| anonim_4396 a întrebat:

Sunt îndrăgostită de un barbat cu 19 ani mai mare. Deja ne-am sărutat dar lui îi e frica de o posibila relație pt ca sunt mica (16). Ce ar trebui sa fac? Fără sa mă judecați vreau doar un simplu sfat. Mulțumesc.

29 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce sa faci?
Sa te gandesti foarte bine.
Cu creierul, nu cu inima.
Pentru ca, indiferent ce faci, e viata ta si n-as vrea sa ajungi te gandesti cu regret ca viata ta ar fi putut fi altfel...
Cum te vezi peste zece ani?
Si cum ai vrea sa fii?
Raspunde-ti singura si urmareste-ti telul.

| DNSK a răspuns:

Dumnezeule! are 36 de ani! iti poate fii tata! ce dracu ai in capul ala? si pedofilul ala ce dracu cauta in libertate? dumnezeule! nu cred! imi doresc sa afle parintii tai despre asta. (pana nu e prea tarziu) si asa pentru tine: uita-te la un film. e exact cazul tau, Trust.

un barbat la anii lui, daca vrea un copil isi face. fie sa-l creasca fie sa-i satisfaca poftele sexuale. (sper sa afle tatal tau)

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Tu chiar te vezi langa unul cu 19 ani mai mare? eu zic sa iti revii si sa gandesti limpede, acum totul este roz mai ales daca a fost primul tau sarut.
Lumea este plina de pericole create de specia umana, asa ca, indeparteaza-te de el pana nu este prea tarziu si ai sa regreti enorm.
Nu este pentru tine/nu il lasa sa se joace cu sentimentele tale si retragete din jocul lui.
Esi copila si ai viitorul in fata, poate el are si familie.
O zi bunahappy

| zăGhost a răspuns:

Ar trebui să încetezi să te mai vezi cu el. O astfel de relaţie nu ţi-ar aduce nimic benefic.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 16 ani esti doar o copila care poate nu realizeza gravitatea faptelor.
La 16 apar primii muguri ai iubirii si ar fi bine sa fie cu baieti aproiati varstei tale.
Poate iti acorda mai multa atentie decar ar face-o baietii de varsta ta, poate iti ofera si cadouri pe care altii nu si le permit,dar oare asta astepepti tu de un baiat?
Ca sa nu mai vorbim de ce vor spune cei din jur,familia,prieteni, vecinii, colegii tai!
GANDESTE-TE ca nu il vei putea satisface sexual, pentru ca la un moment dat se va ajunge si la asta.
Si stau si ma gandesc... ce barbat la varsta lui nu are o relatie stabila si umbla dupa adolescente.
Analizeza bine ce am scris noi aici ca unii dintre noi, ti-am putea fi mame.

| aXy99 a răspuns:

Mai bine iti cauti un iubit de varsta ta. Acesta ti-ar putea fi tata...

| Wihox a răspuns (pentru aXy99):

Daca se *** la 3 ani da, ii poate fi tata.

| aXy99 a răspuns (pentru Wihox):

Constat ca nu stii sa citesti sau ca nu esti in stare sa faci un calcul de clasa a 2-a. Voi cita " de un barbat cu 19 ani mai mare". Daca ea are 16 ani, iar el e CU 19 ani mai mare inseamna ca are 35 (16+19=35). La 19 ani putea fi lejer tata. Inainte sa mai dai un astfel de reply citeste cu atentie intrebarea si toate detaliile ei. O seara placuta!

| Dariusuu a răspuns:

Ce vrei de la acest bărbat? Sau mai bine zis el ce vrea de la tine?

Nu cunosc cupluri de genul în care chiar să există iubire între voi.Ai putea încerca să vezi ce vrea de la tine că nu cred că vrea să te aştepte în fiecare zi de liceu să-ţi poarte ghiozdanul sau geanta.

Bine zic?

Decizia este doar a ta. Gândeşte-te bine.

| Radu284 a răspuns:

Wow, ce raspunsuri aici.
Daca va iubiti, si crezi ca e de incredere, ce ai de pierdut? Legal, poti face sex de la 15 ani cu el (daca nu iti e profesor, tutore, medic, etc.)

Exista relatii reusite si cu diferente mai mari de varsta, cred ca 19 ani e mult peste medie, dar nu total nemaivazut happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Sa nu uitam ca fata e minora!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si daca este minora ce? Conform legilor Romaniei, de la 15 ani isi poate da consimtamantul sa faca sex. De la 16 se si poate casatori (cu acordul parintilor). Asa ca nu vad de ce ar fi o problema ca are un iubit de 35 ani.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Aceste legi sunt in dezantajul minorei.Sunt destui care nu sunt pregatiti pentru sex(si casatorie)nici dupa 18 ani.
O vezi tu pe fata asta stand la cratita?

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adica tu imi spui mie ca tu stii mai bine situatia ei, a lui, stii ce relatie este intre ei, ce vor amandoi, cat de bine se potrivesc?

Eu la 16 ani stiam foarte bine ce vreau, si nu suportam (si nici acum nu suport) legile care ma protejeaza pe mine de mine. Nu stie statul ce e mai bine pentru mine.

Si de unde stii tu ca va sta ea la cratita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala merita spazurat si tu o mama de bataie de la taicatu" sa iti treaca de "iubiti" pana te mariti.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci intai sa se marite, si dupa aia sa aiba iubiti? Interesant happy

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Am vazut comentariile tale mai sus, prefer sa ma abtin la : e o varsta, ala e barbat asta e ciutanca, daca tu crezi ca e dragoste, ai probleme la fel de mari ca ei

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, cum esti tu ca un mic dumnezeu, care le stie pe toate. Stii tu ce e intre ei? Si e treaba ta ce e intre ei? De ce trebuie ala spanzurat si aia batuta? E treaba lor si gata.

Oricum, comentam afirmatia ta pentru ca nu-ti dai seama ce aberatie ai zis. Adica sa nu iubeasca pe nimeni pana se marita (sa ia pe cineva din interes) si apoi sa aiba amanti.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Nu domne" ca toti la 15 ani iubesc ai dreptate, de aia intreg Pamantul e intr-o spendoare de dragoste, mai ales de la adolescenti. Macar lasa-ma.
cat despre unltima parte poate iti daideai seama de paradox ( daca tot le stii TU pe toate si nu eu), cum poate sa aiba iubiti dupa casatorile? era zic la "misto", dar totusi sunt de acord cu ce am zis. Majoritatea in ziua de azi la 20 de ani nu stiu cu ce se mananca "dragostea" daramite la 16 ani, si ala care ar trebui sa il manance puscaria la 35 de ani se da la o minora. Sa zica mersi ca nu stie taicasu ca l-ar fi omorat.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca are 35 ani si se da la una de 16 de ce ar trebui sa infunde puscaria? Ca asa vrei tu? Pai atunci si eu vreau sa infunzi tu puscaria, na. Si de unde stii tu ce parere ar avea taica-su?

Da, pamantul e o splendoare de dragoste la adolescenti, macar nu e o splendoare de spanzuratori si ghilotine si plutoane de executie cum ai vrea tu sa fie happy

"cum poate sa aiba iubiti dupa casatorile?"

Umm, ai auzit de conceptul de amant/amanta?

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

""cum poate sa aiba iubiti dupa casatorile?"

Umm, ai auzit de conceptul de amant/amanta?" nu stiu daca faci pe prostul sau o faci intentionat, ce am zis acolo am zis la misto, si da dupa mi-am dat seama ca nu am explicat bine, lasa chestia aia. acum revenind la 35 de ani, am zis multe de genu pe aces site (ex). o fata zice, "gogu" de 25 de ani m-a lasat si ea are 15 ani, ca a facut sex cu mine si a plecat. si vb mea eterna, eu ca vreau sa faca ala puscarie sunt eu rau, scursura aia umana ca intr-adevar face rau e considerat domn sau "barbat adevarat". da ar trebui, ALA trebuie sa aiba o femeie matura langa el nu o ciutanca, daca avea 20 de ani mai ziceai ca e matura destul, poate chiar exista atragere reciproca dar asa e patetic si penibil. pacat ca nu te cunosc, cand ai o fata de 14 ani si vine unu de 32 de ani sa ti-o ia de acasa sa vad daca comentezi, asta daca nu esti tigan ( nu-s homofob, dupa ma prostiesti si cu asta) dar aia se intalnesc la varste idioate de genu.

"Pai atunci si eu vreau sa infunzi tu puscaria, na" nu ca vreau eu desteptule dar nu e normal, de ce nu dam voie si la toti pedofilii sa iasa cu baietii pe strada la 10 ani? ca nu e ceva omenesc, desteptule.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteligentule, pedofilia nu este cu adoelscenti de 16 ani, e ste cu copii inainte de varsta pubertatii. Gen 10-12 ani. Casatoriile de la 16 ani au fost foarte omenesti cam de cand a aparut omenirea pana acum vreo ~100 ani in lumea vestica. La 16 ani, aproape in orice tara civilizata din lume, cu unele mii exceptii (gen unele state americane, etc.) poti face sex cu cine vrei, pentru ca se considera ca esti suficent de matur[a] sa stii ce vrei si ce nu vrei. Asa ca nu stiu care este problema ta.

"(ex). o fata zice, "gogu" de 25 de ani m-a lasat si ea are 15 ani, ca a facut sex cu mine si a plecat. si vb mea eterna, eu ca vreau sa faca ala puscarie sunt eu rau, scursura aia umana ca intr-adevar face rau e considerat domn sau "barbat adevarat"."

Daca ala a lasat-o cu un copil si a plecat este o problema, dar exista legi pentru asta (pensie alimentara, etc. etc.). Daca i-a promis ca se casatoreste cu ea, si a lasat-o, este ilegal (pana la 18 ani) si da, poate infunda puscaria. Dar daca doi oameni, care prin lege is pot da consimtamantul sa faca sex, fac sex, care e problema ta?

"cand ai o fata de 14 ani si vine unu de 32 de ani sa ti-o ia de acasa sa vad daca comentezi, asta daca nu esti tigan"

Nu sunt tigan. Nu s-a intamplat asta (nu am copii inca), dar daca/cand o sa am, si daca/cand o sa se intample asta, ii voi spune fetei sa astepte pana pe la 16-17 ani inainte sa ia o decizie. Nu as incerca sa-i despart, pentru ca as stii ca nici nu o sa reusesc, iar daca voi reusi, probabil fata mea ma va ura mult timp. Si este viata ei pana la urma, sunt deciziile ei.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Fiecare cu ce si cum gandeste. numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Zabbyel a răspuns:

happy indragostita de gand, nu de barbat

| Me01 a răspuns:

Buna
Acel barbat nu are minte daca sa sărutat cu tine, chiar nu gândește deloc ca tu ai 16 ani.
Gândește-te la tine, cum poti sta cu unu mai mare cu 19 ani.
Sunt atâtea băieții de vârsta ta sau chiar mai mari cu 3-4 ani cu care ai putea fi.
Daca e însurat, daca are copii si vei afla mai tarziu, mai bine lasa-l acum si totul o sa fie bine.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Nu te judec, eu personal, ci doar te sfatuiesc sa te gandesti bine la viitorul tau! El este un barbat matur(daca este cu 19 ani mai mare) si sigur o sa vrea o familie mai tarziu! Tu esti inca minora happy Si chiar daca spui ca varsta nu conteaza, gandeste-te la viitor cum veti arata voi ca si cuplu happy
Esti inca adolescenta, ai timp sa te indragostesti de inca 5 ori(pe putin) kiss.
Gandeste-te bine si i-a o decizie cu mintea nu cu inima happy

Bafta kiss

| anamary a răspuns:

Eu te rog mult sa te gandesti singurica la viitorul vostru.Peste 10 ani tu o sa ai frumoasa varsta de 26 de ani, tanara si nelinistita happy.Iar el...va avea...45 de ani!
Acum, viata ta se caracterizeaza prin scoala, prieteni si obiective de viitor.Viata lui(la 35 de ani) se caracterizeaza prin intemeierea unei familii, copii, sex, o sotie care sa-i gateasca si sa se ingrijeasca de el, etc.
Peste 10 ani:La 26 de ani viata ta se va caracteriza prin prieteni, cautarea unui job, cursuri pentru calificare, relatii de cuplu, sex.Peste 10 ani, la 45 de ani viata lui va insemna stat intins pe fotoliu citind ziarul sau uitandu-se la stiri.Nu ii vor placea plimbarile lungi,vor aparea problemele de potenta si problemele de sanatate caracteristice varstei.
Si vreau sa-ti pun o intrebare:Ce fel de om crezi ca este el daca nu este in stare sa atraga o femeie de varsta lui?
Te intreb,ce crezi ca-i place lui atat de mult la tine? Relatia asta Hollywood-iana nu va tine! Veti avea interese si stari diferite,poate chiar opuse.
Acum, indragostirea ta de un barbat cu mult mai in varsta s-ar putea sa nu fie ceva intamplator. Vreau sa te uiti atent in trecutul tau. Tatal tau cum a fost? Prezent, absent? Afectuos sau strict? Grijuliu, nepasator sau te trata ca in armata? Flexibil sau strict? Cum a fost relatia lui cu mama ta? Dar relatia ta cu mama ta? Cu parintii tai? Este posibil ca o relatie mai proasta cu tatal tau sau o trauma suferita in copilarie(divort, moartea unui parinte) sa fie motivul faptului ca tu esti insetata de afectiune.Probabil crezi ca un barbat matur stie ce vrea si stie sa te protejeze.Tu esti constienta ca atunci cand iesi cu acel barbat in oras unii oameni vor crede ca esti fiica lui din cauza diferentei de varsta?
Probabil ca atunci cand il vezi, subconstientul tau striga din rasputeri :"Nu vrei sa fi taticul meu?". Crede-ma, eu studiez psihologia si daca simti ca te regasesti in ce ti-am spus eu te rog sa-mi dai un mesaj.

| Gold_Angel_1981 a răspuns:

Eu cunosc astfel de cazuri unde iubirea parea imposibila. Dar totusi a fost posibila, cunosc cuplu el are 43 iar ea are 25 si totusi au o casnicie ferecita. Cunosc pe una s-a maritat cam pe la varsta ta cu unu mos de 60 si ceva de ani, sunt fericiti au 3 copii, el acu are 70 si ceva de ani. La ei nu a mai contat diferenta de varsta. DAR ASTA SPUN SI EU: GANDESTE-TE BINE CE FACI, E POSIBIL SA FII DOAR UN MOFT PENTRU EL SI DUPA CE VA AJUNGE CU TINE IN PAT ODATA, APOI S-AR PUTEA SA TE ARUNCE, AU FOST MULTE CAZURI ASA. DA, CEL MAI BINE AR FI SA AFLE PARINTII TAI. EL VREA CEVA SERIOS? SA MAI ASTEPTE 2 ANI PANA VEI DEVENI MAJORA SI APOI SA VINA LA PARINTII TAI SA TE CEARA DE SOTIE.