| iLoveEpicxD a întrebat:

Urgent!
Am si eu o problema, am 18 ani si duminica trecuta am avut un contact sexual neprotejat de maxim 3 minute dupa care si-a dat drumul in exterior. Probabil ca eram in perioada fertila. Am ciclul regulat. Astazi am avut o scurgere maronie, o culoare foarte stearsa si putina...ce se intampla? Pot sa fiu insarcinata? Imi este foarte frica...rog seriozitate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fă ti un test de sarcină, de unde vrei sa stim noi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau este REGULAT atunci ziua producerii ovulatiei se poate determina cu mare precizie si implicit si perioada fertila. De unde, oare prin ce minune am putea sti noi in ce moment a avut loc sexul incriminat, daca nici tu nu esti sigura si consideri ca "probabil" sexul a avut loc in perioada fertila. Durata unui sex n-are nicio importanta, fiindca o sarcina se poate forma la fel de bine si in urma unei unice/singure penetrari sau a unui sex de zeci de minute. Asa cum ti-am mai raspuns in urma cu o saptamana totul depinde de capacitatea partenerului tau de a-si controla perfect ejacularea (pentru a nu ejacula involuntar). Deoarece pretinzi ca ai un ciclu regulat, (nu ai precizat care este durata acesteia) rezulta ca ar fi prea devreme sa se produca menstruatia deoarece de la inceperea menstruatiei precedente au trecut doar 22 de zile. Orice scurgere in a carei compozitie apare si sange este anormala daca nu reprezinta inceperea menstruatiei (inainte de vreme) si din acest motiv ar fi indicata efectuarea unei consultatii ginecologice. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

De putut poti fi, dar fii linistita, o rezolvi tu, esti majora!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, actul sexual neprotejat si ejacularea in afara, este posibila o sarcina in aceste conditii din cauza lichidului prespermatic care contine spermatozoizi(in numar mic) suficienti pentru a aparea o sarcina nedorita.

| iLoveEpicxD explică:

Ultima menstruatie a avut loc pe data de 27 martie. Ciclul meu este regulat la 28-29 zile. Sexul neprotejat a avut loc pe 10.04...