greu,l-ai aruncat pa gunoi pe 'iubitu tau' Acum iti voi spune eu continuuarea,masa o sa ii scoata ochii mereu cu vorbe de gen " Ai vazut mama ce a facut? ai vazut ca te-a lasat cu ochii in soare? " Masa o sa il intoarca impotriva ta mai mult.Tu fi fata desteapta, fi versata, invit-o la o cafea, si spune-i intentiile tale, spune-i ca e ceva normal sa va faceti un viitor nu ai nimic de ascuns si lucruri de genu.Fi sincera, imprietenestete cu ea.Ba chiar te poti muta la ei daca au posibilitate.Fii alaturi de soacra tahappy In fond, de aia se spune 'mama soacra' ca in unele din cazuri tie un fel de a 2 mama happy Dar eu nu te-as mai primi inapoi in locul acelui barbat.Insa du-te cu coada intre picioare la el, asta daca chiar ti la elhappydaca nu, dai drumu, vei gasi pe altu care probabil iti va arata unde ai gresit folosind nu tocmai metoda cea buna happy

| anadana70 explică (pentru Liviu):

Eu am fost la ei acasa, mama lui a vorbit 4 ore in continuu si a povestit toata viata ei..eu nu am putut de cat sa dau din cap aprobator, plus ca are problkeme de sanatate sigur pentru ca a vrut sa se sinucida de doua ori pentru ca a pierdut o firma.se vede ca are probleme din detaliile pe care mi le dadea mie despre viata ei, de la cum a nascut si toate detaliile care mai de care mai ciudate pana la cum a vrut sa se sinucida. ceea ce nu mi s-a parut ok...m-am simtit ca la o instructie. Tot nu mi se pare ok ca il suna intruna cand iese afara, nu vrea sa auda ca baiatul ei sa mai iasa in cluburi sau cu baietii pentru ca trebuie sa-si faca un viitor dar nu il vede destul de capabil sa aleaga singur la ce ora sa vina acasa. Marea problema este ca el nu actioneaza, e clar ca ea inca are probleme, e normal sa o duca macar la un psiholog, mai ales ca a fost si sub tratament medicamentos. Ca sa nu-ti mai spun ca atunci cand i-am spus sa ne despartim nu am spus direct asta, i-am zis ca nu cred ca sunt ceea ce mama lui vrea pentru el.el a inceput sa ne declare despartiti, sa rada, sa faca caterinca ca si cum nimic nu s-a intamplat...nu l-am vazut pana acum asa, adica eu iti spun ca ma deranjeaza cum ma constrange mama ta iar tu nici macar nu ma pui sa-ti dau un exemplu concret, ci mai degraba te gandesti ca ai de lucru maine si ai treaba acasa si razi si zici bancuri. ceea ce iar nu mi s-a parut ok. Eu nu ziceam de desparteala, eu asteptam sa zica el : stai linistita o sa fie totul bine o sa vedem cum putem rezolva, dar nu, el a preferat sa-mi zica ca ne-am despartit in mod ironic sa rada etc.ti se pare un comportament normal?

| anadana70 explică (pentru Liviu):

Iar de mutat la soacra nici nu se pune problema, sunt genul de fata care voi avea un statut financiar ridicat dupa ce termin facultatea, vreau sa imi fac casa mea, nu la parintii mei, nu la parintii lui, provin dintr-un mediu social peste medie. Daca nu aveam unde sta poate luam in considerare ideea asta doar ca nu se pune problema in cazul de fata.

| Liviu a răspuns (pentru anadana70):

Ce pot spune, e belita treaba.Ai incercat sa o tragi de maneca sa ii spui ce te deranjeaza? Macar acum in ultimu ceas incearca sa o tragi de maneca si sa discutati putin ca intre femei happy Nimic mai mult,poate poate se mai domoleste,pana la urma,nu e dracul atat de negru, nu? Evident, asta nu trebuie sa iti spun eu, sau alti.Tu trebuie sa te gandesti daca mai poti face un mic pas de pitic in relatia asta, sau in relatia care va urma happysau daca o vei incheia de tot.

| neutrino a răspuns:

Cu siguranta ca nu ai gresit aici.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ai gresit, este decizia corecta. Nu ai fi putut sa il scoti de sub tutela mamei si aveai o viata foarte dificila cu soacra bagandu-si nasul in toate treburile voastre.

| Alcyon a răspuns:

Daca aveti posibilitatea sa va mutati impreuna singuri, s-ar putea sa mearga. Daca nu, fugi unde vezi cu ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. inca e foarte "frumos" din partea ta ca nu ai stat mai mult ca sa incepeti sa va cunoasteti etc etc, si cand va era lumea mai draga sa ii dai papuci. pana la urma intr-o relatie trebuie sa le fie bine la amundoi, tie nu ti-ar fi fost, si ai facut alegerea buna.

| Țoglă a răspuns:

Ai făcut binde din punctul meu de vedere.

| Sunshine23 a răspuns:

Am doar asa, o vaga banuiala, ca mama lui... nu-i doar mama lui...