| CarinaElena a întrebat:

Sunt disperată. În seara asta, în jurul orei 17 am luat un taxi din faţa unui mall(menţionez că aveam telefonul în maşină) să mă duc înspre casă. Când am ajuns la destinaţie am constatat că telefonul meu a rămas pe bancheta din spate a maşinii. Ca martor aveam o prietenă care a fost cu mine în taxi. Imediat după ce am constatat lipsa telefonului am sunat de pe numărul prietenei mele. Am ajuns acasă,evident,părinţii mei s-au speriat şi am reuşit să aflu firma la care era taximetristul. Am sunat la dispecerat şi mi-a spus mult întâlnita scuză "am mai avut clienţi după dumneavoastră". Telefonul meu încă sună deoarece are pin şi cartela poate fi scoasă doar cu ajutorul unei cheiţe. Am fost la poliţie să fac o plângere împotriva taximetristului. Menţionez faptul că sunt minoră. Spre surprinderea mea, am reuşit să dau peste fratele taximetristului şi el lucrând în acelaşi domeniu. Mama a făcut un mare scandal spunând că îl blestemă pe individ dacă nu îmi va înapoia telefonul. Mama probabil mă uraşte pentru că era un telefon performant. L-am primit de Sfântul Andrei. Ce pot face? (Scuzaţi categoria).

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face nimic. taximetristul ti l-ar fi dat, fiindca taximetristii sunt foarte superstitiosi si nu iau niciodata chestii uitate. Dar clientul care s-a urcat dupa tine nu a mai tinut seama de asta.
Nici tu, nici parintii tai nu aveti ed ec sa faceti atata tragedie. E doar un obiect, l-ai pierdut si gata. Intelepciunea ne invata ca un minor nu trebuie sa aiba un telefon scump, fiindca e foarte posibil sa-l piarda din neatentie. daca nici tu si nici parintii tai nu ati fost intelepti, asta este, ai pierdut multi bani. In nici un caz nu merita sa va faceti sange rau, sa va enervati sau sa blestemati (l-ai uitat, deci e vina ta, blestemul te va lovi pe tine si pe ai tai, nu pe altcineva). data viitoare, fii mai inteligenta: ia-ti cel mai ieftin telefon pana mai cresti si esti suficient de atenta cu el. pentru copii, care uita, sunt neatenti, nu verifica unde pun telefonul, etc, este o tampenie sa poarte tefoane scumpe. Tampenia asta va costa pe voi acum mult, in loc sa va coste putin, cum era logic. dar din greseli inveti, invata si tu. in primul rand nu mai umbla cu lucruri scumpe dupa tine. In al doilea rand, telefonul se tine in loc sigur, nu se lasa din mana cand esti in afara casei si nu il tii in geanta. Chiar este absolut stupid sa ai un obiect foarte scump si sa nu ai grija de el, ba chiar sa-l lasi intr-un taxi.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cred si eu ca s-a enervat mama, tu stii cat de scump e un iphone>? si ce ti-a zis taxiul ca dupa tine a mai avut clienti, aia nu e scuza, e adevar

| RAY a răspuns:

Likeeeeeeeeeeee

| mihai69 a răspuns:

Nimic. Neatenția se plătește.

| neutrino a răspuns:

Nu poti face nimic decat sa-ti cumperi alt telefon, de preferat unul mai ieftin.

| LoveSleep a răspuns:

E vai de viața ta. Cât tam tam pentru un telefon. De ce *** să faci plângere împotriva taximetristului? Crezi că el controlează bancheta din spate după fiecare client aiurit?
Scandal? Blesteme? În a doua zi de Crăciun? Oamenii ca voi ne trag în jos și ne fac de căcat. Demni de milă.

| CarinaElena explică (pentru LoveSleep):

Nu avea timp să urce alt client. Răspunsul tău este de joasă speţă. Fac atât tam-tam pentru ca parintii mei au muncit pentru banii aceia.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru LoveSleep):

Telefonul de care vorbeste ea e iphone, cel mai scump telefon din ro, eu nu cred ca tie tiar fi indiferent daca ti s-ar intampla

| LoveSleep a răspuns (pentru CarinaElena):

Da, părinții tăi au muncit pentru banii ăia, ți-au luat un telefon iar TU l-ai pierdut. Asta e realitatea, e doar vina ta.
Înțeleg, dar până într-un anumit punct. Nu crezi că exagerezi puțin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai da alta data pe o bucata de plastic nu stiu cate milioane aiurea si pierdel din nou. cred ca i-ai facut cuiva un cadou de Craciun nemaipomenit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.Nu e vina taximetristului pentru neatentia ta. Poti da anunt in ziar dar ma indoiesc ca ti se va inapoia telefonul.

| frostxtq a răspuns:

Atata scandal din cauza ca tu esti neatenta si aiurita? Ce vina are omul ca tu nu iti stii tine lucrurile scumpe la loc sigur?
Nefericirea prin care treci nu e din cauza ca parintii tai au muncit pentru acei bani, ci din cauza ca ti-au spus ca nu mai vezi alt telefon si foarte bine ar face sa te scuteasca de lucruri scumpe.
Astfel de lucruri josnice nu se fac niciodata, cu atat mai mult nu de sarbatori. Taximetristul ala munceste in ziua de Craciun ca sa traiasca si tu te scalzi in telefoane scumpe si dai vina pe oameni muncitori ca tu esti aiurita si cretina.
Nu iti e rusine? Cu siguranta nu ai rezolvat nimic la politie din moment ce pui astfel de intrebari aici. Si ca sa iti raspund la intrebare, nu ai ce sa faci decat sa iti asumi prostia.
Esti o copila care nu stie cat trebuie sa muncesti ca sa cumperi lucruri scumpe. Iti garantez ca daca telefonul era cumparat din banii tai ai fi avut mai multa grija de el.

| Vanqu1sh a răspuns:

Sa iti chemi parintii sa citeasca raspunsurile, sa iti pierzi telefonul, portofelul pe bancheta din spate intr'un taxi e ca si cum l'ai pierde pe strada... eu am uitat buletinul in taxi iar omul mi la adus pana acasa si nici macar nu mi-a aceptat recompense in schimb ( bani )...

| AndrEey007 a răspuns:

Vezi acum o sa incepi sa plangi ca vrei alt iphone. mai stati si pe afara nu numai in softuri

| CozmiNU a răspuns:

Iati un OnePlus One super performant si ieftinwinking

| CarinaElena explică:

Nu este Iphone. E Allview

| DoctorOetker a răspuns:

Da