| Ninz a întrebat:

Buna tuturor. Am o nelamurire, caci am uitat sa imi intreb ginecologul. Dupa ce incep tratamentul cu anticonceptionale, dupa cat timp pot face sex neprotejat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul corect de folosire a anticonceptionalelor Diane-35, Yasmine, sau oricare alta se face in felul urmator; se incepe folosireaprimei pastile AC in prima zi a ciclului menstrual, considerata a fi prima zi de sangerare. Se va utiliza/folosi un drajeu marcat cu ziua respectiva a saptamanii. De exemplu, daca menstruatia incepe vineri, se foloseste drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmezi zilele in ordinea lor. Hormonii din compozitie va actiona imediat, nu este necesar sa utilizati o metoda contraceptiva suplimentara in caz de sex. Dupa pauza de 7 zile incepe urmatoarea folie in a opta zi, chiar daca sangerarea continua. Aceasta inseamna ca vei incepe intotdeauna o noua folie in aceeasi zi a saptamanii si de asemenea, ca sangerarea de intrerupere va incepe in aceeasi zi in fiecare lună. In cazul in care prima pastila de AC este administrata in oricare alta zi a ciclului menstrual de exemplu chiar si a doua zi, protectia nu mai este asigurata si in acest caz in primele 7 zile se va folosi u metoda deprotectie suplimentara (prezervativ, ovule spermigene, coit intrerupt). Multa sanatate.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si noi crezi ca stim? mergi mîine si intreaba l.