| cretulina2013 a întrebat:

Sunt gravida in 19saptamani. Pana acum bebe nu a miscat nu am simtit absolut nimic. Nu sunt in tara sa pot sa ma duc la doctor. Eu si stresata,agitata ca nu misca, este posibil sa fi miscat si eu nu mi-am dat seama? Cineva mi-a spus ca bebe poate sa miste si la 22 de saptamani. Depinde de organismul femeii.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca femeile incep sa simta miscarile fatului in burta incepand cel mai devreme din jurul termenului de 16 saptamani. Cu toate acestea, in cazul in care tu te afli la prima sarcina, acest moment se poate prelungi. De exemplu, unele mame incep sa simta miscarile fatului undeva la 22-23 de saptamani, insa sunt frecvente cazurile in care termenul se poate prelungi pana la maxim 25 saptamani, acest lucru se intampla atunci cand femeia este la prima sarcina. In concluzie primele miscari se produc in al 2-lea trimestru de sarcina, intre saptamanile 16 si 25. Exact asa cum ai incheiat intrebarea, totul depinde atat de organismul femeii cat si de faptul ca fiecare sarcina este unica, si din acest motiv NU exista o data precisa la care apar primele lovituri in burtica ale fatului. Daca nu ai fost consultata pana in prezent ar fi cazul sa o faci. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Felicitari. Sa fie sanatos. Du-te la medic si intreaba-l, nu pune intrebari pe un site cu 90% minori.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? sarcină usoara, mergi la medicul tau ginecolog pentru o consultatie, nu sta asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si te astepti la sfaturi despre sarcina pe un site unde media de varsta e de 12 ani?

| Emilian65 a răspuns:

Din cate am citit si am studiat, fatul misca in burtica mamei dupa varsta de 20 saptamani. Deci stai linistita ca nu este nimic grav ca nu a miscat pana acum. Pana vii in tara, poti consulta si acolo un medic ginecolog.

| raluk27 a răspuns:

Daca esti la primul copil, miscarile apar mai tarziu, dupa 20-22 de saptamani. Inca e mic si nu il simti. Nu te mai agita. Daca nu ai avut dureri, sangerari sau alte scurgeri nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| SARKAN a răspuns:

Da ce pusca mea esti ilegal acolo de nu poti merge la medic? ca nu stiu tara in europa unde sa nu poti merge la un medic indiferent daca esti somer ai ajutor social, numai daca nu lucrezi la negru si nu ai asigurare medicala si ti-e frica de costuri.dar ar trebui sa te gandesti ca asa nu merge terbea draga mea.trebuie sa te vada ginecolog sa evalueze sarcina sa iti fac un ecograf poate are fatul ceva e bine sa stii de la inceput

| cretulina2013 explică:

Gdx si suntserios nu fiti rautaciosi. Am pus o intrebare atata tot. Este un site.