| anonim_4396 a întrebat:

Am descoperit acest site navigand si deci nu stiu prea bine cum functioneaza; dar as vrea sa am cat mai multe raspunsuri la aceasta intrebare care ma framanta de mai mult timp. Deci: Eu am 20 de ani si am inceput sa ma masturbez dintr-o joaca, fara sa stiu ce inseamna si care sunt consecintele; acum 10 ani. Stiam ca e o placere si am continuat putin cu putin; nu pot sa zic ca am o dependenta pentru ca acum ca am un prieten o fac chiar foarte rar, trec si 2 luni si nu o fac iar dupa 2 luni o fac poate de 3 ori pe saptamana, iar pe la vreo 14 ani m-am abtinut chiar si 2 ani.deci nu pot sa zic ca sunt chiar dependenta dar problema mea este alta... iubitul meu nu stie(suntem impreuna de 3 ani jumate dar n-am avut niciodata curajul sa-i spun), iar atunci cand facem sex pot avea orgasm doar in pozitia in care ma masturbez de obicei (pozitia linguritei, pe o parte). Am mai auzit de la o prietena ca daca te masturbezi, pe viitor nu mai poti avea copii; As vrea sa stiu de ce nu pot avea orgasm cand fac sex cu prietenul numai in acea pozitie, de ce nu pot avea si in alte pozitii, si as mai vrea sa stiu daca poti avea copii pe viitor daca te masturbezi? Va rog raspunde-ti caci ma confrunt cu aceasta intrebare de o viata si doar acum am gasit momentul si curajul sa o pun...va multumesc

3 răspunsuri:
| LOVEsick a răspuns:

Masturbarea nu afecteaza fertilitatea. Discuta cu prietenul tau, e ceva normal, sunt sigura ca si el face lucrul asta. Si cat despre faptul ca ai orgasm numai in pozitia aia, nu stiu ce sa zic, poate din acea pozitie te stimuleaza mai mult si iti atinge " puctul sensibil ". Normal ca mai poti avea copii, asta nu depinde de faptul ca te masurbezi ci de fertilitatea ta si a partenerului tau.

| Alina. a răspuns:

Buna! In primul rand masturbarea nu are legatura cu fertilitatea doar daca introducandu-ti obiecte care nu sunt suficient de curate se pot produce anumite infecti care in cel mai rau caz sa duca la infertilitate dar nu am auzit pana acum nicun caz. Practicand un timp indelungat masturbarea si in pozitia respectiva te-ai obisnuit asa, cam ciudat ca o faceti foarte rar la vastra ta... si poate asta afecteaza si orgasmul tau, daca a-ti incerca sa experimentati mai des si diferite pozitii, poate s-ar schimba lucrurile. Bafta!

| BOGDAN a răspuns:

Dar de ce te masturbezi. sunt o gramada de baieti care te pot ajuta