| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!

Am nevoie de sfaturile voastre. Sunt într-o situație delicată și nu știu cum să procedez.

Mă numesc Ilinca, am 17 ani și locuiesc în România, într-o familie tradițională. Recent, tatăl meu a adus acasă un prieten american, Alexander, care are 24 de ani și stă cu noi pentru o vreme. La început, mi s-a părut doar un oaspete interesant, curios despre cultura noastră, dar pe măsură ce am petrecut mai mult timp împreună, am început să-l plac. Alexander este diferit de toți cei pe care i-am cunoscut. E fascinat de tot ce ține de tradițiile și obiceiurile noastre, iar discuțiile noastre sunt întotdeauna profunde și interesante. Îmi place să-i explic conceptele filozofice și religioase ale culturii noastre, iar el mă ascultă cu atâta atenție și respect. Simt că există o legătură specială între noi, una care crește de fiecare dată când suntem împreună.

Sunt foarte confuză și îngrijorată. Familia mea are așteptări clare de la mine, iar relațiile cu persoane din alte culturi sunt văzute cu scepticism și uneori chiar cu dezaprobare. Nu vreau să-mi dezamăgesc părinții, dar în același timp, nu pot nega ceea ce simt pentru Alexander.

1) Cum ar trebui să gestionez aceste sentimente? E posibil să fie doar o iubire trecătoare sau ar trebui să iau în serios ceea ce simt?
2) Ar trebui să-i mărturisesc lui Alexander ce simt? Mi-e teamă să nu stric prietenia noastră...
3) Cum să abordez acest subiect cu familia mea? Ei nu ar accepta în veci o posibilă relație!

Ați fost vreodată într-o situație similară? Cum ați procedat? Orice sfat sau părere ar fi de mare ajutor pentru mine.

Mersi,
Ilinca

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Da, trebuie să iei în serios ceea ce simți, suprimarea sentimentelor nu ajută nici o dată. Eu te sfătuiesc să-i mărturisești și lui Alexander și să vezi dacă se înfiripă ceva, ar fi păcat să pierzi o asemenea conexiune, o asemenea iubire. Persoane cu care să simți că există o conexiune, cu care să fii pe aceiași lungime de undă întâlnești puține în viață, nu rata ocazia de a vedea unde va duce această conexiune. Familia ta va trebui să înțeleagă că în curând vei deveni adult și vei dori să-ți decizi propriul curs al vieții, chiar dacă poate nu e cel pe care ei și l-au dorit pentru tine. Când vorbești cu părinții comportă-te ca un adult responsabil, fii fermă în convingeri și hotărâri dar nu te certa cu ei. Dacă au obiceiul să te bată și să te oblige să faci doar cum spun ei atunci, după ce faci 18 ani, cautăți un job și mută-te, nu le permite să te trateze ca pe un copil și în timp vor înțelege și vor începe să te trateze ca pe un adult. Știu că pentru orice părinte e greu să creadă că copilul lui este deja adult, însă pasul ăsta trebuie făcut la un moment dat dacă vrei ca relația dintre voi să evolueze sănătos. Din păcate cunosc multe situații în care, adulți de peste 30 de ani, sunt tratați ca niște copii de părinții lor iar asta nu e un tip de relație de loc sănătos pentru că creează adulți incapabili de a funcționa pe cont propriu în societate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind musafirul tatalui tau, este bine sa iti vezi de viata ta de adolescenta si sa uiti de fantezi, fiindca nu este normal sa marturisesti nimic, nimanui.

Preferabil sa te retragi in camera ta, daca nu te poti stapani, tocmai pentru a nu-ti dezonora familia, facand gesturi necugetate, devenind rusinea parintilor tai, mai ales daca ai educatie si ai fost crescuta cu bun simt.

| VoidEternal a răspuns:

laughing)

Cut the sh¹t, bro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești total diferită de american, nu are ce viitor să aibă cu tine.

Caută unul din ca tine.

| Madaxo97 a răspuns:

1) da, este posibil sa fie o iubire trecătoare sau chiar sa nu fie iubire deloc, doar atracție, ai totuși 17 ani si hormonii își fac treaba
2) sa zicem ca ii mărturisești ce simți si el simte la fel, va cuplați si va înțelegeți până cand? El este doar un oaspete in casa ta, asa cum ai spus, deci probabil o sa plece la un moment dat la el acasă, in America, daca acolo locuiește, si va fi foarte grea această relație la distanță
3)Daca ar fi sa va cuplați trebuie sa fi eventual conștienta ca e doar o aventura si nu va dura mult dar poți sa te bucuri atât cat durează, poate chiar fără sa mai stie părintii pentru a nu complica lucrurile.