| Bernardus a întrebat:

Ma masturbez foarte des si nu sunt circumcis, deci folosesc preputul pentru. a freca glandul. Am incercat sa frec glandul direct cu mana dar ma doare si nici nu simt nimic. Am incercat sa usuc glandul si sa il frec de o bucata de panza foarte moale si fina la atingere si tot ma cam doare. Am incercat cu lubrifianti si tot nimic. Credeti ca e vreo problema? Daca da, cum o pot rezolva? Precizez ca folosind preputul nu simt nicio durere

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea normala presupune exact acea frecare a glandului prin intermediul preputului si aceasta metoda este si cea mai des folosita. Ceea ce descrii tu este aberant si da s-ar putea sa se intample in cazul celor circumscrisi dar sa stii ca si ei se confrunta exact cu problemele expuse de tine.Problema este ca tu doresti sa te masturbezi intr-un mod aparte.Fa si tu normal ca toti barbatii necircumscrisi si te vei simti garantat bine vei ejacula si te vei descarca fizic, psihic si mental.

| mihai69 a răspuns:

Glandul e un organ extraordinar de sensibil la atingere, de orice fel. De aia nu e foarte plăcută atingerea lui directă. Sau chiar dureroasă. Dacă tot vrei să îl mângâi direct, pune-ți măcar un prezervativ și folosește ȘI lubrifiant.
O altă metodă plăcută est cu jetul de la duș.

| minrest a răspuns:

De ce te masturbezi atat de des? De ce vrei sa freci glandul cu diferite obiecte? Presupun ca ai o parere gresita despre masturbatie.

| Xpressurself a răspuns:

Se considera ca masturbarea este o metoda de a-ti descoperi sexualitatea si complexitatea ei. insa in anumite limite si intr-o anumita categorie de varsta, undeva intre 12 si 16 ani.
totusi ar fi bine sa stii ca este mai indicat sa practici sportul la aceasta varsta, sa iti folosesti energia pentru a invata si a deprinde diferite indeletniciri, hobyuri.
mai bine cauta-ti o prietena si descopera cu ea sexualitatea.
orice ai face nu uita ca masturbarea este pentru cei mai slabi. daca te masturbezi iti scad sansele de a avea o prietena. pentru ca ele simt ca pentru tine este mai important sa scapi de griji si sa elimini tensiunea decat sa ai curaj si sa te apropii de ele. intr-o zi vei intelege. fetelor nu le plac baietii care se masturbeaza. ii simt pentru ca sunt mai fricosi si nu au curaj sa se apropie.
alege intelept

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Ai vazut prea mult porn, cei circumcisi mai ales la varste fragede nu sunt la fel de sensibili ca tine, cei circumcisi parca am citit undeva ca au pielea glandului de 4 straturi iar cei necircumcisi de 2, ceva de genul asta, penisul nu a fost facut biologic ca sa fie frecat cu mana, iar mana nu este ca vaginul de moale fin si umed, poti sa folosesti mult lubrifiant si sa incerci usor sa te obisnuiesti cu sensatia, incearca cu palma si mai putin cu degetele deoarece sunt mai aspre. spor la treaba