| evelina94 a întrebat:

Vreau sa intreb daca in timp ce primesc contraceptive, partenerul poate termina in mine? Cat de mare este riscul de a ramane insarcinata? AM NEVOIE URGENT DE RASPUNS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu exista niciun mijloc anticonceptional 100% sigur, decat abstinenta. Pastilele anticonceptionale sunt mai putin sigure decat prezervativul, nu protejeaza de BTS si pot cauza si efecte secundare.

| VadTot a răspuns:

Pai depinde!
Daca contraceptivele sunt luate dupa ureche Sansele sa ramai insarcinata sunt foarte mari!
Daca insa te duci la un medic ginecoloc si iti recoamda unele dupa ce ti a facut si cateva analize. este cu totul altceva... Insa te mai intreb ceva. de bolile prin transmisie sexuala ai auzit? De ele cum te protejezi?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tabletele anticoncepţionale asigură PROTECŢIE de 99-100 % împotriva unei sarcini nedorite – DACĂ sunt luate CORECT şi nu uiţi vreo tabletă!

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Daca iei contraceptive asa cum scrie pe prospect, nu ai cum sa ramai insarcinata, chiar daca faci sex cu iubitul tau.

| Alcyon a răspuns:

Nicio metoda contraceptiva nu e 100% sigura. Totul depinde foarte mult si de fertilitatea femeii, asa ca e greu de spus care-i exact riscul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce, urgent?

Si daca vei primi urgent un raspuns planul nu poate fi pus in aplicare decat dupa o perioada de timp, contraceptivele nu functioneaza instantaneu. Spun asta imaginandu-mi ca in mintea ta creata "contraceptive" se refera la anticonceptionale. Adica acele pastile pe care mama ta ar fi trebuit sa le foloseasca la un moment dat in viata si a ratat ocazia.