| adelina9992 a întrebat:

Trebuie sa plec in strainatate pentru 2 luni. Suntem impreuna de 2 ani. Cum sa i spun lucrul asta fara sa inteleaga ca vreau sa ne despartim sau alte tampeni?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Spune-i frumos,asa cum ne-ai spus si noua:"Uite,pentru cutare motiv,eu trebuie sa plec in cutare loc,doua luni".
Nu dramatiza, si ca sa-i faci asteptarea mai usoara, stai si scrie 60 de biletele cu datele zilelor in care vei lipsi si in fiecare spune-i cate ceva.
Roaga-l sa le deschida pe fiecare,la data inscrisa pe ele,pune-le in plicuri,poftim.
Si,fiecare zi va trece cu el asteptand ziua urmatoare ca sa deschida urmatorul plic,doua luni nu-s un capat de lume!
Cauta cugetari de dragoste,cuvinte dulci,statusuri frumoase,daca iti lipseste inspiratia si fa-i favoarea asta.
De fapt,e o favoare pe care o faci relatiei voastre,si lui dar si tie!
Si vor trece cele doua luni ca nimic,e vorba de asteptare aici,nu de despartire,cauta mijloace sa treaca mai usor zilele astea,nu cum sa nu o priveasca ca pe o despartire!
Si,nu uita,oricum veti comunica,fie telefonic,fie prin intermediul internetului,incearca sa-l faci sa priveasca toate astea ca pe niste bonus-uri!
Eu,in fiecare vara lipsesc si o luna,si doua,niciodata n-am avut vreo problema, exceptand dorul mistuitor!
Pleci doar de langa el, nu si din sufletul lui!

7 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Daca trebuie sa pleci doar pentru doua luni, asta nu inseamna ca trebuie sa va si despartiti sau ca ai vrea lucrul asta, daca te iubeste te intelege si te asteapta.
Mergi la el si ii spui, uite am hotarat sa fac asta, sau sunt nevoita sa fac asta, sper ca o sa ma intelegi si ca o sa ma astepti, pentru ca nu vreau ca pentru doua luni sa se strice totul intre noi! sau vezi tu, ceva de genu. Nu cred ca o sa inteleaga din aceasta plecare, o eventuala despartire, din moment ce va iubiti, eventual daca e batut in cap, o sa vrea sa va despartiti din cauza asta!
Doua luni nu e mult, la inceput, eu am stat aproape un an departe de prietenul meu tongue si totusi, a mers, deci, daca te iubeste si il iubesti, o sa fie ok!
Bafta

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca te iubeste, va intelege si te va astepta happy Eu trebuie sa plec pentru 8 luni, si tot l-am facut sa inteleaga happy Asta e viata, nu avem ce face. Nu e intotdeauna asa cum ne dorim, dar nu avem de aleshappy

| cosmin333 a răspuns:

Vaii da sunteti slabi.Sunt oameni care pleaca in strainatate si isi lasa in tara sotia si copii un an de zile si voi la 15-20 de ani faceti figuri din astea.Ii spui direct sa inteleaga ca tu chiar trebuie sa pleci.

| adelina9992 explică (pentru cosmin333):

Dragule, nu sunt de 15 ani si nu fac nici figuri. am 21 de ani si suntem impreuna de 2 ani si jumatate. si daca iubesti pe cineva nu poti sa i spui direct ca plec.

| cosmin333 a răspuns (pentru adelina9992):

Multi inainte...dar tot cred ca cel mai bine ar fi sa ii sp ceva de genul:"Stii, trebuie sa plec in strainatate pentru 2 luni asa ca urmeaza sa faci lucru manual ". E foarte simplu...

| Aurelian0709 a răspuns:

Singura care îl poți face sa înțeleagă ca nu este rost de despărțire ești tu doar dacă ai știut sa ii câștigi încrederea. Daca are încredere deplina în tine nu va crede ca pleci numai sa ai o scuza ca sa te desparți de el.

| drhotzu a răspuns:

STIU CA E CAM LUNG DAR CINEVA S-A CHINUIT (EU) ASA CA CITESTE "ACI"

fii atenta:
-ba marcel, eu trebuie sa plec 2 luni in botswana, nu este din vina ta! repet! ma duc acolo pentru ca parintii mei vor sa ajute triburile de africani!
-dar tu nu poti sa ramai aici?
-nu pot sa raman pentru ca nu vor sa ma lase! nu vor am incercat tot! dar nu vor! nu stiu ce sa mai fac... adica nu vreau sa te pierd nu vreau! te iubesc prea mult! o sa ma astepti? hai ca pana la urma 2 luni nu sunt asa de mult! si in plus o sa vorbim des! pentru ca in africa mai nou am semnal la Vodafone! si putem sa folosim noul abonament de internet complet 124324$...
-o sa fie greu nu stiu cum o sa ma descurc fara tine draga mea!
-da o sa fie foarte greu dar uite gandeste-te asa: daca trecem peste asta trecem peste orice! si plus ca putem sa facem prostioare pe webcam (kinky)
Actul 2:
esti plecata, toata lumea e fericita, 2 luni nu sunt decat un ca cat de 60 zile, nu a murit nimeni in 2 luni, ala ca boul a stat mai mult in casa si s-a jucat wow, sau nfs, sau fifa.
actul 3:
in aeroport:
-OOOO ce dor mi-a fost de tine
-OOOO promite-mi ca nu mai facem asta, nu mai suport sa fim despartiti!
-ok, asa facem!
si gata ca m-am plictisit!
sunt mai bun decat caragiale big grin in loc de noapte furtunoasa fac plecare furtunoasa!
Ps: poti sa ii spui oricum atat timp cat nu folosesti termeni ca despartire, si etc. pentru ca termenii negativi se intiparesc cel mai repede si mai mult in memorie!