| AnonimusGate a întrebat:

Buna TPU
La prietena mea i-a venit ciclu pe 11 august, pe 3 septembrie si acum pe 26 septembrie, luna asta am facut sex neprotejat, e bine ca a venit asa? nu este gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

11.08 - 02.09 = 22 zile; 03.09 - 25.09 = 23 zile; 26.09 -? =? Cele 2 cicluri anterioare au avut o durata aproape egala astfel ca se poate presupune ca este posibil ca ciclul menstrual al prietenei tale sa fie unul regulat dar foarte scurt ca numar de zile. Nu se poate pune intrebarea daca e bine sau rau daca se produce asa, daca acest lucru reprezinta normalitatea in cazul ei. In cazul in care desfasurarea ultimelelor 3 menstruatii s-a produs si a decurs in conditii similare/identice cu cele anterioare d.p.d.v. a duratei, cantitatii, culorii, mirosului, fluxului zilnic de eliminare de menstra, etc. reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual ce tocmai s-a terminat nu s-a format o sarcina, deoarece intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta de fapt inceperea unui NOU CICLU menstrual fiindca in mod absolut sigur nu s-a format si nu s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU si acesta a fost eliminat prin respectiva sangerate. In consecinta se poate aprecia ca orice probabilitate de a exista chiar si o sarcina ipotetica se poate exclude. Probabil ca ai o anumita experienta sexuala insa nu este indicat sa fortezi norocul deoarece se zice ca te joci cu focul mai ales daca intretii contacte sexuale si in perioada fertila. Deci nu ar strica mai multa responsabilitate in tot ceea ce faceti. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

"Prietenei mele i-a venit..." Si mare minune ca acea prietena sa nu fii chiar tu.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Nu are cum să fie gravidă dacă i-a venit menstruația, se mai întâmplă câteodată să vină de 2 ori pe lună. Nu îți face griji happy

| Gabyy2221 a răspuns:

Probabil ca da eu sunt medic și Îți pot spune cu exactitate ca da e gravida

| Mariuslmc a răspuns:

Daca o sa ii mai vina ciclu nu e gravida daca nu ii mai vine e! Bafta!