| Kytty99 a întrebat:

Buna TPU.
Sunt cu iubitul meu de 1 an si 8 luni si de ceva vreme am inceput cu diferite " jocuri" sexuale( petting si altele), sunt virgina si el la fel.( virgina in sensul ca nu am facut sex normal) Iubitul meu mi.a cerut de curand sa o facem însa nu sunt pregatita inca pentru asta. Stiu ca isi doreste sa o facem pentru ca il vad si il simt ( il cunosc f bine, suntem sinceri unul cu altul etc) dar eu nu pot..cand aud ca vrea asta, mi se face frica. Voi ce credeti? Este normal sa imi ceara asta dupa atâta timp de relatie? Eu l-am refuzat, ca nu sunt pregatita pentru asta. Astept raspunsuri.
. Multumesc.(funda)

Răspuns Câştigător
| AlexandraCris a răspuns:

Da, este normal să îţi ceară asta după un an şi opt luni de relaţie. Depinde de ce vârstă ai. Dacă ai minim 17 ani, din punctul de vedere al vârstei, e ok să îţi începi viaţa sexuală. Dar, decât să o faci din obligaţie, mai bine aşteaptă până teama şi nesiguranţa dispare. Trebuie să acumulezi încredere. Dacă el chiar te iubeşte, te va înţelege şi va aştepta momentul potrivit şi pentru tine. Dar de la "jocuri" până la actul sexual în sine, nu mai este foarte mult. Ceea ce făceaţi voi era de fapt preludiul. Şi dacă o vei face, mai bine să o faci protejat. Ia-ţi cât timp ai nevoie pentru a-ţi trece teama pentru că prima dată când o faci trebuie să fie cu adevărat special. :*

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa vreti sa faceti dragoste, atata timp cat sunteti amandoi majori. Daca nu, atunci asteptati majoratul. Cand vei fi pregatita, nu vei simti frica absolut deloc ci numai dorinta. Inceperea vietii sexuale pentru o femeie inseamna, pe langa placere, multe responsabilitati (mers la gineclog regulat, cu prima consutatie obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale, protectie impotriva infectiilor genitale, contraceptie).
Pe de alta parte, un barbat normal astepta o femeie cat timp are nevoie ea pentru a fi pregatita

| Zenithf a răspuns:

Depinde si de varsta voastra, si nu numai. La 17 ani este destul de ok sa iti incepi viata sexuala, daca ai garantie...
Garantie inseamna sa pui tot raul in balanta, si sa vezi cum il echilibrezi. Ca ce se intampla daca relatia voastra se schimba asa de mult incat nu mai poate tine, ce se intampla daca protectia nu functioneaza, ce se intampla daca si puncte puncte.

| Valentina00 a răspuns:

Fa ce simti, iar daca nu vrei spune-i si sigur o sa te inteleaga!

| relian a răspuns:

Frica de care tu spui nu va dispare niciodata, adica prima data cind vei incerca sa o faci indiferent citi ani vei avea tot vei avea acel sentiment.Nu stiu daca e frica cit mai degraba un sentiment de nesiguranta cind nu stii ceva, nu ai mai facut etc.Deci iti va fi frica si la 30 de ani daca atunci o vei face pentru prima data. Daca tu spui ca faceti nu stiu ce alte chestii ce crezi ca inseamna asta ca nu esti pregatita? De ce faci chestiile alea jocuri sexuale cum le spui? Iti plac sau le faci doar sal multumesti pe iubitul tau? Daca iti plac, asta inseamna ca le vrei ca le doresti, deci pregatita no sa fii niciodata, dar daca iti plac jocurile respective asta arata ca esti pregatita cum spui si doar acea frica de necunoscut te tine sa no faci.Cineva care nu este pregatit nu se ocupa cu jocuri sexuale, nu simte nevoia cred cel putin.Deci tu se pare ca ai dorinta odata ce te joci. Oricum bafta si spor la treaba in caz ca treceti mai departe.

| Alcyon a răspuns (pentru relian):

Pana si copilasii de 12 ani, mai simt uneori nevoia (si unii chiar se masturbeaza), dar asta nu inseamna ca sunt pregatiti pentru viata sexuala.

| relian a răspuns (pentru Alcyon):

Serios? Viata sexuala daca ai uitata atunci incepe la virsta de care tu spui 12 ani, deci orice individ matur din pct de vedere sexual este pregatit sa se reproduca.Asta daca ori ai uitat ori nu stiai.Deci copilasii de care tu spui sint apti si maturi sexual.Bine tu probabil vezi lucrurile altfel.

| Alcyon a răspuns:

Daca ai o retinere, inseamna ori ca nu esti pregatita dpdv psihic pentru viata sexuala, ori ca nu esti cu persoana potrivita. Tu stii care-i explicatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ceea ce simti, daca simti ca nu esti pregatita mai bine asteapta, acum depinde si ce varsta ai

| NameHarris a răspuns:

Este sex si anormal?laughing

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Sa stii ca avem aceeasi problema, doar ca diferenta dintre noi este ca eu am o relatie care dureaza de aproape 3 ani. Da, este normal sa isi doreasca asta dupa atata timp de relatie, asta bineinteles daca are o anumita varsta, 17-18 macar, dar totusi trebuie sa inteleaga ca nu esti pregatita si sa astepte pana vei fii. Sincer ma bucur ca nu sunt singura. Multa bafta tie :*

| Kytty99 explică (pentru Mihailescuioana29):

Multumesc :* Multa bafta si tie :* Sa va tina mai mult relatia :*

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru Kytty99):

Multumesc si pe voi :*

| 4343gddhkied a răspuns:

Fiecare persoana are nevoiele ei. Si eu sunt intr-o asemenea situatie. Pe mine m-a intrebat:"Esti pregatita?" I-am rasp cu o intrebare "Crezi ca sunt?" cu toate ca e raspuns afirmativ, nu am facut-o fiindca si eu am o frica. Cum a zis si Mirea fa ce simti big grin! Daca te iubeste te intelege ca nu esti pregatita. Conteaza varsta pe care o aveti, sa nu uitati de riscuri si de protectie (daca veti ajunge acolo). Bafta!:**

| Kytty99 explică (pentru 4343gddhkied):

Ok, multumesc :* Multa bafta si tie :*

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Kytty99):

Nu ai pentru ce, mersi si eu :*!:*

| MirelusRoxi a răspuns:

Fa ceea ce simti! Noi nu il cunoastem indeajuns de bine incat sa-ti spunem daca sa accepti sau nu. E numai decizia ta!

| Maximilian191 a răspuns:

Daca a asteptat 20 de luni inseamna ca te iubeste si ca mai poate sa astepte,\, dar eu as zice sa te pregatesti ca e mai ok pentru amandoi. Ce varsta aveti?

| szivarvany a răspuns:

Depinde si de ce varsta aveti dar daca nu simti nu o face. daca crezi ca e sincer atunci poate merita sacrificiul

| kevinnn19 a răspuns:

Nu e prea bine ca la 15 ani (daca nu gresesc )sa faci sex, oricat demult ar vrea el, fizicul tau nu cred ca e pregatit, poate de asta tie frica si tie

| Mirea_Floriana_1997 a răspuns:

Kytty, parerea mea este ca ar trebui sa faci ceea ce simti. daca simti ca nu esti pregatita mai bine asteapta. vorbiti deschis despre acest subiect. Bafta! :*