| anonim_4396 a întrebat:

Pe data de 27 iunie am avut primul contact sexual unde nu a curs mult sange. Intre timp am mai facut o de 2 ori si de fiecare data m-a durut,era o durere suportabila, dar a durut. Pe 29, dimineata am fost la baie si am observat ca mi au curs doua picaturi de sange asa ca am crezut ca sunt pe stop..desi trebuia sa imi vina in jur de 14. Apoi, am observat pe hartia igienica ca de fapt ce eliminasem era numai sange aproape. M am speriat dar am zis in continuare ca sunt pe stop.dar pana acum nu mi-a mai curs nimic, deci nu sunt. Nu inteleg, ce s-a intamplat?! Si legat de menstruatie, e posibil sa se fi dereglat? O sa imi vina la fel ca inainte? Multumesc.

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Dupa inceperea vietii sexuale, apar unele modifcari in corpul uman. Una dintre ele ar fi intarzierea ciclului ( mie nu mi s-a intamplat).
Acele picaturi de sange era din cauza ca himenul nu s-a rupt la primul act sexual. Insa, pe langa asta, mai poate exista o varianta: ai rani in interior, daca te doare si apoi. Nu te speria, nu este nimic grav.
Te-a durut pentru ca nu ai fost indeajuns de relaxata si excitata. Data viitoare lucrati mai mult ca capitolul preludiu.
Succes!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
La partea cu menstruatia este posibil sa se fi dereglat si daca ai ocazia sa mergi la un doctor ar fi indicat.
Primul contact este mai dificil si da te doare si datile urmatoare dar durerea incepe sa dispara.
Succes

| Lavinia69 a răspuns:

Este posibil sa se fi drreglat in urma incrperii vietii sexuale, dar ce ai povedtit tu mi sa mai intamplat di mie, a fost inainte cu cateva zile sa imi vina ciclu...