| gasolina14 a întrebat:

Buna TPU mi-e imi place de un baiat dar si lui de mine dar nu stim cum sa ne exprimam sentimentele unul fata de celalalt ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| andrutzic a răspuns:

Buna fato banuiesc ca stii cine sunt
fii atenta spune-i unei colege care iti este mai apropiata ca il placi pe tipul ala si dupa ai zici sa ai zica la ureche dar ma retras apoi tu ai zici ca e adevarat si il intrebi daca e reciproc.
apropo raspunsul asta l-am mai dat la cineva si mi-a dat funda.

sper ca te-am ajutat

3 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Fa tu primul pas. Spune-i ca il placi, du-te la el si spune-i pur si simplu te plac, crede-ma va funciona pentru. ca am incercat si eu iar daca te place spune-i cavreti sa aveti o relatie. Iar daca ai curaj si esti sigura ca nu il va deranja du-te la el si sarutal asa se va intelege totul si nu v-a trebui sa mai spui nimic.SUCCES!

| petronela_4784 a răspuns:

Nu e necesar sa vi le exprimati, vi le puteti demonstra prin gesturi, prin fapte, printr-un zambet frumos...si poate la un moment dat o sa vina si vorbele!

| didutsa_8706 a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji ca nu i-ai captat atentia. E clar ca daca l-ai surprins de cateva ori admirandu-te, nu-i esti indiferenta.

. oare asa sa fie? La partea cu grijile sunt de acord cu tine dar pun punct dupa "griji"! Adica nu ar trebui sa iti faci griji decat in cazuri extreme altfel iti creezi singura probleme care poate nu sunt reale/importante cu adevarat
Tu nu ai o problema pe care trebuie sa o rezolvi... ai o opurtunitate pe care incerci sa o "ataci" cumva.

Criss a pus oarecum bine problema dar sugestia lui este neutra si cam insista cu acel "nu" Uite la ce ma refer: daca merg intr-un liceu de fete as fi foarte zambaret, m-as uita cu placere probabil la fiecare fata crezi ca toate fetele s-ar intreba daca le plac? Daca nu imi sunt indiferente?

Eu cred ca, limitandu-ma la acest exemplu, cel mai important este sa contezi pentru cineva, nu sa 'nu-i fii indiferenta'! Daca continui exemplul cu fetele de mai sus, gandeste-te ca nici una dintre acele fete nu mi-a fost indiferenta pentru ca ceva probabil mi-a placut la fiecare in parte( sau poate eram eu bine dispus?) dar oare a contat vreuna pentru mine? Ma gandesc, eu stiu, ca poate, daca ar fi contat, m-as fi dus la EA sa ii spun ca din cauza ei am fluturasi in stomac
Dar nu am avut fluturasi, mi-a fost usor sa le zambesc si sa le acord acest mic dar, un zambet care de unele fete este inteles ca fiind nevinovat, altora le trezeste fantezii, altora poate teama

Daca iei problema asa cum a pus-o Criss (asa cum am inteles eu ce a vrut sa zica -poate n-am inteles bine-) o sa ajungi undeva la mijloc... nu i-ai fost indiferenta dar nici nu ai contat suficient de mult ca el sa faca un pas spre tine.

Aici este riscul sa ma insel si s-ar putea ca el sa fie timid... poate chiar ai contat pentru el si acel zambet nu a fost 'gratuit' ca in exemplul meu 'din liceu'. In cazul asta nu se mai aplica ce tocmai am spus in paragraful dinainte. Tu poti cel mai bine sa il observi cum se poarta cu alte persoane, cand zambeste, cum zambeste... poate aflii daca este timid sau din contra, are incredere in el si nu ii este teama sa afirme ce are de spus doar tu stii sa interpretezi semnele pe care el le da celor din jur si implicit tie!

Gandeste-te ca cel mai bine pentru tine ar fi ca el sa te placa, nu ca tu sa nu ii fi indiferenta.

In foarte multe cazuri este nevoie de anumiti stimuli... intreaba-te daca ai facut ceva care sa ii trezeasca lui un stimul. Acum, cu cat stimulul e mai important, la fel si rezultatul: daca "umblii" la stimulii generali, uzuali, nu cred ca ai sanse prea mari sa ii "aprinzi un beculet".
Cum fiecare persoana este unica, eu nu pot sa iti spun unde sa "umblii" ca sa aprinzi beculetele pe care le vrei aprinse.

Dupa ce faci (sau macar incerci sa faci) ce am spus mai sus, intreaba-te "de ce il plac pe baiatul asta?"... Un caietel sau notebook ti-ar putea venii in ajutor pentru ca eu unul, in locul tau, poate as scrie acele ganduri intr-un carnetel/jurnal/whatever. Asa, ai sanse sa te cunosti putin mai bine. De ce ai face asta? Pentru ca asa poate iti va fi mai clar ce anume iti place la el, ce anume face el ca tie sa iti provoace o anumita stare sau un anumit sentiment... si vei putea lucra pe drectia respectiva. Daca ai scrise aceste ganduri iti va fi mai usor sa "vezi printre randuri". Poate asa iti vei da seama ca el a facut un anumit semn care sa iti permita sa te aproprii de el dar nu l-ai constientizat pana acum (semnul) se pot intampla multe lucruri pentru ca asa e viata, complexa dar ideea e sa stii tu ce simti in legatura cu el.
Tin sa spun ca un simplu "il plac pentru felul lui de a fi" este pentru scoala generala. Daca ai oarecare pretentii atat de la tine cat si din partea lui, poate vei dorii sa analizezi putin situatia.

Au trecut cateva zile de la mesajul meu anteriorce s-a intamplat intre timp?
Astept sa mai intervii si tu in discutie!

Pe curand!