| Manu19 a întrebat:

Buna tuturor. Am o mica intrebare. Pe data de 1august am facut sex neprotejat dar nu a ejaculat in mine. Pe data de 17 mi-a venit ciclu si a tinut pana pe 21 august. Pe data de 22 am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Credeti ca este vreo sansa sa fiu insarcinata? Va multumesc@

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Nup
Totusi ai avut noroc, avand in vedere ca ai facut sex in perioada fertila, sex neprotejat.

Perioada fertila este cam la jumatate intre prima menstruatie si urmatoarea. in cazul tau sa zicem ca ai avut menstruatie in jur de 15 iulie, perioada fertila era inceputul lunii august(cam la 2 sapt din prima zi de menstruatie) si aceasta tine vreo 5 zile sau chiar 7.

Iti propun sa nu mai risti asa. poti face sex neprotejat dupa ce trece perioada. atunci poti folosi prezervativ, e mai bine decat sa stai cu stres

| PikaPikaChuChu a răspuns (pentru Emilian65):

Insarcinata oricum nu esti, daca ti-a venit si ciclul si daca a mai iesit si ala negativ

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja ai avut menstra, nu mai este cazul sa te ingrijorezi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce ar trebui sa stii pe viitor se refera la urmatorul raspuns. In orice situatie, chiar si daca MENSTRUATIA intarzie 1-3 zile si se porneste dupa termenul anticipat, dar s-a manifestat ca cele produse anterior, avand aceleasi caracteristici cum ar fi : numar de zile de scurgere, cantitatea, culoarea, mirosul, textura, fluxul zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi este aceea ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Posibilitatea de a exista o sarcina in situatia prezentata se poate exclude in totalitate. Testul de sarcina in astfel de conditii se efectueaza inutil. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Din moment ce ti-a venit ciclul menstrual nu poti fi gravida. Ai facut testul de sarcina degeaba.

| vocea a răspuns:

0 sanse bucurate, dar tine cont femeia de multe ori nu simte ca isi da drumul barbatul in ea si il crede mai bine uitate daca isi da drumu afara

| Nimeni10 a răspuns:

Felicitari esti mama!

| FluturasulVesel a răspuns:

Pai daca nai simptome si na ejaculat nu ai dc sa-ti faci griji! Dar mai fa niste teste, daca ies negativ e de bine! Multa sanatate!