| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani insa nu am menstruatie regulata nu am in fiecare luna. Am fost la control mi s-a prescris Duphaston, insa nu stiu cum sa iau... Adica in timpul menstruatiei mai iau sau nu?

5 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Anticonceptionalele iti vor deregla menstruatia, si nu e bine sa iei la varsta asta pastile. Eu stiu ca se iau de cand iti vine ciclul, pana le termini. Dar intreaba-ti medicul mai bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De ce încerci să "ne dai la şcoală"?

Dacă ginecologul ţi-ar fi PRESCRIS Duphaston, atunci ţi-ar fi precizat şi schema de administrare!
La fel şi farmacista : în momentul în care ţi le-a eliberat, ar fi TREBUIT să-ţi scrie pe ambalaj cum să le iei...

NU mai luaţi medicamente "după ureche"!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - mai ales dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa ei exact asa cum ti-a spus medicul: noi nu suntem mai intelepti decat el.

| AtomiculXXX a răspuns:

Uite un link care o sa te ajute foarte mult. Gasesti acolo raspuns la orice intrebare ai despre Duphaston http://www.csid.ro/medicamente/duphaston-10-mg-comprimate-filmate-11739660/

| HeadShoot32 a răspuns:

Du-te la medic si intrebi inca o data. Nu te lua dupa sfaturile noastre de 2 bani care vin din partea administratiei unui medicament. Noi mai rau o sa iti facem, cel mai bun sfat, du-te la medic si intreaba inca o data. Asa cum a zis si neutrino, nu suntem mai intelepti ca el.