| anonim_4396 a întrebat:

Sau... Buna all! Ah, I already hate myself.
Deci eu sunt un tocilar fraierestean si nu inteleg absolut deloc dragostea.

De curiozitate, cine a inventat-o? Din ce secol dateaza?
Cum se manifesta?
Cat dureaza?
Cu ce se intretine?
Unde se poate desfasura? Este interzisa pe undeva?
Ce rol are dragostea?

Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Dragostea este un concept, iar in forma actuala a fost inventata de niste parasute de la curtea Frantei, in a doua jumatate a secolului xviii. Ea are rolul de pretext pentru emiterea de pretentii asupra altor persoane. De exemplu, sa zicem ca vreau sa ma culc cu o fata frumoasa, culta, inteligenta si cuminte. Si eu sunt un parazit, smecher, tupeist. Ce treaba am eu cu ea? Pana sa ma culc cu ea, nu am nici macar motive sa intru cu ea in vorba. Dar dau de inteles intai ca o plac, deja am acces in preajma ei, apoi ca o iubesc, si am sanse la ea. In acelasi timp, colegii ei, cu care are interese comune, nu vor sa minta, nu realizeaza rostul acestor concepte, si se ling pe bot. Salut.

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu a inventato nimeni, este parte a evolutiei umane asa cum este si frica, teama alte emotii care dateaza de multe milioane de ani
2, manifestarea depinde de la persoana la persoana, implicarea ei in relatie, interesul ei fata de persoana respectiva si chimia intre cei doi parteneri, manifesterea find ceva de nedescris, o totala orbire rationala si o obsesie compulsiva pentru persoana iubita
3, cam2, 3 ani daca nu trece in fata atasament de lunga durata, cei mai multi stau impreuna pentru copii, iubirea, chimia dispare cu timpul
4, comunicare, activitati dese impreuna, mult sex
5, nu poti interzice unui om sa iubeasca,sa urasca,sa-i fie frica, sa aiba emotii etc e parte din noi toti, repet depinde uni nu simt iubire, alti simt prea puternic sunt emotionali
6, rolul tine de evolutia umana, multe primate se despart dupa ce fac sex,puiul uman are nevoie de mama si ata mult mai mult ca un pui de cimpanzeu,leu,gorila,caine, pisica etc rolul este ca cei doi sa creasca ace copil, de reproducere se ocupa dorinta sexuala, iubirea de faza de crestere a acelui copil, sunt doua ipoteze
barbati au devenit monogoni si tiau luat iubite pe termen mai lung ca se asigure ca copilul e a lor
a doua ipoteza ca femeile alegeau parteneri care erau mai buni pentru a fi tata, asa a aparut dragostea, dragostea este practic o unelta a evolutiei umane

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Wow. Ai scris tu aici ceva...dar ai făcut-o destul de punctual. Bravo. happy

| peperonies a răspuns:

Dragostea e o notiune inventata de evrei ca sa **** fara bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata sa te iubesti pe tine si poate intelegi si ce e dragostea.
Uite cine nu se suporta "bre"...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bre, te raportez pentru raspunsuri irelevante! laughing
Ia nu mai deraia si raspunde la subiect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai spune, hai fa-ma sa-mi iau zborul. Raporteaza-ma, ce mai astepti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu exact sa te raportez daca nu ti-am văzut fata. Adica te descurci si la deep destul de bine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai incerca sa continui discutia. Astept sa ma raportezi, idiotule.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am zis deja. Nu cred ca ai inteles. Arată-mi fața.
Sa stiu măcar daca de supt acadele esti buna. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing hai ca rad cu tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Baaaai activează si pentru juniori privatele. Ca asta e cont nou facut weekendul trecut. Nu pot sa iti scriu declaratii. Hai nu fi naspeta! sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acolo mai lipsesti.
Cred ca ar fi fost mai bine oricum, nu mai cereai asa multa atentie. Te mai plangi ca o pizd@ ca nu esti lasat in pace, cand tu provoci totul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai bre tanti lasă-mă sa te terorizez si acolo! crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia uite ce răspuns complex am primit de la Ray!
Asa se răspunde.
De nimic nu esti in stare.
Ma mir de ce mai arzi gazul aiurea pe TPU.
Doar daca...activezi mesajele private pentru Juniori ca mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incearca tu sa infloresti raspunsurile tale si dupa imi spui mie. Iti arzi tu si ultima replica pe aici cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Yeeees. Primesc ignore. Pentru mine astea-s adevăratele funde pe site.

Ignore me pls! love struck

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai interpretat gresit.
Nu primesti ignore, incerc sa te suport.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi amintesti vag de cineva...
Parca am Deja-vu.

thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost sotia ta in viata anterioara.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-ar fi plăcut tie un dominator asa ca mine. smug

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stai ca ne dam basini acum.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii asta?

| anonim_4396 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Am ghicit in stele si am aflat. I-am zis asta sa fie mandru si el, ca se uraste....nu stiu ce sa ma mai fac cu el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Of of of. Am tot evitat s-o spun. Chiar te simpatizam. De fapt încă o fac. Dar nu esti prea bright de felul tau.

Cand am zis ca "I hate myself" se referea la faptul ca am copiat o buna parte de panarame de pe site care folosesc romglezescul "Buna all".

Mersi pentru Eronati. Stiam eu ca te-ai indragostit de cine trebuie. love struck

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti mai panarama ca ele daca le-ai copiat.
Cu placere, iti mai dau daca mai vrei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Esti mai panarama ca ele daca le-ai copiat."
Sau chiar tu fiindca nu realizezi ca intrebarea e un pamflet, deci formularea e precisa. happy

Mai vreau niste voturi. Ma excita teribil.
Please!

love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand sa asculti melodia lui Spike-"Prima dragoste". Dar daca esti unul din "ăia" care zic ca rap-ul e de ****, nu te obosiwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rap-ul e de ***. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oo... :3 cine e un băiat bun si ascultător? Da, tu esti happy

| gingergirl1 a răspuns:

Dragostea e cel mai frumos sentimeeent. Cine a inventat-o? Scuza-ma, dar Dumnezeu este dragoste, daca nu sti ce e aia dragoste, citeste despre Isus. Acel Om, care a parasit imp. cerurilor, acel Om care a fost fara pacat. carea venit aici pe pamant acum 2000 de ani, sa fie batjocorit, sa sufere si sa moara pe cruce pentru pacatosi. Daca nu exista dragoste, noi eram pierduti.

| anonim_4396 explică (pentru gingergirl1):

Slava cerului ca sunt un psihopat narcisist si nu pot avea empatie.

| AnswerMan a răspuns (pentru gingergirl1):

De ce esti asa incuiat? dumnezeu reprezinta dragostea, sau cum i se spunea in vechiul testament Iahve = iubire, asta nu inseamna ca exista dumnezeu, iar Iisus a redirectionat evolutia religiei deoarece vechile basme religioase incepand de la geneza pana la moise si poporul sfant incepusera sa isi piarda din credibilitate, asa ca hop, uitel pe iisus, incarnarea lui dumnezeu pe pamant... Traieste-ti viata dupa invataturile religioase, dar din atata basm extrage esentialul si ideea principala, nu supranaturalul si toate balariile care au fost scrise la nivelul de civilizatie si cultura a acelor vremuri, pentru ca asta a fost acum 2000 de ani, nu crede nimic pana nu cunosti toate variantele posibile si poti alege dintre ele, nu fi ipocrit in viata asta ca s-ar putea sa iti para rau ca ai trait cu unele convingeri, deschide ochii si mai uita-te o data la tot ce te inconjoara, nu e nimic supranatural, totul e explicat

| gingergirl1 a răspuns (pentru AnswerMan):

1. sunt fata
2. invata te rog frumos sa scrii corect si sa te exprimi coerent, si dupa aceea sa imi faci teoriewinking
Nimeni de pe lumea asta nu imi poate schimba parerile si convingerile. Il iubesc pe Isus si nu imi e rusine sa zic asta. punct. O zi buna.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Dragostea e cel mai minunat lucru ce se poate petrece intre 2 oameni, in opinia mea, prin dragoste se poate atinge Nirvanalaughing Nu, nu ma crede nebun!

| anonim_4396 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Nu. Tu esti ala normal. Stai liniștit. Nu mai spun la nimeni.

| DumnezeuTatal a răspuns:

1. Bucifer Coperhog, sec 3 dupa Cristi.
2. Mancarimi in zona fundului, transpiratie excesiva, incapacitate de a respira, uneori moarte.
3. Simptomele variaza intre cateva secunde si toata viata.
3. Peste tot, cat timp nu te vede politia.
4. Săcs

| anonim_4396 explică (pentru DumnezeuTatal):

"sec 3 dupa Cristi."

Half Life 3 confirmed.

| flaut25 a răspuns:

Dragostea e frumoasa. nu sti cand se intampla de ce num sau pentru cine se manifesta. Tot ce ai nevoie sa stii vei afla cand o sa te indragostesti atat de tare incat o sa desenezi inimioare in loc de puncte pe i. happy